Agregat prądotwórczy - w jaki sposób dobrać jego moc i go podłączyć?

22 stycznia 2018; 14:35

Materiał promocyjny

Gdy mieszkasz w rejonie, w którym zdarzają się nawet kilkunastogodzinne wyłączenia prądu, to może być to dla Ciebie wyjątkowo uciążliwe. W dodatku na pewno spowoduje bardzo dużą dezorganizację wszelkich prac domowych. W związku z tym chciałbym zainstalować agregat prądotwórczy, który będzie zasilał najbardziej potrzebne urządzenia. W jaki sposób wybrać jego moc i podłączyć?

Co to jest agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to zestaw posiadający silnik spalinowym który napędza prądnicę prądu zmiennego. W zależności od mocy takiego agregatu, wykorzystywane są silniki benzynowe dwu oraz czterosuwowe. W większych urządzeniach stosuje się również agregaty wysokoprężne. Prądnica może produkować prąd jednofazowy o standardowych parametrach 230 V 50 Hz, lub trójfazowy 3 × 400 V 50 Hz.

W jakich jednostkach podawana jest moc agregatu?

Moc agregatu zawsze podaje się w woltoamperach VA bądź kVA. To tak zwana moc pozorna, co przy rezystancyjnym obciążeniu, na przykład przy grzejnikach lub przy oświetleniu żarowych, odpowiada mocy podanej w watach albo kilowatach. Przy poborze prądu przez silniki oraz inne odbiorniki indukcyjne będzie ona o 20 do 40 procent mniejsza.

Co się dzieje przy uruchamianiu silnika?

Gdy dobieramy agregat prądotwórczy, to musimy również wziąć pod uwagę podwyższę mocy, która będzie nam potrzebna do uruchomienia silnika, który w danej chwili pobiera prąd trzy lub cztery razy większy, niż w czasie jego zwykłej pracy. Agregat o mocy 800–1200 VA musi wystarczyć do zasilania pompy oraz automatyki kotła grzewczego, chłodziarki, podstawowego oświetlenia. Jeżeli potrzebne będzie zasilanie większej ilości odbiorników, na przykład pompy zestawu hydroforowego, należy kupić agregat o mocy 2–3 kVA.

Układ stabilizacji napięcia

Warto jest kupić agregat prądotwórczy, który jest wyposażony w układ stabilizacji napięcia AVR. Dzięki niemu będzie możliwa bezpieczna praca urządzeń elektrycznych, takich jak na przykład komputer lub telewizor. W zasadzie dobrze nam znane agregaty przenośne dostosowane są do tak zwanego zasilania awaryjnego. Służy do bezpośredniego podłączenia odbiorników za pomocą przedłużacza, pomijając elektryczną energię urządzeń elektrycznych. Nie jest to komfortowe. W praktyce pozwala na włączenie nie więcej niż dwóch lub trzech urządzeń.

Powierz to elektrykowi

Dostosowanie instalacji domowej do współpracy z agregatem należy zlecić uprawnionemu elektrykowi, który właściwie skonfiguruje obwody oraz zabezpieczenia przy pracy z zasilaniem awaryjnym. Podstawową częścią takiego układu stanowi przełącznik dwupozycyjny. Przełącza on zasilanie z sieciowego na to z agregatu, Może być on zainstalowany na przykład w rozdzielnicy. Służy on do zabezpieczenia przed awarią agregatu w sytuacji wznowienia zasilania sieciowego i osobę, która pracuje przy nieczynnej sieci przed porażeniem prądem elektrycznym, który pochodzi z agregatu. Agregaty prądotwórcze Kruzer na budowę cechują się między innymi, że są ciche i zużywają niewielkie ilości paliwa. Są polecane przez wiele osób, więc warto je wziąć pod uwagę.


 

Najnowsze artykuły

„Niech pan Żydom nie pomaga” Niedawno publikowałem materiał o Eugeniuszu i Klementynie...
W wolnych chwilach nie czytam książek Bohaterką spotkania 8 lutego 2018 roku w Miejsko-Gminnej...
Pierwszy Memoriał im. Sławomira Majewskiego W sobotę 17 lutego rozegrany został Memoriał im.Sławomira...
Grójecka drogówka zatrzymała prawa jazdy kolejnym kierowcom Pomimo apeli nawołujących do przestrzegania prędkości,...
Droga nr 50 w czwartek pod szczególnym nadzorem 22 lutego (czwartek) od 16:00 do 22:00 potrwają...

Najnowsze ogłoszenia

Blacharz, lakiernik samochodowy Agencja Pośrednictwa Pracy Globale Ressource Humaine (nr certyfikatu...
... TANIE BLACHY

-TRAPEZOWA;
-BLACHODACHÓWKA;
Potrzebujesz motywacji? Skuteczny... Witaj,

mam na imię Joanna i chcę nauczyć Cię sprawnego
monter płyt karton/gips - Plakista Agencja Pośrednictwa Pracy Globale Ressource Humaine (nr certyfikatu...
Kierowca C-E z Ukrainy,doświadczenie,... Znam wartość odpowiedniej osoby na stanowisku kierowcy, dlatego przedstawiam...

Firmy z Grójca i okolic

PHU Abart systemy sprzedaży dla sklepów... Tworzymy oraz wdrażamy systemy sprzedaży detalicznej, systemy do gastronomii...
FINEM sp. z o.o. PROFESJONALNE DORADZTWO KREDYTOWE

KREDYTY DLA FIRM:
Coolka - sala zabaw Sala zabaw dla dzieci z możliwością pozostawienia dziecka po opieką...
Fotograf Grójec - Adrian Nojek Fotografia w najlepszym tego słowa znaczeniu.
Fotografia dziecięca...
Auto Korbas Chcesz zamontować instalację gazową w swoim samochodzie? A może musisz...

2013-2017 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.