Agregat prądotwórczy - w jaki sposób dobrać jego moc i go podłączyć?

22 stycznia 2018; 14:35

Materiał promocyjny

Gdy mieszkasz w rejonie, w którym zdarzają się nawet kilkunastogodzinne wyłączenia prądu, to może być to dla Ciebie wyjątkowo uciążliwe. W dodatku na pewno spowoduje bardzo dużą dezorganizację wszelkich prac domowych. W związku z tym chciałbym zainstalować agregat prądotwórczy, który będzie zasilał najbardziej potrzebne urządzenia. W jaki sposób wybrać jego moc i podłączyć?

Co to jest agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to zestaw posiadający silnik spalinowym który napędza prądnicę prądu zmiennego. W zależności od mocy takiego agregatu, wykorzystywane są silniki benzynowe dwu oraz czterosuwowe. W większych urządzeniach stosuje się również agregaty wysokoprężne. Prądnica może produkować prąd jednofazowy o standardowych parametrach 230 V 50 Hz, lub trójfazowy 3 × 400 V 50 Hz.

W jakich jednostkach podawana jest moc agregatu?

Moc agregatu zawsze podaje się w woltoamperach VA bądź kVA. To tak zwana moc pozorna, co przy rezystancyjnym obciążeniu, na przykład przy grzejnikach lub przy oświetleniu żarowych, odpowiada mocy podanej w watach albo kilowatach. Przy poborze prądu przez silniki oraz inne odbiorniki indukcyjne będzie ona o 20 do 40 procent mniejsza.

Co się dzieje przy uruchamianiu silnika?

Gdy dobieramy agregat prądotwórczy, to musimy również wziąć pod uwagę podwyższę mocy, która będzie nam potrzebna do uruchomienia silnika, który w danej chwili pobiera prąd trzy lub cztery razy większy, niż w czasie jego zwykłej pracy. Agregat o mocy 800–1200 VA musi wystarczyć do zasilania pompy oraz automatyki kotła grzewczego, chłodziarki, podstawowego oświetlenia. Jeżeli potrzebne będzie zasilanie większej ilości odbiorników, na przykład pompy zestawu hydroforowego, należy kupić agregat o mocy 2–3 kVA.

Układ stabilizacji napięcia

Warto jest kupić agregat prądotwórczy, który jest wyposażony w układ stabilizacji napięcia AVR. Dzięki niemu będzie możliwa bezpieczna praca urządzeń elektrycznych, takich jak na przykład komputer lub telewizor. W zasadzie dobrze nam znane agregaty przenośne dostosowane są do tak zwanego zasilania awaryjnego. Służy do bezpośredniego podłączenia odbiorników za pomocą przedłużacza, pomijając elektryczną energię urządzeń elektrycznych. Nie jest to komfortowe. W praktyce pozwala na włączenie nie więcej niż dwóch lub trzech urządzeń.

Powierz to elektrykowi

Dostosowanie instalacji domowej do współpracy z agregatem należy zlecić uprawnionemu elektrykowi, który właściwie skonfiguruje obwody oraz zabezpieczenia przy pracy z zasilaniem awaryjnym. Podstawową częścią takiego układu stanowi przełącznik dwupozycyjny. Przełącza on zasilanie z sieciowego na to z agregatu, Może być on zainstalowany na przykład w rozdzielnicy. Służy on do zabezpieczenia przed awarią agregatu w sytuacji wznowienia zasilania sieciowego i osobę, która pracuje przy nieczynnej sieci przed porażeniem prądem elektrycznym, który pochodzi z agregatu. Agregaty prądotwórcze Kruzer na budowę cechują się między innymi, że są ciche i zużywają niewielkie ilości paliwa. Są polecane przez wiele osób, więc warto je wziąć pod uwagę.


 


Najnowsze artykuły

W Grójcu powstaną klasy sportowe! To już pewne. Jak informuje Dyrektor Sportowy MKS Grójec,...
Dominik z Grójca prosi o pomoc! Dominik od dziecka walczy z rakiem! Na 18 urodziny dostał...
Daniel Złoch nowym trenerem Mazowsza Daniel Złoch będzie szkoleniowcem pierwszej drużyny GKS...
Półfinały Mistrzostw Polski U-14 z udziałem chłopców z Grójca! 25 maja (piątek) w radomskiej budowlance rozpocznie się...
Migranci tego świata - grójeckie liceum w Hiszpanii „We are all migrants of this world” (Wszyscy...

Najnowsze ogłoszenia

#drink bar#bar #drinki #wesele Planujecie wesele, event firmowy lub inną imprezę? Nasza obecność na...
Pracownik do montażu okien Agencja Pośrednictwa Pracy Globale Ressource Humaine (nr certyfikatu...
Praca Dodatkowa, Stała Dla Kobiet Jesteś mamą, studentką lub po prostu chcesz dorobić do domowego budżetu?...
kurier-kierowca Niemiecka Firma z oddziałami na terenie całej Polski oferuje stanowiska...
... Fulo to sklep w którym sprzedaje się siatki ochronne na metry kwadratowe...

Firmy z Grójca i okolic

... W naszej ofercie mamy także pieczątki Ursynów dla instytucji oraz osób...
Atmo Sp. z. o. o. Na Atmo.com.pl zakupić można narzędzia pneumatyczne najlepszych marek,...
wkladykominkowe.net.pl Kominek nadaje niepowtarzalną atmosferę, a sercem kominka jest wkład...
Fotograf Grójec - Adrian Nojek Fotografia w najlepszym tego słowa znaczeniu.
Fotografia dziecięca...
Drukarnia Wielkoformatowa Digital... Digital Center zajmuje się drukiem materiałów wykorzystywanych w reklamie...

2013-2017 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.