Marszałek pomaga strażakom z Kośmina

9 lipca 2018; 17:18

Informacja prasowa

9 komentarzy

Fot. Michał Słaby

Ponad 70 tys. zł był wart sprzęt ratowniczo-gaśniczy skradziony strażakom z OSP w Kośminie. Pozbawieni sprzętu druhowie zostali wycofani z działań, a mieszkańcy pozbawieni ich wsparcia.

Polecamy

– Stąd decyzja o naszej pomocy. Dziękuję przewodniczącemu Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich radnemu Leszkowi Przybytniakowi za tę inicjatywę. Nie możemy pozwolić, aby tak świetnie wyszkoleni druhowie nie mogli wyjeżdżać do akcji – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Jednostka otrzymała od samorządu województwa motopompę, pilarkę oraz agregat prądotwórczy. Przekazano również 6 kompletów kurtek i spodni, 6 par specjalnych butów gumowych, 6 hełmów strażackich z latarkami oraz 6 par specjalnych rękawic strażackich. Wartość przekazanego sprzętu to ponad 20 tys. zł.

Druhowie z Kośmina skradziony sprzęt kompletowali przez 10 lat. Jego wartość oszacowano na 70 tys. zł. Z remizy zabrano piły spalinowe, motopompy, węże tłoczne, kosiarkę, siekierę, a nawet skrzynkę narzędziową czy nożyce do cięcia drutu. Teraz, kiedy tylko dochodzi do wypadku, strażacy z OSP czują się bezsilni. Dlatego tak ważne jest dla druhów każde wsparcie.

– Wyposażanie jednostek ochotniczych straży pożarnych jest procesem ciągłym. Wymagającym dużych nakładów finansowych. Do tej pory na ten cel z budżetu Mazowsza przekazaliśmy już ponad 71 mln zł. To są bardzo dobrze zainwestowane pieniądze. Mamy bowiem świadomość, że im lepiej wyposażony jest strażak, tym większa szansa na powodzenie całej akcji. A stawka zawsze jest wysoka, niejednokrotnie chodzi o ludzkie życie. – przypomina marszałek Adam Struzik. – Nie mogliśmy więc pozostać obojętnymi na to, co spotkało strażaków z Kośmina. Nie możemy również pozwolić na to, aby mieszkańcy pozbawiani byli pomocy, wtedy kiedy najbardziej jej potrzebują. Dlatego zdecydowaliśmy o natychmiastowym wsparciu OSP w Kośminie. Już dziś strażacy zabierają sprzęt ze sobą do jednostki – dodaje marszałek.

Druhowie z OSP w Kośminie do tej pory z budżetu Mazowsza zyskali ponad 40 tys. zł. Otrzymali wsparcie na zakup motopompy pływającej oraz zestawu hydraulicznych nożyc ratowniczych. W tym roku z budżetu województwa zdobyli również dotację na remont bramy garażowej oraz posadzki w swojej strażnicy. To środki z nowego programu wsparcia samorządu Mazowsza wspierającego remonty mazowieckich strażnic OSP.

Ochotnicze straże pożarne w swoich szeregach skupiają łącznie 700 tys. druhów, w tym aż 75 tys. to strażacy z Mazowsza. Od lat strażacy zajmują najwyższe miejsca w rankingach zaufania społecznego. Cenimy ich wiedzę, przygotowanie i umiejętności w zakresie ratownictwa. Strażacy nie tylko gaszą pożary, ale też ratują poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych czy w trakcie klęsk żywiołowych. Nie mogliby jednak tak skutecznie pomagać bez odpowiedniego sprzętu ratowniczo-gaśniczego.

Samorząd Mazowsza w latach 2006-2017 wsparł blisko 3 tys. potrzeb zgłoszonych przez mazowieckie jednostki OSP. Zakup 500 wozów strażackich, 692 pomp pożarniczych, 20 łodzi, 150 zestawów ratownictwa technicznego lub medycznego i 38 systemów powiadamiania wsparto środkami z budżetu województwa.

TAGI:


Komentarze (9):

Awer; 9 lipca 2018, 19:24

Przecież grójecka policja tego nie dojdzie. Umia tylko mandaty dawać

kola; 9 lipca 2018, 20:28

Zeby nie bylo systemu alarmowego to jest paranoja.
Sprzet za kilkadzieisat tysiecy w starym budynku, a szkoda na systemmczujek...

