Organizacja przestrzeni biurowej a efektywność pracy

29 sierpnia 2018; 14:38

Materiał promocyjny

To, jakie biuro oddajemy do dyspozycji pracownikom, przekłada się na jakość świadczonej przez nich pracy. Ergonomiczne stanowisko, połączone z redukującymi stres elementami natury, sprawia, że praca staje się nie tylko komfortowa, lecz przede wszystkim efektywna.

Rozwój nowoczesnych technologii doprowadził do sytuacji, w której coraz więcej zawodów wiąże się z użyciem komputera. Taka praca jest dla naszego ciała pasywna. Długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej jest jednak nienaturalne dla ludzkiego organizmu; w rezultacie może skutkować może bólami kręgosłupa, mięśni, zaburzeniami krążenia krwi czy pogorszeniem wzroku, a także spadkiem kondycji psychicznej. Nowe trendy w organizacji przestrzeni biurowej mają na celu nie tylko wizualne ulepszenie miejsc pracy, lecz przede wszystkim poprawienie komfortu pracy. Z tym wiąże się odciążenie pracownika zarówno w zakresie fizycznym, jak i psychicznym, by mógł pracować wydajnie i efektywnie.

Ergonomia miejsca pracy to podstawa

Choć o ergonomii słyszy się często, dla wielu nadal pozostaje ona terminem niejasnym. Czym jest ergonomia? Najprościej rzecz ujmując, jest to nauka badająca zależności między samopoczuciem pracownika i jego zdrowiem a miejscem, w którym wykonuje on swoją pracę. Stanowisko pracy powinno umożliwić pracownikowi przyjmowanie naturalnej postawy, nieobciążającej organizmu. Rozwiązania ergonomiczne dla przestrzeni biurowych to zatem takie, które poprawiają komfort pracy, wpływając jednocześnie na wydajność pracownika i jego efektywność. Firma AJ Produkty, zajmująca się wyposażeniem powierzchni biurowych, proponuje na przykład ergonomiczne biurka z regulacją wysokości blatu. Wyposażone w mocny silnik elektryczny, biurka te zapewniają szybkie i płynne przejście z pracy w pozycji siedzącej do pracy w pozycji stojącej, odciążając tym samym kręgosłup i pobudzając zastane mięśnie. Ciekawym rozwiązaniem ergonomicznym są również stołki balansujące lub siodłowe, będące alternatywą dla klasycznych foteli z regulowanym oparciem i podłokietnikami.

Bliskość natury podnosi wyniki pracy

Praca biurowa kojarzy się z pracą w czterech ścianach, z dala od środowiska naturalnego. Tymczasem regularny kontakt z przyrodą niezaprzeczalnie poprawia nasze zawodowe wyniki. W roku 2015 „Human Spaces” opublikowało wyniki badania dotyczącego zależności między przestrzenią, w której pracujemy, a jakością świadczonej przez nas pracy, zamieszczając je w raporcie „The Global Impact of Biophilic Design in the Workplace”. Badanie wykazało, że produktywność pracowników, którym dane było pracować w środowisku wypełnionym elementami przyrody (takimi jak żywe rośliny, naturalne oświetlenie czy dostęp świeżego powietrza), wzrosła o 6% przy jednoczesnym wzroście kreatywności i dobrego samopoczucia aż o 15 proc. Projektowanie przestrzeni biurowych z wykorzystaniem elementów natury – „biophilic design” – przyciąga coraz więcej zainteresowanych, pozostając jednym z najsilniejszych trendów w branży.

Ekologiczne biura przyszłości

Równie silnym trendem w organizacji przestrzeni biurowych, co „biophilic design” są obecnie tzw. „biura zielone”. Promotorzy tego trendu kładą nacisk zarówno na rozwijanie zachowań proekologicznych wśród pracowników (poprzez segregację śmieci, zminimalizowanie zużycia prądu, wody czy papieru), jak i maksymalne wykorzystanie naturalnych zasobów i ograniczenie zużycia energii – już na etapie planowania i wznoszenia budynków biurowych. Rozwiązania proekologiczne idealnie wpasowują się w nowoczesne myślenie o środowisku. Odpowiadając poglądom współczesnego człowieka, tworzą komfortową przestrzeń do kreatywnej i wydajnej pracy.

Efektywność pracowników zależy od wielu czynników, związanych zasadniczo z miejscem, w którym wykonują powierzone im zadania. Odpowiednia organizacja przestrzeni biurowej to pierwszy krok ku temu, by stworzyć nowoczesny, wydajny zespół.

 
Najnowsze artykuły

Dyżury aptek Grójec i Powiat Grójecki 2019 Podczas Sesji Rady Powiatu Grójeckiego 28 grudnia 2018 r....
Grójec za wyjściem ze Związku Natura W poniedziałek Rada Miejska w Grójcu opowiedziała się za...
Wykłady w Londynie i Cambridge - grójeccy licealiści w programie Erasmus+ „Alternative Energy and Energy Storage” (...
Sprawdź repertuar kina na najbliższy weekend Miśków dwóch w Nowym Jorku, Zabawa zabawa, Aquaman - to...
Co dalej z Naturą? Problem z kredytem Radni z Błędowa oraz Jasieńca nie wyrazili zgody na porę...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

KLIMATYZACJA!!! Naprawa, serwis i... KLIMATYZACJA!!! Naprawa, serwis i montaż urządzeń chłodniczych
Animator Czasu Wolnego - Hiszpania Poszukujemy osób na stanowisko
Animator Czasu Wolnego –...
... Układanie glazury terakoty gresu płytek wielkoformatowych gładzie malowanie...
Pakowacz filetów drobiowych! Również... Agencja Zatrudnienia (cert. 16198) proponuje atrakcyjne stanowiska pracy....
Kierownik budowy/ kierownik robót Firma budowlana poszukuje osób na stanowisko:

KIEROWNIK...

Firmy z Grójca i okolic

... Znudził Ci się wygląd mieszkania i chciałbyś odnowić i wyremontować...
... Centrum stomatologiczne Fachowy Dentysta już od wielu lat pomaga zwalczać...
NADZORY I PROJEKTY BUDOWLANE Usługi w zakresie prowadzenia nadzoru i kierownictwa robót budowlanych.
wkladykominkowe.net.pl Kominek nadaje niepowtarzalną atmosferę, a sercem kominka jest wkład...
... Szukasz pogotowia elektrycznego w Krakowie? Nie poradzisz sobie sam...

2013-2018 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.