Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Biegną tam skąd inni uciekają – 135. rocznica powstania grójeckiej OSP

20 czerwca 2016; 08:34

Grojec24.net

4 komentarze

Uroczystości na Placu Wolności w Grójcu (fot. Marcin Grzędowski) Uroczystości na Placu Wolności w Grójcu (fot. Marcin Grzędowski)

W niedzielę 19 czerwca grójeccy strażacy świętowali 135 rocznicę powstania swojej jednostki.

News will be here

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą sprawowaną na Placu Wolności. Eucharystii przewodniczył dziekan dekanatu grójeckiego ks. Stefan Kazulak, homilię wygłosił proboszcz parafii św. Mikołaja ks. Zbigniew Suchecki. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych, władze samorządowe, delegacje i poczty sztandarowe ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu grójeckiego.



Po zakończonej liturgii - zgodnie z ceremoniałem - złożony został meldunek. Następnym punktem uroczystości było oddanie honoru sztandarom, przegląd szeregu, wciągnięcie flagi narodowej i odebranie hymnu państwowego. Przybliżona została historia formacji, zasłużonym strażakom wręczone zostały odznaczenia organizacyjne. Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej udekorowany został dziekan dekanatu grójeckiego ks. Stefan Kazulak. Grójeckiej jednostce przekazany został nowy średni wóz bojowy mercedes 1530. Pojazd włączony zostanie do krajowego systemu ratownictwa.



Pierwszą historycznie udokumentowaną strażą pożarną była Militia Vigilum -  formacja wojskowa wyspecjalizowana w gaszeniu pożarów. Została ona powołana przez cesarza Oktawiana Augusta w 6 r. n.e. W XVI w. Andrzej Frycz Modrzewski opracował zasady nowożytnego pożarnictwa. Być może jako wójt powołał grupę pożarową w Wolborzu. Jednak dokumenty potwierdzają jej istnienie dopiero w 1805 r. Pierwszą zawodową straż pożarną powołał 5 lutego 1752 r. marszałek koronny Franciszek Bieliński. Pierwsza ochotnicza straż pożarna na ziemiach polskich powstała w Poznaniu w 1845 r. W 1860 r. w Krakowie powstało Krajowe Towarzystwo Ubezpieczeń od Ognia zwane Florianką. Dwa lata później z inicjatywy asekuranta powstały pierwsze stowarzyszenia strażackie, m.in. w 1865 ochotnicze straże ogniowe w Kaliszu, Krakowie, Gródku i Tarnowie.



Korpus Straży Ogniowej w Grójcu powołano w 1881 r. Założycielami grójeckiej straży byli m.in. Władysław Kamiński, Władysław Sydry, Henryk Hołowania, Feliks Bether, Kazimierz Bielawski, Władysław Dembiński, Kazimierz Fedorowicz, Lucjan Grodzicki, Jan Gulatowski, Wilhelm Kapler, Władysław Kłos, Feliks Komorowski, Andrzej Krzeczkowski, Michał Leżański, Piotr Ostrowski, Michał Pękalski, Jan Piotrowski, Władysław Podwysocki, Edward Pomianowski, Józef Rozmanit, Antoni Więckowski, Eustachy Winek, Ignacy Włuczyński, Jan Szulc, Adam Szymański, Feliks Świderski. Pierwszym prezesem został Władysław Kamiński, a naczelnikiem Edward Pomianowski.



Korpus dzielił się na cztery oddziały: toporników, sikawkowy, wodny i pomocniczo-porządkowy. Skromny sprzęt bojowy mieścił się w drewnianej remizie przed kościołem św. Mikołaja na wprost ulicy Poświętne. Składał się z sikawki na drewnianych osiach oraz z jednej beczki do przewozu wody, trzech drabinek i kilkunastu bosaków. Wkrótce straż zaopatrzono w wóz czterokołowy na dębowej ramie wzmocnionej żelaznym okuciami, z kozłem dla trzech osób, stopniami i ławkami dla 6 osób po obu stronach, rusztowaniem na drabinę przystawną, kilkanaście bosaków i tłumic. Zakupiono także dwie nowe beczki na wodę. Ponieważ straż nie posiadała własnych koni władze miejskie zobowiązywały obywateli miasta do udostępniania zwierząt pociągowych na wypadek pożaru.

