Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Misja Przyroda w powiecie grójeckim

29 września 2015; 09:18

Grojec24.net

1 komentarz

Publiczna S. P. im. J. Brzechwy w Sułkowicach wzięła udział w projekcie „Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych”.

News will be here

Trwają wyjazdy młodzieży w ramach projektu „Misja Przyroda. Zielone szkoły w parkach narodowych”. Od kwietnia do czerwca w bezpłatnych wycieczkach edukacyjnych do wszystkich parków narodowych wzięło już udział 3.600 uczniów ze 119 szkół podstawo-wych z całego kraju. A to był dopiero półmetek tegorocznej edycji projektu. We wrześniu i październiku do parków narodowych po wiedzę i przygodę wyjeżdżają kolejne grupy. Je-sienią projekt jest realizowany we współpracy ze szkołami gimnazjalnymi. 

Głównym celem „Misji Przyroda” jest budowanie wśród młodzieży wiejskiej świadomości i poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze własnego regionu i kraju. W ramach  zajęć  uczniowie wcielają się w rolę odkrywców i badaczy, poznając przy tym walory przyrodnicze wybranego parku narodowego i jego najbliższej okolicy.

Do udziału w turnusie wiosennym została zakwalifikowana Publiczna Szkoła Podstawowa im. J. Brzechwy w Sułkowicach. Podczas pięciodniowej bezpłatnej wycieczki dzieci poznawały walory przyrodnicze i kulturowe Biebrzańskiego Parku Narodowego.

- Misja Przyroda to bardzo dobry projekt, który umożliwia dzieciom z małych miejscowości poznawanie najcenniejszych przyrodniczo zakątków Polski - mówi Małgorzata Wawrzyszuk, kierownik Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego. - To aktywna edukacja i najlepszy sposób nauki. Zajęcia z pracownikami parków narodowych pokazują, że przyroda może być pasją, a jej odkrywanie - świetnym sposobem spędzania czasu. Edukacji przyrodniczej nigdy nie jest za dużo!

Dzięki atrakcyjnej formule programu, łączącej naukę, gry i zajęcia terenowe, uczniowie szybciej i chętniej przyswajają wiedzę przyrodniczą. W I etapie programu wspólnie z nauczycielem  wyru-szają na wyprawę do parku narodowego, w którym, korzystając z doświadczenia i wiedzy pracow-ników parku oraz jego zasobów, uczestniczą w zajęciach terenowych i eksperymentach przyrodni-czych. Jednocześnie, jako „reporterzy przyrody” każdego dnia zamieszczają swoje relacje na spe-cjalnie dedykowanym profilu na Facebooku. Z najciekawszych wpisów powstaje gazetka „Misja Przyr(g)oda", która trafia do szkół w ramach podsumowania programu. Po powrocie do szkoły uczniowie realizują projekt, którego celem jest zaprezentowanie walorów przyrodniczych najbliższej okolicy.

Projekt „Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych” jest realizowany przez Europej-ski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, organizację pozarządową, która pomaga zmieniać wizerunek wsi. Fundacja aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. „Misja Przyroda” jest projektem o zasięgu ogólnokrajowym, jest realizowany we współ-pracy ze wszystkimi 23 parkami narodowymi. Łącznie w pięciodniowych wyjazdach weźmie udział 7.200 uczniów z ponad 200 szkół z całej Polski. We wcześniejszych edycjach projektu, które były realizowane w 2013 i 2014 roku w 10 parkach narodowych, wzięło udział łącznie ponad 1100 uczniów. W przekazywaniu wiedzy przyrodniczej Fundacja korzysta z zasobów Parków Narodo-wych oraz ich doświadczenia i metod badawczych.

Ciągle pokutuje dość powszechne przekonanie, że dzieci i młodzież ze wsi mają częstszy i łatwiejszy kontakt z przyrodą - mówi Marek Zagórski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Roz-woju Wsi Polskiej. - Nic bardziej mylnego. Na przykład na tak zwane „zielone szkoły” młodzi mieszkańcy wsi nie wyjeżdżają prawie wcale. Zresztą przeciętnie wycieczka szkolna w przypadku uczniów z małych miejscowości trwa jeden dzień.  Podobnie rzecz ma się ze znajomością Parków Narodowych, które choć czasami są tuż za progiem, nie są znane. Potwierdziły to zresztą nasze doświadczenia już w ramach „Misji Przyroda” większość uczniów była w Parku Narodowym po raz pierwszy. Dlatego zdecydowaliśmy się zrealizować ten projekt: aby wzbudzić u młodych miesz-kańców wsi poczucie dumy z otaczającej ich przyrody, rozbudzić zainteresowanie nią i dać możli-wość poznać jej piękno i złożoność. Chcieliśmy też dać im możliwość wyjazdu na ciekawe, dobrze przygotowane i zorganizowane zajęcia. I chyba nam się udało.

TAGI:

Komentarze (1):

B.; 1 października 2015, 17:49

Uczniowie z Sułkowic byli w Kampinoskim Parku Narodowym - tak dla sprostowania informacji. Prawdą natomiast jest, że dzieciaki wróciły bardzo zadowolone i zdobyły wiedzę o przyrodzie poprzez prowadzone doświadczenia i zabawę. Polecam

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Wybory na burmistrza Grójca 2024. Na pytania odpowiada Dariusz Gwiazda Na pytania redakcji Grojec24.net i mieszkańców Grójca w...
Kierowca BMW trafił do aresztu. Spowodował wypadek mając 1,7 promila 35-letni mieszkaniec powiatu grójeckiego, który w minioną...
Zwiększ swoje zyski dzięki wskaźnikowi MRR W zmieniającym się świecie biznesu, gdzie przewidywalność i...
Wybory na burmistrza Grójca 2024. Na pytania odpowiada Karol Biedrzycki Na pytania Redakcji Grojec24.net i mieszkańców Grójca w...
Pijany wypadł z drogi i uderzył w drzewo, zatrzymał go policjant po służbie 42-latka, który nietrzeźwy spowodował kolizję pod Nowym...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.