Kolejne wcielenie żołnierzy do 6MBOT w Grójcu

19 sierpnia 2018; 09:04

Informacja prasowa

4 komentarze

Fot. materiały prasowe

W sobotę ruszyła kolejna tura naboru ochotników do terytorialnej służby wojskowej w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego. Około 100 ochotników z naszego regionu rozpoczęło szesnastodniowe szkolenie podstawowe w batalionie lekkiej piechoty w Grójcu, a następnie wcieleni żołnierze ćwiczyć będą na poligonie w Nowej Dębie.

W tym samym czasie szkolenie rozpoczną Terytorialsi z Radomia, Grójca, Płocka, Garwolina, Warszawy i okolic. Wszyscy spotkają się 2 września na uroczystej przysiędze wojskowej w Warszawie.

Czym jest „szesnastka”?

Podobnie jak podczas dotychczas realizowanych tego typu szkoleń, tak i teraz szesnastodniowe szkolenie podstawowe jest prowadzone w systemie ciągłym i skierowane jest do tych osób, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową.

Pierwszy dzień tzw. „szesnastki” to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne. Ochotnicy poddawani są tzw. „testowi wejściowemu” sprawności fizycznej i badaniu współczynników masy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów.

Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy przedmedycznej czy też topografii. Priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią – najnowocześniejszą polską konstrukcją – karabinkiem MSBS Grot. Podczas szkolenia ogniowego statystyczny Terytorials zużywa ok. 100 sztuk amunicji. Pierwsze 16 dni to podstawa, na której rozwijana jest dalsza wiedza wojskowa.

Zwieńczeniem „szesnastki” będzie uroczysta przysięga wojskowa

Zwieńczeniem szesnastodniowego szkolenia podstawowego będzie uroczysta przysięga żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Uroczystość odbędzie się 2 września br. w Warszawie, w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Weźmie w niej udział około 100 Terytorialsów.

Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą.

TAGI:

Komentarze (4):

Caly ja; 19 sierpnia 2018, 11:19

PARANOJA cala kasa w MON idzie na pseudo wojsko a zawodowcy nie maja mundurow o sprzecie nie wspomne !!!!

Sad do Cały ja; 19 sierpnia 2018, 15:51

Paranoja jest wtedy kiedy myślisz i mówisz, co wymyśliłeś. Gdybyś tylko myślał byłoby pół biedy. Odnośnie tej kasy, o której wspomniałeś, to coś mi się tak wydaję, że nigdy jej dla wojska nie było, bo ktoś mocno kradł i zadłużał kraj. Teraz jest tej kasy dużo więcej, nie tylko na wojsko, nieprawdaż?

jo do Caly ja; 20 sierpnia 2018, 09:44

gdybyś tylko wiedział ile % idzie na WOT z 2 % PKB przeznaczone na MON to byś się zdziwił. Dowiedz się i nie pisz głupot

KUSY; 20 sierpnia 2018, 19:42

Wojsko powinno się szkolić z obrony powietrznej kraju np. DRONY. A nie latać z karabinem po lasach ,tonie ta epoka.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.