Agregat prądotwórczy - w jaki sposób dobrać jego moc i go podłączyć?

22 stycznia 2018; 14:35

Materiał promocyjny

Gdy mieszkasz w rejonie, w którym zdarzają się nawet kilkunastogodzinne wyłączenia prądu, to może być to dla Ciebie wyjątkowo uciążliwe. W dodatku na pewno spowoduje bardzo dużą dezorganizację wszelkich prac domowych. W związku z tym chciałbym zainstalować agregat prądotwórczy, który będzie zasilał najbardziej potrzebne urządzenia. W jaki sposób wybrać jego moc i podłączyć?

Co to jest agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to zestaw posiadający silnik spalinowym który napędza prądnicę prądu zmiennego. W zależności od mocy takiego agregatu, wykorzystywane są silniki benzynowe dwu oraz czterosuwowe. W większych urządzeniach stosuje się również agregaty wysokoprężne. Prądnica może produkować prąd jednofazowy o standardowych parametrach 230 V 50 Hz, lub trójfazowy 3 × 400 V 50 Hz.

W jakich jednostkach podawana jest moc agregatu?

Moc agregatu zawsze podaje się w woltoamperach VA bądź kVA. To tak zwana moc pozorna, co przy rezystancyjnym obciążeniu, na przykład przy grzejnikach lub przy oświetleniu żarowych, odpowiada mocy podanej w watach albo kilowatach. Przy poborze prądu przez silniki oraz inne odbiorniki indukcyjne będzie ona o 20 do 40 procent mniejsza.

Co się dzieje przy uruchamianiu silnika?

Gdy dobieramy agregat prądotwórczy, to musimy również wziąć pod uwagę podwyższę mocy, która będzie nam potrzebna do uruchomienia silnika, który w danej chwili pobiera prąd trzy lub cztery razy większy, niż w czasie jego zwykłej pracy. Agregat o mocy 800–1200 VA musi wystarczyć do zasilania pompy oraz automatyki kotła grzewczego, chłodziarki, podstawowego oświetlenia. Jeżeli potrzebne będzie zasilanie większej ilości odbiorników, na przykład pompy zestawu hydroforowego, należy kupić agregat o mocy 2–3 kVA.

Układ stabilizacji napięcia

Warto jest kupić agregat prądotwórczy, który jest wyposażony w układ stabilizacji napięcia AVR. Dzięki niemu będzie możliwa bezpieczna praca urządzeń elektrycznych, takich jak na przykład komputer lub telewizor. W zasadzie dobrze nam znane agregaty przenośne dostosowane są do tak zwanego zasilania awaryjnego. Służy do bezpośredniego podłączenia odbiorników za pomocą przedłużacza, pomijając elektryczną energię urządzeń elektrycznych. Nie jest to komfortowe. W praktyce pozwala na włączenie nie więcej niż dwóch lub trzech urządzeń.

Powierz to elektrykowi

Dostosowanie instalacji domowej do współpracy z agregatem należy zlecić uprawnionemu elektrykowi, który właściwie skonfiguruje obwody oraz zabezpieczenia przy pracy z zasilaniem awaryjnym. Podstawową częścią takiego układu stanowi przełącznik dwupozycyjny. Przełącza on zasilanie z sieciowego na to z agregatu, Może być on zainstalowany na przykład w rozdzielnicy. Służy on do zabezpieczenia przed awarią agregatu w sytuacji wznowienia zasilania sieciowego i osobę, która pracuje przy nieczynnej sieci przed porażeniem prądem elektrycznym, który pochodzi z agregatu. Agregaty prądotwórcze Kruzer na budowę cechują się między innymi, że są ciche i zużywają niewielkie ilości paliwa. Są polecane przez wiele osób, więc warto je wziąć pod uwagę.


 Najnowsze artykuły

PILNE: Zbiórka krwi dla Dominika 20- letni Dominik potrzebuje krwi do transfuzji. Zawodnik...
W Słomczynie powstanie nowa fabryka! Firma HM Factory wygrała przetarg na 40 hektarów gruntów w...
67-latek nielegalnie handlował winem Mężczyzna z powiatu grójeckiego podejrzewany o nielegalny...
Jacek Stolarski zostanie dyrektorem „Natury”? Ustępujący burmistrz Grójca – Jacek Stolarski –...
Dancing dla Seniorów w Czterech Kotach Impreza rozpocznie się 22 Listopada o 17:00. Głównym...

www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Staż Poszukuje pracodawcy który byłby zainteresowany zatrudnieniem osoby...
Doradca Klienta ADREAMS to zespół młodych, pracowitych ludzi, nie bojących się wyzwań....
Wieszanie drobiu - praca w Holandii Podejmij pracę z Agencją Zatrudnienia LiderJob (cert.16198) –...
Płyta falista cementowa NOWOCZESNY „ETERNIT”- PŁYTA FALISTA CEMENTOWA
Skup MERCEDES 190,124,Sprinter,Kaczor... OFERUJEMY NAJLEPSZE CENY W KRAJU !!
Zapisz,zapamiętaj numer tel....

Firmy z Grójca i okolic

Motochemia - sklep z akcesoriami... Masz własny samochód? Szukasz sprawdzonych kosmetyków samochodowych?...
... Centrum stomatologiczne Fachowy Dentysta już od wielu lat pomaga zwalczać...
Pro-wash Firma Pro-Wash oferuje szeroki zakres usług sprzątania.
Począwszy...
... Frupo.pl to sklep dla dzieci i niemowląt zlokalizowany w Kole. W swojej...
Salon fryzjerski Katowice Siemianowice... Szacowni klienci – wierzymy, iż każdy może wyglądać ślicznie...

2013-2018 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.