Jak dbać o serce – czynniki ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych

14 grudnia 2017; 08:55

Materiał promocyjny

Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią poważny problem zdrowotny obecnego stulecia. Obok cukrzycy, nowotworów oraz przewlekłych schorzeń układu oddechowego stanowią one jedną z najczęstszych przyczyn zgonów.

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) corocznie z ich powodu umiera ponad 17 milionów ludzi na świecie. Nic więc dziwnego, że schorzenia układu krążenia określane są mianem chorób cywilizacyjnych XXI wieku. W Polsce choroby układu sercowo-naczyniowego są odpowiedzialne za niemal połowę wszystkich zgonów i prawie 40% przypadków hospitalizacji. Tak wysoka zachorowalność oraz śmiertelność z powodu schorzeń układu krążenia sprawia, że niezwykle istotnym aspektem okazuje się być odpowiednia profilaktyka, mająca na celu zmniejszenie tych zatrważających statystyk.

Czynniki ryzyka rozwoju chorób układu krążenia

Czynniki ryzyka są właściwościami lub cechami, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się danej jednostki chorobowej w przyszłości. Dla skutecznej profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych kluczowe jest więc poznanie oraz klasyfikacja czynników ryzyka rozwoju tej grupy schorzeń. Wśród występujących czynników ryzyka wyróżnić należy czynniki modyfikowalne oraz niemodyfikowalne.

Jak dbać o serce – profilaktyka chorób serca

Jak sama nazwa wskazuje czynniki modyfikowalne poddają się zmianom zewnętrznym, mającym na celu zminimalizowanie ich szkodliwych działań predysponujących do rozwoju choroby. Są one najczęściej związane ze stylem życia, wskaźnikami fizjologicznym lub biochemicznymi, które jesteśmy w stanie modyfikować. Wskaźnikami takimi są na przykład dieta, nadużywanie alkoholu, otyłość, nikotynizm, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe czy cukrzyca typu 2. Z kolei wskaźniki niemodyfikowalne nie poddają się jakimkolwiek zewnętrznym działaniom prewencyjnym i dotyczą one cech osobniczych. Do tej grupy zalicza się więc wiek, płeć, a także obciążenie genetyczne np. rodzinna hipercholesterolemia.

Choroby serca a alkohol

Alkohol etylowy jest czynną biologicznie substancją o dużym potencjale uzależniającym. Powszechnie dostępny stanowi jedną z najbardziej popularnych używek na świecie. I choć w niewielkich ilościach, spożywanych sporadycznie nie szkodzi on zdrowiu, to jednak jego nadużywanie może wiązać się z przykrymi konsekwencjami społeczno-zdrowotnymi. W profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych niezwykle istotne jest zagadnienie takie, jak alkohol a choroby serca. Więcej na tematy takie jak, nadciśnienie a alkohol czy profilaktyka chorób serca – czytaj na portalach medycznych, np. Dbamoserce.

Serce a alkohol

Liczne badania kliniczne i obserwacje dowiodły iż niewielka ilość alkoholu nie oddziałuje negatywnie na ludzki organizm, a wręcz przeciwnie. Jak można przeczytać w następującym artykule http://dbamoserce.pl/alkohol-a-serce-czerwone-wino-rzeczywiscie-dobre-dla-serca/ alkohol etylowy spożywany w umiarkowanych dawkach wykazuje korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Jest to przede wszystkim następstwem jego pozytywnego oddziaływania na profil lipidowy, poprzez wzrost stężenia tak zwanego dobrego cholesterolu, czyli frakcji lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL). Przeprowadzone badania naukowe jednocześnie wskazały niekorzystny wpływ etanolu spożywanego w dużych ilościach na serce i układ krążenia. Wysokie dawki alkoholu etylowego podnoszą ciśnienie tętnicze krwi, prowadzą do zaburzeń rytmu pracy serca, mogąc być przyczyną jego zawału a nawet zgonu.

 Najnowsze artykuły

9.Memoriał im. Daniela Malinowskiego: zadecydowały bramki W sobotę w hali CESiR w Warce odbyła się już 9.edycja...
Międzynarodowy dzień osób z niepełnosprawnością na sportowo Obchodzony od 1992 r. Międzynarodowy Dzień Osób z Niepeł...
Akademia Sportu Strikers zaprasza na treningi Akademia Sportu Strikers zaprasza do naboru roczniki 2007-...
Wznowienie badań tomografii komputerowej w PCMG Powiatowe Centrum Medyczne w Grójcu Sp. z o.o. informuje, ż...
Dachowanie samochodu po poślizgu W wypadku drogowym do jakiego doszło w czwartek w Woli...

www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Animator Czasu Wolnego - Hiszpania Poszukujemy osób na stanowisko
Animator Czasu Wolnego –...
... Oferuję transport towarów po kraju.

Auto z plandeką...
Pracownika Kuchni dział garmażeryjny... Jesteśmy jednym z niezależnych przedsiębiorców w grupie Muszkieterów....
Sprzedawca dział mięso-wędliny w... Jesteśmy jednym z niezależnych przedsiębiorców w grupie Muszkieterów....
... Piękne działki nad Jeziorem Solińskim.
Do sprzedania działki...

Firmy z Grójca i okolic

WM Nieruchomości Witold Marzec Biuro nasze świadczy usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami...
... Szukasz pogotowia elektrycznego w Krakowie? Nie poradzisz sobie sam...
Centrum Muzyki nad Rawą Centrum Muzyki nad Rawą zachęca do zapisywania się na zajęcia. Jeżeli...
Drukarnia Wielkoformatowa Digital... Digital Center zajmuje się drukiem materiałów wykorzystywanych w reklamie...
ModlinBus - dojazd do Modlina ModlinBus to linia busów na lotnisko Modlin. Oferta ModlinBusa jest...

2013-2018 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.