Agregat prądotwórczy - w jaki sposób dobrać jego moc i go podłączyć?

22 stycznia 2018; 14:35

Materiał promocyjny

Gdy mieszkasz w rejonie, w którym zdarzają się nawet kilkunastogodzinne wyłączenia prądu, to może być to dla Ciebie wyjątkowo uciążliwe. W dodatku na pewno spowoduje bardzo dużą dezorganizację wszelkich prac domowych. W związku z tym chciałbym zainstalować agregat prądotwórczy, który będzie zasilał najbardziej potrzebne urządzenia. W jaki sposób wybrać jego moc i podłączyć?

Co to jest agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to zestaw posiadający silnik spalinowym który napędza prądnicę prądu zmiennego. W zależności od mocy takiego agregatu, wykorzystywane są silniki benzynowe dwu oraz czterosuwowe. W większych urządzeniach stosuje się również agregaty wysokoprężne. Prądnica może produkować prąd jednofazowy o standardowych parametrach 230 V 50 Hz, lub trójfazowy 3 × 400 V 50 Hz.

W jakich jednostkach podawana jest moc agregatu?

Moc agregatu zawsze podaje się w woltoamperach VA bądź kVA. To tak zwana moc pozorna, co przy rezystancyjnym obciążeniu, na przykład przy grzejnikach lub przy oświetleniu żarowych, odpowiada mocy podanej w watach albo kilowatach. Przy poborze prądu przez silniki oraz inne odbiorniki indukcyjne będzie ona o 20 do 40 procent mniejsza.

Co się dzieje przy uruchamianiu silnika?

Gdy dobieramy agregat prądotwórczy, to musimy również wziąć pod uwagę podwyższę mocy, która będzie nam potrzebna do uruchomienia silnika, który w danej chwili pobiera prąd trzy lub cztery razy większy, niż w czasie jego zwykłej pracy. Agregat o mocy 800–1200 VA musi wystarczyć do zasilania pompy oraz automatyki kotła grzewczego, chłodziarki, podstawowego oświetlenia. Jeżeli potrzebne będzie zasilanie większej ilości odbiorników, na przykład pompy zestawu hydroforowego, należy kupić agregat o mocy 2–3 kVA.

Układ stabilizacji napięcia

Warto jest kupić agregat prądotwórczy, który jest wyposażony w układ stabilizacji napięcia AVR. Dzięki niemu będzie możliwa bezpieczna praca urządzeń elektrycznych, takich jak na przykład komputer lub telewizor. W zasadzie dobrze nam znane agregaty przenośne dostosowane są do tak zwanego zasilania awaryjnego. Służy do bezpośredniego podłączenia odbiorników za pomocą przedłużacza, pomijając elektryczną energię urządzeń elektrycznych. Nie jest to komfortowe. W praktyce pozwala na włączenie nie więcej niż dwóch lub trzech urządzeń.

Powierz to elektrykowi

Dostosowanie instalacji domowej do współpracy z agregatem należy zlecić uprawnionemu elektrykowi, który właściwie skonfiguruje obwody oraz zabezpieczenia przy pracy z zasilaniem awaryjnym. Podstawową częścią takiego układu stanowi przełącznik dwupozycyjny. Przełącza on zasilanie z sieciowego na to z agregatu, Może być on zainstalowany na przykład w rozdzielnicy. Służy on do zabezpieczenia przed awarią agregatu w sytuacji wznowienia zasilania sieciowego i osobę, która pracuje przy nieczynnej sieci przed porażeniem prądem elektrycznym, który pochodzi z agregatu. Agregaty prądotwórcze Kruzer na budowę cechują się między innymi, że są ciche i zużywają niewielkie ilości paliwa. Są polecane przez wiele osób, więc warto je wziąć pod uwagę.

 Najnowsze artykuły

Pożegnano policjantów odchodzących na emeryturę W Komendzie Powiatowej Policji w Grójcu uroczyście poż...
Rusza budowa nowej drogi nr 7 We wtorek wprowadzono zwężenie na odcinku Głuchów - Rembert...
Pożar w drewniaku przy ulicy Kościelnej O godzinie 5.40 grójeccy strażacy otrzymali informację z...
Otwarcie wystawy Perfekcja i Światło wybitnego grójeckiego fotografa W piątek 15 lutego w Grójeckim Ośrodku Kultury odbyła się d...
Piłkarskie diamenciki błyszczały Fantastyczne mecze, przepiękne bramki, wielkie emocje, ale...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Roleta pozioma do pergoli Zajmujemy się tworzeniem zadaszeń tarasów do konstrukcji klienta .
Sprzedawca / Grójec Jesteśmy jednym z niezależnych przedsiębiorców w grupie Muszkieterów....
Pakowacz w branży spożywczej - również... Agencja zatrudnienia LiderJob (cert.16198) poszukuje dla swoich holenderskich...
... Zapraszamy do skorzystania z naszych usług w zakresie transportu
SUPER GRY XXL dla DZIECI - mega wielki... Jesteśmy producentem gier wielkiego formatu XXL do skakania.
Projektujemy...

Firmy z Grójca i okolic

Lavaro - poszwy i pościele Poszukujesz sklepu internetowego, który w swoim asortymencie posiada...
Centrum Muzyki nad Rawą Centrum Muzyki nad Rawą zachęca do zapisywania się na zajęcia. Jeżeli...
centralne-odkurzacze.net Odkurzacz centralny znacznie zwiększa szybkość, łatwość oraz komfort...
NADZORY I PROJEKTY BUDOWLANE Usługi w zakresie prowadzenia nadzoru i kierownictwa robót budowlanych.
Pneumat System Sp. z o.o. Wszystkie firmy z Grójca i okolic zapraszamy do skorzystania z naszej...

2013-2019 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.