Jak dbać o serce – czynniki ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych

14 grudnia 2017; 08:55

Materiał promocyjny

Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią poważny problem zdrowotny obecnego stulecia. Obok cukrzycy, nowotworów oraz przewlekłych schorzeń układu oddechowego stanowią one jedną z najczęstszych przyczyn zgonów.

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) corocznie z ich powodu umiera ponad 17 milionów ludzi na świecie. Nic więc dziwnego, że schorzenia układu krążenia określane są mianem chorób cywilizacyjnych XXI wieku. W Polsce choroby układu sercowo-naczyniowego są odpowiedzialne za niemal połowę wszystkich zgonów i prawie 40% przypadków hospitalizacji. Tak wysoka zachorowalność oraz śmiertelność z powodu schorzeń układu krążenia sprawia, że niezwykle istotnym aspektem okazuje się być odpowiednia profilaktyka, mająca na celu zmniejszenie tych zatrważających statystyk.

Czynniki ryzyka rozwoju chorób układu krążenia

Czynniki ryzyka są właściwościami lub cechami, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się danej jednostki chorobowej w przyszłości. Dla skutecznej profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych kluczowe jest więc poznanie oraz klasyfikacja czynników ryzyka rozwoju tej grupy schorzeń. Wśród występujących czynników ryzyka wyróżnić należy czynniki modyfikowalne oraz niemodyfikowalne.

Jak dbać o serce – profilaktyka chorób serca

Jak sama nazwa wskazuje czynniki modyfikowalne poddają się zmianom zewnętrznym, mającym na celu zminimalizowanie ich szkodliwych działań predysponujących do rozwoju choroby. Są one najczęściej związane ze stylem życia, wskaźnikami fizjologicznym lub biochemicznymi, które jesteśmy w stanie modyfikować. Wskaźnikami takimi są na przykład dieta, nadużywanie alkoholu, otyłość, nikotynizm, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe czy cukrzyca typu 2. Z kolei wskaźniki niemodyfikowalne nie poddają się jakimkolwiek zewnętrznym działaniom prewencyjnym i dotyczą one cech osobniczych. Do tej grupy zalicza się więc wiek, płeć, a także obciążenie genetyczne np. rodzinna hipercholesterolemia.

Choroby serca a alkohol

Alkohol etylowy jest czynną biologicznie substancją o dużym potencjale uzależniającym. Powszechnie dostępny stanowi jedną z najbardziej popularnych używek na świecie. I choć w niewielkich ilościach, spożywanych sporadycznie nie szkodzi on zdrowiu, to jednak jego nadużywanie może wiązać się z przykrymi konsekwencjami społeczno-zdrowotnymi. W profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych niezwykle istotne jest zagadnienie takie, jak alkohol a choroby serca. Więcej na tematy takie jak, nadciśnienie a alkohol czy profilaktyka chorób serca – czytaj na portalach medycznych, np. Dbamoserce.

Serce a alkohol

Liczne badania kliniczne i obserwacje dowiodły iż niewielka ilość alkoholu nie oddziałuje negatywnie na ludzki organizm, a wręcz przeciwnie. Jak można przeczytać w następującym artykule http://dbamoserce.pl/alkohol-a-serce-czerwone-wino-rzeczywiscie-dobre-dla-serca/ alkohol etylowy spożywany w umiarkowanych dawkach wykazuje korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Jest to przede wszystkim następstwem jego pozytywnego oddziaływania na profil lipidowy, poprzez wzrost stężenia tak zwanego dobrego cholesterolu, czyli frakcji lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL). Przeprowadzone badania naukowe jednocześnie wskazały niekorzystny wpływ etanolu spożywanego w dużych ilościach na serce i układ krążenia. Wysokie dawki alkoholu etylowego podnoszą ciśnienie tętnicze krwi, prowadzą do zaburzeń rytmu pracy serca, mogąc być przyczyną jego zawału a nawet zgonu.


 Najnowsze artykuły

Policjanci zapobiegli tragedii Policjanci z Grójca pomogli mężczyźnie, któremu groziło co...
Rozgrywki Playarena zagoszczą w Grójcu! Playarena to największe rozgrywki piłki nożnej sześ...
Uczniowie ZSP Jasieniec uczestniczkami wojewódzkiego etapu konkursu ZUS w Warszawie W piątek 16 marca 2018 r. odbył się II etap (wojewódzki)...
Wystawa KOBIETA Barbary Ignacak w GOK W piątek, 23 marca o godz. 18:00 w Galerii GOKu podczas...
Viktoria wspiera młodych piłkarzy FC Mundialito Grupa producentów owoców VIKTORIA zdecydowała się zostać...

Najnowsze ogłoszenia

Na sprzedaż - działka Las Lesznowolski... Działka o powierzchni 44000 m2 - niespełna 10 km od Grójca (40 km od...
... Ocieplanie metodą wdmuchiwania pozawala na szybkie ocieplenie domów...
... Firma AWD Interior jest wiodącym na rynku europejskim dystrybutorem...
... Szklarnia ta jest idealna zarówno dla początkujących jak i doświadczonych...
... Jako pszczelarze dajemy stuprocentową i niepodważalną gwarancję

Firmy z Grójca i okolic

Atmo Sp. z. o. o. Na Atmo.com.pl zakupić można narzędzia pneumatyczne najlepszych marek,...
Zacisze- pokoje gościnne, kwatery... POKOJE GOŚCINNE „ZACISZE” - zapraszamy serdecznie...
Naturalnie Zdrowe - sklep ze zdrową... Pragniemy zaprezentować ofertę sklepu internetowego Naturalnie Zdrowe,...
Drew-Stal Łukasz Flis Drew- Stal to rodzinna firma, która istnieje już od 15 lat. Przez ten...
Biuro podróży Rainbow Biuro podróży Rainbow Tours powstałe w 1990 roku funkcjonuje na rynku...

2013-2017 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.