Szerlok; 9 lipca 2018, 22:11

Podobno już depczą złodziejom po piętach... zatrzymanie jest tylko kwestią czasu...

strazak; 10 lipca 2018, 00:01

A gdzie ubezpieczenie ? Tak burmistrz dba o mienie gminne, tez powinien stać w środku, bijąc sie w pierś ..... ale to może jego polityka

Somsiat; 10 lipca 2018, 19:58

Jak można nie ubezpieczyć, jak można nie mieć systemu alarmowego przecież już raz okradziono ten obiekt. Mam nadzieję że ktoś wyciągnie wnioski, mam nadzieję

Asdf; 10 lipca 2018, 23:10

Myślę że ubezpieczenie ubezpieczeniem, ja bym się skupił bardziej na tym co w tej sprawie robi Pan Płotnica który jest ze Związku Ochotniczej Straży Pożarnej... Dostali wsparcie od marszałka a że związku cisza... W tv widziałem że z gminą są w kontakcie a związek milczy choć...

do strazak; 10 lipca 2018, 23:26

szkoda została zgłoszona do ubezpieczyciela

przestępca ; 14 lipca 2018, 09:40

Sprzęt OSP powinien być ubezpieczony. Chłopaki płaciliby parę groszy co miesiąc i spaliby spokojnie. Tak samo w Kośminie. Nie wiem dlaczego sprzęt o wartości 70tys. nie był ubezpieczony. W innych jednostak OSP ubezpieczyli się w razie kradzieży.

Przestepco; 15 lipca 2018, 12:58

W przypadku jednostek ochotniczej straży pożarnej sprzęt nie jest własnością jednostki, jednostka dostaje taki sprzęt do użytku od prawowitego właściciela, co nie jest twoje to ubezpieczyć nie możesz... Jednostki w naszej gminie są ubezpieczone od tego typu zdarzeń. Jednak trzeba pamiętać że nie odzyska się pełnej kwoty bo trzeba odliczyć zużycie sprzętu, np piła spalinowa kosztowała 900pln od tego odliczyć lata jakie ją miałeś i wychodzi Ci 300 PLN od ubezpieczyciela a nikt nie wie że taka piła spalinowa teraz kosztuje 1.500pln...

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 Najnowsze artykuły

Sparingowa porażka Mazowsza z Piasecznem W pierwszym meczu towarzyskim w ramach przygotowań do...
Największa impreza kartingowa w sezonie 2018 21 i 22 lipca zapraszamy na kolejną porcję wyścigowych...
Geek Expansion 3 oraz program Grofanu na jesień Wielki zlot fanów planszówek, gier wideo oraz fantastyki...
Ponad 5 mln zł na drogi w Powiecie Grójeckim od rządu 26,3 mln zł zostanie przeznaczonych na odbudowę, przebudow...
Podróż do XVIII wieku podczas Królewskiego Weekendu Już 21 lipca w Pałacu Mała Wieś wehikuł czasu przeniesie na...


Najnowsze ogłoszenia

Pracownik Produkcji – region... HR Navigator – Znajdziemy Ci lepszą pracę już dziś!
Pralnia zatrudni Kierowcę C+E z j.... HR Navigator – Znajdziemy Ci lepszą pracę już dziś!
Praca w Holadnii! Różne branże! Podejmij współpracę z LiderJob (cer. 16198) – Twoim liderem...
Praca na magazynie – wymagany... HR Navigator – Znajdziemy Ci lepszą pracę już dziś!
Pozyczki prywatne Jakie są korzyści z pożyczki ?
- pożyczka udzielana nawet w 24...

Firmy z Grójca i okolic

Park Biznesu Ballyvesey - hale do... Jesteś właścicielem mniejszej lub większej firmy, która dynamicznie...
centralne-odkurzacze.net Odkurzacz centralny znacznie zwiększa szybkość, łatwość oraz komfort...
... Kapitan Remont jest profesjonalną i wyspecjalizowaną firmą wykonującą...
Poundout Gear - sklep z produktami... Potrzebujesz znaleźć dobry sprzęt sportowy przeznaczony do sztuk walk?...
Naturalnie Zdrowe - sklep ze zdrową... Pragniemy zaprezentować ofertę sklepu internetowego Naturalnie Zdrowe,...

2013-2018 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.