100 lat harcerstwa na ziemi Grójeckiej - relacja z obchodów

14 września 2018; 09:29

Informacja prasowa

3 komentarze

100 lat harcerstwa na ziemi Grójeckiej, to wielka historia, wiele pokoleń przyjaciół, niezmierzona ilość nowych umiejętności i jeden cel, aby wspierać i wychowywać młodzież w duchu patriotyzmu, braterstwa i pomocy.

Sto lat – liczba pokazuję wielkość i skuteczność Związku Harcerstwa Polskiego. Harcerze, harcerki, zuchy od zawsze niesieni kodeksem skautowym – Prawem i Przyrzeczeniem harcerskim, służą bliźnim i sobie samym, po przez samorozwój, naukę, pomoc innym i miłość do ojczyzny. Przez sto lat organizacja kształtuje młodzież i budzi w nich świadomych obywateli świata, po przez podtrzymywanie starych tradycji i naukę odpowiedzialności za siebie i swoją małą ojczyznę – dom, rodzinę czy przyjaciół.

Okrągła liczba wyznaczająca wiek jest idealną okazją na głęboki powrót do korzeni, historii i do harcerzy, który przed laty pozostawili po sobie swoją cegiełkę w organizacji. Dlatego w drugi weekend września tego roku, instruktorzy i instruktorki Hufca ZHP Grójec na czele z druhem harcmistrzem Dariuszem Gwiazdą i druhem podharcmistrzem Adamem Nowakowskim zorganizowali Zlot harcerski z okazji 100-lecia harcerstwa na ziemi Grójeckiej. Wydarzenie podzielone było na trasy metodyczne (w zależności od wieku), każda trasa zaczynała swoje piesze wielokilometrowe wędrówki w różnych miejscach na terenie Powiatu Grójeckiego. Wędrowali, aby w końcu wszyscy spotkać się na Festynie, który odbył się na pl. Wolności w Grójcu, tam oprócz zabaw i koncertów, można było spotkać harcerzy seniorów, którzy z uśmiechem na ustach wspominali dawne czasy Hufca ZHP Grójec. Obrzędowe świeczkowisko przybliżyło młodym skautom historię harcerstwa na przestrzeni wieku i wzbudziło w nich podziw i dumę, że są częścią tak barwnej historii. Na pamiątkę, z okazji 100 rocznicy uroczyście odsłonięto kamień pamiątkowy z tablicą upamiętniającą harcerzy i harcerki Hufca ZHP Grójec, a w szczególności hm. Ludwika Michalskiego przedwojennego komendanta grójeckiego hufca. Również, aby pokazać nie tylko harcerzom, ale i mieszkańcom miasta skrawek historii w Galerii Grójeckiego Ośrodka Kultury zawisła wystawa fotograficzna, z wieloma zdjęciami z dawnych lat. Możemy tam zobaczyć czarnobiałe zdjęcia rajdów, biwaków, obozów, a także zebrania i zjazdy sprawozdawcze Hufca. Wystawa poruszyła nie jednego młodego, gdy zobaczył swojego dziadka, babcię czy ojca, matkę w mundurze harcerskim na wydawałoby się starych zdjęciach analogowych. Całe wydarzenie zakończyło się uroczystym apelem, na którym Starosta Powiatu Grójeckiego – Patron Honorowy Wydarzenia, wręczył harcerzom Medal „Za zasługi dla Powiatu Grójeckiego”. Burmistrz Gminy i Miasta Grójec – Honorowy Patron Wydarzenia, przekazał na ręce komendanta Hufca Medal „Za zasługi dla Gminy Grójec”. Ochotnicza Straż Pożarna w Grójcu na pamiątkę tego podniosłego wydarzenia przekazała harcerzom pamiątkową tabliczkę. Ogromnym wsparciem obdarzył nas 1. Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny im. ppłk. Jana Kowalewskiego pod dowództwem płk. Andrzeja Kozery.

Nauka poprzez zabawę i radosna służba była i jest metodą wychowania w ZHP. Wypracowany przez lata program działania pokazuje z roku na rok swoją uniwersalność. Cieszymy się, że możemy być częścią tak dobrze działającej organizacji. Staramy się, aby z każdym rokiem harcerstwo dawało coraz więcej młodym obywatelom świata. Dziękujemy, że możemy licz na Państwa wsparcie i ciepłe słowa.

Kacper Ryczkowski
Instruktor ds. Promocji
100-lecia harcerstwa na ziemi Grójeckiej

TAGI:


Komentarze (3):

Lenka ; 14 września 2018, 11:29

Było cudnie. Bardzo Wam dziękuję za wspomnienia wrażenia oraz za to że parząc na Was można jednogłośnie stwierdzić, iż jesteście godnymi następcami swoich poprzedników. Z harcerskim pozdrowieniem Czuwaj.

mieszkaniec Grojca; 14 września 2018, 18:50

Jak zwykle wojsko i płk kozera stanęli na wysokości zadania. Brawo

Wgr bis; 14 września 2018, 23:49

Harcerstwo to przyszli zolnierze wiec muszą się wspierać

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 
Najnowsze artykuły

Piknik Rodzinny w Głuchowie zakończony wielkim sukcesem! Dużym sukcesem okazał się rodzinny piknik charytatywny, któ...
Trwa remont elewacji grójeckiego ratusza Trwają prace remontowe elewacji budynku ratusza z przyleg...
Dywizjon 303 w kinie GOK Krzysiu, gdzie jesteś?, Dywizjon 303 oraz Czyściciele...
Program Wyborczy Dariusza Gwiazdy i KWW Nam Zależy Kandydat na Burmistrza Dariusz Gwiazda zaprasza do...
Petycja w sprawie żłobka w Grójcu Od kilku lat na terenie miasta Grójec nie funkcjonuje żaden...

Najnowsze ogłoszenia

Pakowacz produktów spożywczych -... Agencja pracy LiderJob (cert. 16198) poszukuje osoby chętne do pracy...
... Agencja pracy( cert.16198) poszukuje dla swojego klienta pracowników...
... Siatka na ogrodzenie kortu tenisowego wykonana z polipropylenu PP pozwoli...
... Niepubliczne Przedszkole w Woli Mrokowskiej poszukuje kandydatki/a...
Metalowe sztachety ogrodzeniowe Metalowe sztachety ogrodzeniowe

Najlepsza oferta cenowa...

Firmy z Grójca i okolic

WM Nieruchomości Witold Marzec Biuro nasze świadczy usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami...
Trans-Ziem - wyburzenia i rozbiórki Szukasz firmy, która sprawdzi się jako generalny wykonawca Twojego projektu...
... Znudził Ci się wygląd mieszkania i chciałbyś odnowić i wyremontować...
... Prezentujemy NeoNail Professional, który jest jednym z wiodących międzynarodowych...
Lavaro - poszwy i pościele Poszukujesz sklepu internetowego, który w swoim asortymencie posiada...

2013-2018 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.