Katyń... ocalić od zapomnienia – uroczystość ZSP w Jasieńcu

16 kwietnia 2018; 12:05

Informacja prasowa

0 komentarzy

Kwiecień to szczególny miesiąc pamięci o pomordowanych w Katyniu polskich oficerach. Wiosną 1940 roku radzieckie NKWD zamordowało, strzałem w tył głowy, ponad 20 tysięcy naszych rodaków. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada na 13 kwietnia dzięki inicjatywie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu przygotowano apel przybliżający młodzieży naszą trudną historię związaną z tamtymi wydarzeniami, w szczególny sposób uhonorowano podporucznika rezerwy Wojska Polskiego Stanisława Mikołajczyka, który został zamordowany w Katyniu na początku kwietnia 1940 roku. Stanisław Mikołajczyk urodził się w Boglewicach w 1904 roku, przed wojną pracował jako nauczyciel.

W 2011 z inicjatywy dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu pani Doroty Nowak-Michałowskiej, nauczycieli i młodzieży przy współpracy z proboszczem parafii w Boglewicach ks. Mirosławem Lewaszkiewiczem oraz Wójtem Gminy Jasieniec przystąpiliśmy do programu edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia”, który jest formą upamiętnienia pomordowanych i przywrócenia ich sylwetek społeczeństwu, a w szczególności ma na celu zachęcenie lokalnych społeczności do zachowania pamięci o osobach pochodzących z ich terenu. Nasza pamięć o tych  pomordowanych osobach wyrażona jest posadzeniem Dębu Pamięci, który staje się żywym pomnikiem,  a zarazem symbolizuje trwałość  naszej pamięci i niezłomne trwanie przy tradycji bohaterów. Po posadzeniu 21 857 Dębów powstanie żywy Las Pamięci. Dąb Podporucznika Stanisława Mikołajczyka, który ma numer 3653, posadzono w kwietniu 2011 roku przy kościele parafialnym w Boglewicach.

Dlatego też, każdego roku uczniowie i nauczyciele ZSP w Jasieńcu, mieszkańcy  gminy Jasieniec i powiatu grójeckiego spotykają się także w tym czasie w Boglewicach, by uczcić sylwetkę Stanisława Mikołajczyka. W niedzielę Miłosierdzia Bożego, przypadającą w tym roku 8 kwietnia, po Mszy Świętej o godzinie 11 złożono kwiaty pod tablicą epitafijną znajdującą się w kościele, a następnie zapalono znicze przy Dębie Pamięci. Młodzież naszej szkoły zaprezentowała krótki program artystyczny dotyczący tych tragicznych wydarzeń oraz przypomniała sylwetkę Stanisława Mikołajczyka.

Na uroczystości nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz i instytucji z terenu gminy Jasieniec oraz powiatu grójeckiego. Swoją obecnością zaszczycili uroczystość: Bartłomiej Kowalczyk Dyrektor Biura Poselskiego reprezentujący pana Dariusza Bąka posła na Sejm RP, pan Władysław Kumorek przewodniczący Rady Powiatu Grójeckiego oraz radni Powiatu grójeckiego, pan Marek Pietrzak Wójt Gminy Jasieniec, pan Tomasz Podhorecki sekretarz Gminy Jasieniec, Pani Elżbieta Krawczyk skarbnik Gminy Jasieniec, pan Grzegorz Osiński przewodniczący Rady Gminy Jasieniec oraz radni Gminy Jasieniec, prezes Banku Spółdzielczego w Jasieńcu pan Dariusz Dylicki , pani Alina Jarosz dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Jasieńcu uroczystość uświetnili: Okiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Jasieńcu z kapelmistrzem Michałem Balcerowiczem, poczty sztandarowe szkół i instytucji Gminy Jasieniec, Strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Jasieniec, Harcerze z 44 szczepu Drużyn Harcerskich z Jasieńca, Rodzina porucznika Stanisława Mikołajczyka, zgromadzeni goście . Nie zabrakło również mieszkańców Parafii Boglewice.

Nasza pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest bardzo ważna, bo jak powiedział Józef Piłsudski: „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium…”

Edyta Urbańczyk - Rosłoń

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 
Najnowsze artykuły

Dyżury aptek Grójec i Powiat Grójecki 2019 Podczas Sesji Rady Powiatu Grójeckiego 28 grudnia 2018 r....
Grójec za wyjściem ze Związku Natura W poniedziałek Rada Miejska w Grójcu opowiedziała się za...
Wykłady w Londynie i Cambridge - grójeccy licealiści w programie Erasmus+ „Alternative Energy and Energy Storage” (...
Sprawdź repertuar kina na najbliższy weekend Miśków dwóch w Nowym Jorku, Zabawa zabawa, Aquaman - to...
Co dalej z Naturą? Problem z kredytem Radni z Błędowa oraz Jasieńca nie wyrazili zgody na porę...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

KLIMATYZACJA!!! Naprawa, serwis i... KLIMATYZACJA!!! Naprawa, serwis i montaż urządzeń chłodniczych
Animator Czasu Wolnego - Hiszpania Poszukujemy osób na stanowisko
Animator Czasu Wolnego –...
... Układanie glazury terakoty gresu płytek wielkoformatowych gładzie malowanie...
Pakowacz filetów drobiowych! Również... Agencja Zatrudnienia (cert. 16198) proponuje atrakcyjne stanowiska pracy....
Kierownik budowy/ kierownik robót Firma budowlana poszukuje osób na stanowisko:

KIEROWNIK...

Firmy z Grójca i okolic

Centrum Efektywności Jesteśmy firmą doradczą i szkoleniową. Wspieramy rozwój firm regionalnych,...
Park Biznesu Ballyvesey - hale do... Jesteś właścicielem mniejszej lub większej firmy, która dynamicznie...
Fabskin - centrum medycyny estetycznej... Centrum Medycyny Estetycznej Fabskin to miejsce w Warszawie, którego...
Chempro Działamy od blisko 30 lat na rynku w zakresie sprzedaży chemii budowlanej...
Prezenty Driving Experience - przejazd... Prezenty Driving Experience to specjalnie przygotowana oferta prezentów...

2013-2018 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.