100 lat harcerstwa na ziemi Grójeckiej - relacja z obchodów

14 września 2018; 09:29

Informacja prasowa

5 komentarzy

100 lat harcerstwa na ziemi Grójeckiej, to wielka historia, wiele pokoleń przyjaciół, niezmierzona ilość nowych umiejętności i jeden cel, aby wspierać i wychowywać młodzież w duchu patriotyzmu, braterstwa i pomocy.

Sto lat – liczba pokazuję wielkość i skuteczność Związku Harcerstwa Polskiego. Harcerze, harcerki, zuchy od zawsze niesieni kodeksem skautowym – Prawem i Przyrzeczeniem harcerskim, służą bliźnim i sobie samym, po przez samorozwój, naukę, pomoc innym i miłość do ojczyzny. Przez sto lat organizacja kształtuje młodzież i budzi w nich świadomych obywateli świata, po przez podtrzymywanie starych tradycji i naukę odpowiedzialności za siebie i swoją małą ojczyznę – dom, rodzinę czy przyjaciół.

Okrągła liczba wyznaczająca wiek jest idealną okazją na głęboki powrót do korzeni, historii i do harcerzy, który przed laty pozostawili po sobie swoją cegiełkę w organizacji. Dlatego w drugi weekend września tego roku, instruktorzy i instruktorki Hufca ZHP Grójec na czele z druhem harcmistrzem Dariuszem Gwiazdą i druhem podharcmistrzem Adamem Nowakowskim zorganizowali Zlot harcerski z okazji 100-lecia harcerstwa na ziemi Grójeckiej. Wydarzenie podzielone było na trasy metodyczne (w zależności od wieku), każda trasa zaczynała swoje piesze wielokilometrowe wędrówki w różnych miejscach na terenie Powiatu Grójeckiego. Wędrowali, aby w końcu wszyscy spotkać się na Festynie, który odbył się na pl. Wolności w Grójcu, tam oprócz zabaw i koncertów, można było spotkać harcerzy seniorów, którzy z uśmiechem na ustach wspominali dawne czasy Hufca ZHP Grójec. Obrzędowe świeczkowisko przybliżyło młodym skautom historię harcerstwa na przestrzeni wieku i wzbudziło w nich podziw i dumę, że są częścią tak barwnej historii. Na pamiątkę, z okazji 100 rocznicy uroczyście odsłonięto kamień pamiątkowy z tablicą upamiętniającą harcerzy i harcerki Hufca ZHP Grójec, a w szczególności hm. Ludwika Michalskiego przedwojennego komendanta grójeckiego hufca. Również, aby pokazać nie tylko harcerzom, ale i mieszkańcom miasta skrawek historii w Galerii Grójeckiego Ośrodka Kultury zawisła wystawa fotograficzna, z wieloma zdjęciami z dawnych lat. Możemy tam zobaczyć czarnobiałe zdjęcia rajdów, biwaków, obozów, a także zebrania i zjazdy sprawozdawcze Hufca. Wystawa poruszyła nie jednego młodego, gdy zobaczył swojego dziadka, babcię czy ojca, matkę w mundurze harcerskim na wydawałoby się starych zdjęciach analogowych. Całe wydarzenie zakończyło się uroczystym apelem, na którym Starosta Powiatu Grójeckiego – Patron Honorowy Wydarzenia, wręczył harcerzom Medal „Za zasługi dla Powiatu Grójeckiego”. Burmistrz Gminy i Miasta Grójec – Honorowy Patron Wydarzenia, przekazał na ręce komendanta Hufca Medal „Za zasługi dla Gminy Grójec”. Ochotnicza Straż Pożarna w Grójcu na pamiątkę tego podniosłego wydarzenia przekazała harcerzom pamiątkową tabliczkę. Ogromnym wsparciem obdarzył nas 1. Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny im. ppłk. Jana Kowalewskiego pod dowództwem płk. Andrzeja Kozery.

Nauka poprzez zabawę i radosna służba była i jest metodą wychowania w ZHP. Wypracowany przez lata program działania pokazuje z roku na rok swoją uniwersalność. Cieszymy się, że możemy być częścią tak dobrze działającej organizacji. Staramy się, aby z każdym rokiem harcerstwo dawało coraz więcej młodym obywatelom świata. Dziękujemy, że możemy licz na Państwa wsparcie i ciepłe słowa.

Kacper Ryczkowski
Instruktor ds. Promocji
100-lecia harcerstwa na ziemi Grójeckiej

TAGI:

Komentarze (5):

Lenka ; 14 września 2018, 11:29

Było cudnie. Bardzo Wam dziękuję za wspomnienia wrażenia oraz za to że parząc na Was można jednogłośnie stwierdzić, iż jesteście godnymi następcami swoich poprzedników. Z harcerskim pozdrowieniem Czuwaj.

mieszkaniec Grojca; 14 września 2018, 18:50

Jak zwykle wojsko i płk kozera stanęli na wysokości zadania. Brawo

Wgr bis; 14 września 2018, 23:49

Harcerstwo to przyszli zolnierze wiec muszą się wspierać

Gutek ; 19 września 2018, 22:07

To nie przyszli żołnierze tylko armia Maciarewicza

Do Gutek; 21 września 2018, 00:53

Poziom prowincjonalnego pseudopoety

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 
Najnowsze artykuły

Dyżury aptek Grójec i Powiat Grójecki 2019 Podczas Sesji Rady Powiatu Grójeckiego 28 grudnia 2018 r....
Grójec za wyjściem ze Związku Natura W poniedziałek Rada Miejska w Grójcu opowiedziała się za...
Wykłady w Londynie i Cambridge - grójeccy licealiści w programie Erasmus+ „Alternative Energy and Energy Storage” (...
Sprawdź repertuar kina na najbliższy weekend Miśków dwóch w Nowym Jorku, Zabawa zabawa, Aquaman - to...
Co dalej z Naturą? Problem z kredytem Radni z Błędowa oraz Jasieńca nie wyrazili zgody na porę...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

KLIMATYZACJA!!! Naprawa, serwis i... KLIMATYZACJA!!! Naprawa, serwis i montaż urządzeń chłodniczych
Animator Czasu Wolnego - Hiszpania Poszukujemy osób na stanowisko
Animator Czasu Wolnego –...
... Układanie glazury terakoty gresu płytek wielkoformatowych gładzie malowanie...
Pakowacz filetów drobiowych! Również... Agencja Zatrudnienia (cert. 16198) proponuje atrakcyjne stanowiska pracy....
Kierownik budowy/ kierownik robót Firma budowlana poszukuje osób na stanowisko:

KIEROWNIK...

Firmy z Grójca i okolic

... OŚRODEK NOWE ŻYCIE to miejsce, w którym znajdziesz pomoc w walce z Twoim...
... Chciałbyś mieć w swoim domu meble tapicerowane wykonane idealnie pod...
... Szukasz pogotowia elektrycznego w Krakowie? Nie poradzisz sobie sam...
... Działalność agencji eventowej Driving Experience skupia się na imprezach...
Centrum Muzyki nad Rawą Centrum Muzyki nad Rawą zachęca do zapisywania się na zajęcia. Jeżeli...

2013-2018 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.