Organizacja przestrzeni biurowej a efektywność pracy

29 sierpnia 2018; 14:38

Materiał promocyjny

To, jakie biuro oddajemy do dyspozycji pracownikom, przekłada się na jakość świadczonej przez nich pracy. Ergonomiczne stanowisko, połączone z redukującymi stres elementami natury, sprawia, że praca staje się nie tylko komfortowa, lecz przede wszystkim efektywna.

Rozwój nowoczesnych technologii doprowadził do sytuacji, w której coraz więcej zawodów wiąże się z użyciem komputera. Taka praca jest dla naszego ciała pasywna. Długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej jest jednak nienaturalne dla ludzkiego organizmu; w rezultacie może skutkować może bólami kręgosłupa, mięśni, zaburzeniami krążenia krwi czy pogorszeniem wzroku, a także spadkiem kondycji psychicznej. Nowe trendy w organizacji przestrzeni biurowej mają na celu nie tylko wizualne ulepszenie miejsc pracy, lecz przede wszystkim poprawienie komfortu pracy. Z tym wiąże się odciążenie pracownika zarówno w zakresie fizycznym, jak i psychicznym, by mógł pracować wydajnie i efektywnie.

Ergonomia miejsca pracy to podstawa

Choć o ergonomii słyszy się często, dla wielu nadal pozostaje ona terminem niejasnym. Czym jest ergonomia? Najprościej rzecz ujmując, jest to nauka badająca zależności między samopoczuciem pracownika i jego zdrowiem a miejscem, w którym wykonuje on swoją pracę. Stanowisko pracy powinno umożliwić pracownikowi przyjmowanie naturalnej postawy, nieobciążającej organizmu. Rozwiązania ergonomiczne dla przestrzeni biurowych to zatem takie, które poprawiają komfort pracy, wpływając jednocześnie na wydajność pracownika i jego efektywność. Firma AJ Produkty, zajmująca się wyposażeniem powierzchni biurowych, proponuje na przykład ergonomiczne biurka z regulacją wysokości blatu. Wyposażone w mocny silnik elektryczny, biurka te zapewniają szybkie i płynne przejście z pracy w pozycji siedzącej do pracy w pozycji stojącej, odciążając tym samym kręgosłup i pobudzając zastane mięśnie. Ciekawym rozwiązaniem ergonomicznym są również stołki balansujące lub siodłowe, będące alternatywą dla klasycznych foteli z regulowanym oparciem i podłokietnikami.

Bliskość natury podnosi wyniki pracy

Praca biurowa kojarzy się z pracą w czterech ścianach, z dala od środowiska naturalnego. Tymczasem regularny kontakt z przyrodą niezaprzeczalnie poprawia nasze zawodowe wyniki. W roku 2015 „Human Spaces” opublikowało wyniki badania dotyczącego zależności między przestrzenią, w której pracujemy, a jakością świadczonej przez nas pracy, zamieszczając je w raporcie „The Global Impact of Biophilic Design in the Workplace”. Badanie wykazało, że produktywność pracowników, którym dane było pracować w środowisku wypełnionym elementami przyrody (takimi jak żywe rośliny, naturalne oświetlenie czy dostęp świeżego powietrza), wzrosła o 6% przy jednoczesnym wzroście kreatywności i dobrego samopoczucia aż o 15 proc. Projektowanie przestrzeni biurowych z wykorzystaniem elementów natury – „biophilic design” – przyciąga coraz więcej zainteresowanych, pozostając jednym z najsilniejszych trendów w branży.

Ekologiczne biura przyszłości

Równie silnym trendem w organizacji przestrzeni biurowych, co „biophilic design” są obecnie tzw. „biura zielone”. Promotorzy tego trendu kładą nacisk zarówno na rozwijanie zachowań proekologicznych wśród pracowników (poprzez segregację śmieci, zminimalizowanie zużycia prądu, wody czy papieru), jak i maksymalne wykorzystanie naturalnych zasobów i ograniczenie zużycia energii – już na etapie planowania i wznoszenia budynków biurowych. Rozwiązania proekologiczne idealnie wpasowują się w nowoczesne myślenie o środowisku. Odpowiadając poglądom współczesnego człowieka, tworzą komfortową przestrzeń do kreatywnej i wydajnej pracy.

Efektywność pracowników zależy od wielu czynników, związanych zasadniczo z miejscem, w którym wykonują powierzone im zadania. Odpowiednia organizacja przestrzeni biurowej to pierwszy krok ku temu, by stworzyć nowoczesny, wydajny zespół.


 Najnowsze artykuły

Akademia w 100 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości 9. 11.2018 r. społeczność Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych...
Tajemnicza śmierć w Sułkowicach We wtorek w jednym z domów w Sułkowicach (gmina Chynów)...
Śpiewanie Pieśni Patriotycznych Podczas setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez...
Podsumowanie „Matura 2018” w LO Grójec Publikujemy podsumowanie tegorocznej matury w Liceum Ogó...
Policja poszukuje zaginionego. Mógł przebywać w Grójcu Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce poszukuj...

www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Wieszanie drobiu - praca w Holandii Podejmij pracę z Agencją Zatrudnienia LiderJob (cert.16198) –...
Płyta falista cementowa NOWOCZESNY „ETERNIT”- PŁYTA FALISTA CEMENTOWA
Skup MERCEDES 190,124,Sprinter,Kaczor... OFERUJEMY NAJLEPSZE CENY W KRAJU !!
Zapisz,zapamiętaj numer tel....
Klub zatrudni hostessy. Nowo powstały klub zatrudni hostessy. Dniówka 200zł, plus dodatkowy...
Klub zatrudni tancerki. Nowo powstały klub zatrudni tancerki. Oferujemy wysokie zarobki, zakwaterowanie,...

Firmy z Grójca i okolic

Lavaro - poszwy i pościele Poszukujesz sklepu internetowego, który w swoim asortymencie posiada...
... Szukasz pogotowia elektrycznego w Krakowie? Nie poradzisz sobie sam...
Szkoła Pływania Aligator Naszym celem jest organizacja wyjątkowych oraz ciekawych zajęć z nauki...
Trans-Ziem - wyburzenia i rozbiórki Szukasz firmy, która sprawdzi się jako generalny wykonawca Twojego projektu...
Słodkie Sny - sklep internetowy z... Zastanawiasz się nad wymianą pościeli w swoim mieszkaniu? Szukasz odpowiedniej...

2013-2018 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.