W latach 1893-1894 wybudowano nową strażnicę. W 1901 r. przy straży zorganizowano orkiestrę dętą. W 1916 r. Ogólnokrajowy Zjazd Straży Ogniowych powołał Związek Floriański. Grójecka straż zgłosiła swój akces do organizacji. W 1921 r. w czterdziestolecie istnienia straży mieszkańcy miasta ufundowali sztandar a Zarząd Główny Związku Floriańskiego przekazał - zachowany do dziś - dyplom uznania. Jesienią 1927 r. przy zbiegu ulic Szpitalnej i Piotra Skargi oddano do użytku dom strażaka, w którym obok pomieszczeń na sprzęt znalazła by się sala posiedzeń i sala teatralna.



Strażacy posiadali sikawkę ręczną, duże sikawki czterokołowe o pojemności 500 litrów każda, drabinę mechaniczną z blokiem na linie, drabinę Szczerbowskiego, jedną drabinę ciężką przystawna, drabinę przystawną lekką, trzy drabiny hakowe i wóz rekwizytowy. W 1935 r. zmotoryzowano straż. Zakupiona została przenośna motopompa marki lis, a następnie autopompa marki fiat.

2 lipca 1939 r. odbyły się pokazy z użyciem sprzętu na grójeckim rynku. Miesiąc później, w obliczu zagrożenia wojną, powołana została rezerwa straży. Miasto zostało podzielone na trzy strefy, a straż na trzy pododdziały, rozpoczęły się szkolenia i ćwiczenia rezerwistów.

Po pierwszych bombardowaniach Grójca - 6 września płonęły zabudowania przy zbiegu ulic Lewiczyńskiej i Boźniczej (obecnie ulica Krótka) a także młyn motorowy Express przy ulicy Mogielnickiej. Walką z szalejącym żywiołem kierował ówczesny komendant straży i zarazem burmistrz Tadeusz Olszewski. Na początku września straż utraciła samochód fiat. Na szosie w stronę Warszawy zawodowa straż pożarna z Łodzi pozostawiła wóz strażacki daimler. Grójeccy strażacy sprowadzili go do remizy i wyremontowali.



W połowie XX w. rozpoczęto rozbudowę i systematyczne remonty budynku grójeckiej straży pożarnej. Teren ogrodzono i wybrukowano, dobudowano skrzydło od strony południowej i oddano do użytku nowe pomieszczenia. Z obiektu przez lata korzystała utworzona w 1976 r. grójecka Państwowa Straż Pożarna. Ostatnią modernizację budynku przeprowadzono po wybudowaniu nowej siedziby straży zawodowej.

Dziś grójecka Ochotnicza Straż Pożarna zrzesza 150 druhów i druhen. Należą oni do męskiej drużyny pożarniczej - oddziału bojowego, młodzieżowych drużyn pożarniczych – żeńskiej i chłopięcej.

Ochotnicze straże pożarne skupiają ponad 750 tys. druhów i druhen. Podejmują oni służbę dla społeczeństwa w niemalże 16 tys. jednostkach. Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej bez wątpienia jest największą ogólnopolską organizacją społeczną.



Strażacy zajmują się prewencją, walką z pożarami oraz pozostałymi zagrożeniami dla zdrowia i życia ludzkiego, dobytku oraz środowiska naturalnego. Usuwają także skutki katastrof i klęsk żywiołowych. W miniony piątek druhowie wielokrotnie wzywani byli do pomocy w likwidacji szkód wywołanych przez nawałnice, które dotknęły wiele miejscowości w kraju. Jak podał rzecznik prasowy komendanta głównego straży st. bryg. Paweł Frączak, w działaniach tych uczestniczyło ponad 49 tys. strażaków zawodowych i ochotników.

