Agregat prądotwórczy - w jaki sposób dobrać jego moc i go podłączyć?

22 stycznia 2018; 14:35

Materiał promocyjny

Gdy mieszkasz w rejonie, w którym zdarzają się nawet kilkunastogodzinne wyłączenia prądu, to może być to dla Ciebie wyjątkowo uciążliwe. W dodatku na pewno spowoduje bardzo dużą dezorganizację wszelkich prac domowych. W związku z tym chciałbym zainstalować agregat prądotwórczy, który będzie zasilał najbardziej potrzebne urządzenia. W jaki sposób wybrać jego moc i podłączyć?

Co to jest agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to zestaw posiadający silnik spalinowym który napędza prądnicę prądu zmiennego. W zależności od mocy takiego agregatu, wykorzystywane są silniki benzynowe dwu oraz czterosuwowe. W większych urządzeniach stosuje się również agregaty wysokoprężne. Prądnica może produkować prąd jednofazowy o standardowych parametrach 230 V 50 Hz, lub trójfazowy 3 × 400 V 50 Hz.

W jakich jednostkach podawana jest moc agregatu?

Moc agregatu zawsze podaje się w woltoamperach VA bądź kVA. To tak zwana moc pozorna, co przy rezystancyjnym obciążeniu, na przykład przy grzejnikach lub przy oświetleniu żarowych, odpowiada mocy podanej w watach albo kilowatach. Przy poborze prądu przez silniki oraz inne odbiorniki indukcyjne będzie ona o 20 do 40 procent mniejsza.

Co się dzieje przy uruchamianiu silnika?

Gdy dobieramy agregat prądotwórczy, to musimy również wziąć pod uwagę podwyższę mocy, która będzie nam potrzebna do uruchomienia silnika, który w danej chwili pobiera prąd trzy lub cztery razy większy, niż w czasie jego zwykłej pracy. Agregat o mocy 800–1200 VA musi wystarczyć do zasilania pompy oraz automatyki kotła grzewczego, chłodziarki, podstawowego oświetlenia. Jeżeli potrzebne będzie zasilanie większej ilości odbiorników, na przykład pompy zestawu hydroforowego, należy kupić agregat o mocy 2–3 kVA.

Układ stabilizacji napięcia

Warto jest kupić agregat prądotwórczy, który jest wyposażony w układ stabilizacji napięcia AVR. Dzięki niemu będzie możliwa bezpieczna praca urządzeń elektrycznych, takich jak na przykład komputer lub telewizor. W zasadzie dobrze nam znane agregaty przenośne dostosowane są do tak zwanego zasilania awaryjnego. Służy do bezpośredniego podłączenia odbiorników za pomocą przedłużacza, pomijając elektryczną energię urządzeń elektrycznych. Nie jest to komfortowe. W praktyce pozwala na włączenie nie więcej niż dwóch lub trzech urządzeń.

Powierz to elektrykowi

Dostosowanie instalacji domowej do współpracy z agregatem należy zlecić uprawnionemu elektrykowi, który właściwie skonfiguruje obwody oraz zabezpieczenia przy pracy z zasilaniem awaryjnym. Podstawową częścią takiego układu stanowi przełącznik dwupozycyjny. Przełącza on zasilanie z sieciowego na to z agregatu, Może być on zainstalowany na przykład w rozdzielnicy. Służy on do zabezpieczenia przed awarią agregatu w sytuacji wznowienia zasilania sieciowego i osobę, która pracuje przy nieczynnej sieci przed porażeniem prądem elektrycznym, który pochodzi z agregatu. Agregaty prądotwórcze Kruzer na budowę cechują się między innymi, że są ciche i zużywają niewielkie ilości paliwa. Są polecane przez wiele osób, więc warto je wziąć pod uwagę.


 Najnowsze artykuły

Terytorialsi z grójeckiej Brygady pobiegli w Sztafecie Niepodległości Sztafeta Niepodległości to symboliczny bieg dla uczczenia...
Kolejne wcielenie żołnierzy do 6MBOT w Grójcu W sobotę ruszyła kolejna tura naboru ochotników do...
Festiwal Kolorów w Grójcu Color Fest Party - największa impreza muzyczna, na którą...
Repertuar kina GOK 17-23 sierpnia 2018 FRU, Iniemamocni 2, Drapacz chmur oraz Pierwsza noc...
Znamy datę wyborów samorządowych Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że wybory samorządowe...


Najnowsze ogłoszenia

Pasteryzatory Witam wykonam pasteryzatory oraz kotły serowarskie na życzenie klienta....
sprzedam pasteryzator ...
Pracownik magazynu- Holandia! Podejmij współpracę z LiderJob (cer. 16198) – Twoim liderem...
Szukam Kobiet - Dodatkowe Pieniądze Biorę udział w projekcie Tylko Dla Kobiet.
Szukam dziewczyn,...
Gruba siatka ochronna na boisko Solidna siatka ochronna, jaką oferujemy, nie pozwoli wydostać
się...

Firmy z Grójca i okolic

Słodkie Sny - sklep internetowy z... Zastanawiasz się nad wymianą pościeli w swoim mieszkaniu? Szukasz odpowiedniej...
Fabskin - centrum medycyny estetycznej... Centrum Medycyny Estetycznej Fabskin to miejsce w Warszawie, którego...
Wólka Kosowska Hurtownia Bielizny Nasza hurtownia bielizny stworzyła wyjątkową oraz atrakcyjną ofertę....
Kapitan Kamera - filmowanie uroczystości... Szukasz kamerzysty z Krakowa, który zajmie się sfilmowaniem Twojej uroczystości?...
Park Biznesu Ballyvesey - hale do... Jesteś właścicielem mniejszej lub większej firmy, która dynamicznie...

2013-2018 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.