Słysząc w mediach informacje o tym, że w akcji gaśniczej brało udział kilkanaście zastępów czy kilkanaście jednostek straży nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że w akcji uczestniczy jedna jednostka ratowniczo-gaśnicza państwowej straży pożarnej, z którą współpracę podejmuje kilka lub kilkanaście jednostek operacyjno-technicznych straży ochotniczej.



Ciężka i niebezpieczna służba strażaków doceniona została przez Rona Howarda w filmie z 1991 r. Ognisty podmuch. Doskonałe kreacje stworzyli: Kurt Russel, William Baldwin, Donald Sutherland, Scott Glen I Robert De Nitro.

International Firefighters Day (IFFD) czyli Międzynarodowy Dzień Strażaka od 1999 r. obchodzony jest w dzień wspomnienia św. Floriana – patrona strażaków. W Polsce od 2003 r. jest to oficjalne święto zawodowe. Oprócz tego dnia strażacy świętują rocznicę powstania swoich jednostek. W 135. rocznicę powołania grójeckiej Ochotniczej Straży Pożarnej naszym Druhnom i Druhom życzymy wielu sukcesów w zaszczytnej służbie, a mieszkańcom aby nie potrzebowali interwencji strażaków.

Marcin Grzędowski

Archiwalne zdjęcie Korpusu Straży Ogniowej w Grójcu udostępnił Henryk Gajewski

TAGI:

Komentarze (4):

paragon; 21 czerwca 2016, 12:43

na zdjęciu przed mikrofonem Pan Maroszek, przed nim był jego tata, a teraz i córka, czyli pokoleniowa grójecka rodzina strażacka.

noname; 24 czerwca 2016, 11:36

Maroszki to akurat sa z zawodowej strazy. A to ze sa od pokolen to dobitny dowod na to ze w Polsce stanowiska w mundurowkach rozdawane sa po rodzinie. Kto bez znajomosci probowal sie dostac do jakiejkolwiek sluzby ten wieo czym pisze. Kolejna sprawa - testy przed przyjeciem sa tak wysrubowane ze nawet ja, pasjonujacy sie bieganiem nie bylem w stanie przebiec w granicach normy, a co tu mowic o Paulinie przy jej posturze i bmi.
No ale coz, tatus zalatwil stanowisko i stopien oficerski. Troche posiedziala sobie w kadrach, kilkukrotnie na urlopie macierzynskim, i niebawem pojdzie na zasluzona emeryturke w wieku niespelna 40 lat wczesniej zalatwiwszy etat synowi.
Taka piekna, rodzinna tradycja

Princesita; 23 listopada 2016, 09:54

Samorzadowcy nie szczedzili slow uznania dla trudnej pracy strazakow, ktorzy jak powiedziano w czasie uroczystosci biegna tam, skad inni uciekaja , czestokroc ryzykujac nie tylko zdrowiem, ale nawet zyciem. Poswiecenia pojazdu dokonal proboszcz parafii sw. Anny w Pomiechowie i kapelan nowodworskich strazakow ks. Tomasz Cymerman. Na zakonczenie wreczono gosciom pamiatkowe statuetki.

Strażak; 2 października 2017, 11:47

Złoty Medal dla Dziekana - ciekawe w ilu akcjach wielebny brał udział.... medale rozdaje się też za różne zasługi...a wielu strażakom, którzy faktycznie przelewali poty w strażackim mundurze nikt nie uhonoruje

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Podwójny areszt za rozbój! Bili i grozili stłuczoną butelką Na 3 miesiące zostali aresztowani dwaj sprawcy, którzy...
Rośnie budnek pierwszego publicznego żłobka w Grójcu [FOTO] Urząd Gminy i Miasta w Grójcu zaprezentował zdjęcia z postę...
Grupa Speed: za bardzo się rozpędzili i stracili prawo jazdy Trzema zatrzymanymi prawami jazdy zakończyły się tygodniowe...
8 nowych marek już wkrótce w Centrum Dekada Grójec Spółka Dekada prowadzi zaawansowane prace budowlane przy...
Wystartował ŻTC BIKE RACE 2024! Inauguracja sezonu w Grójcu Grójec był areną zmagań pierwszych zawodów z cyklu ŻTC BIKE...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.