Organizacja przestrzeni biurowej a efektywność pracy

29 sierpnia 2018; 14:38

Materiał promocyjny

To, jakie biuro oddajemy do dyspozycji pracownikom, przekłada się na jakość świadczonej przez nich pracy. Ergonomiczne stanowisko, połączone z redukującymi stres elementami natury, sprawia, że praca staje się nie tylko komfortowa, lecz przede wszystkim efektywna.

Rozwój nowoczesnych technologii doprowadził do sytuacji, w której coraz więcej zawodów wiąże się z użyciem komputera. Taka praca jest dla naszego ciała pasywna. Długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej jest jednak nienaturalne dla ludzkiego organizmu; w rezultacie może skutkować może bólami kręgosłupa, mięśni, zaburzeniami krążenia krwi czy pogorszeniem wzroku, a także spadkiem kondycji psychicznej. Nowe trendy w organizacji przestrzeni biurowej mają na celu nie tylko wizualne ulepszenie miejsc pracy, lecz przede wszystkim poprawienie komfortu pracy. Z tym wiąże się odciążenie pracownika zarówno w zakresie fizycznym, jak i psychicznym, by mógł pracować wydajnie i efektywnie.

Ergonomia miejsca pracy to podstawa

Choć o ergonomii słyszy się często, dla wielu nadal pozostaje ona terminem niejasnym. Czym jest ergonomia? Najprościej rzecz ujmując, jest to nauka badająca zależności między samopoczuciem pracownika i jego zdrowiem a miejscem, w którym wykonuje on swoją pracę. Stanowisko pracy powinno umożliwić pracownikowi przyjmowanie naturalnej postawy, nieobciążającej organizmu. Rozwiązania ergonomiczne dla przestrzeni biurowych to zatem takie, które poprawiają komfort pracy, wpływając jednocześnie na wydajność pracownika i jego efektywność. Firma AJ Produkty, zajmująca się wyposażeniem powierzchni biurowych, proponuje na przykład ergonomiczne biurka z regulacją wysokości blatu. Wyposażone w mocny silnik elektryczny, biurka te zapewniają szybkie i płynne przejście z pracy w pozycji siedzącej do pracy w pozycji stojącej, odciążając tym samym kręgosłup i pobudzając zastane mięśnie. Ciekawym rozwiązaniem ergonomicznym są również stołki balansujące lub siodłowe, będące alternatywą dla klasycznych foteli z regulowanym oparciem i podłokietnikami.

Bliskość natury podnosi wyniki pracy

Praca biurowa kojarzy się z pracą w czterech ścianach, z dala od środowiska naturalnego. Tymczasem regularny kontakt z przyrodą niezaprzeczalnie poprawia nasze zawodowe wyniki. W roku 2015 „Human Spaces” opublikowało wyniki badania dotyczącego zależności między przestrzenią, w której pracujemy, a jakością świadczonej przez nas pracy, zamieszczając je w raporcie „The Global Impact of Biophilic Design in the Workplace”. Badanie wykazało, że produktywność pracowników, którym dane było pracować w środowisku wypełnionym elementami przyrody (takimi jak żywe rośliny, naturalne oświetlenie czy dostęp świeżego powietrza), wzrosła o 6% przy jednoczesnym wzroście kreatywności i dobrego samopoczucia aż o 15 proc. Projektowanie przestrzeni biurowych z wykorzystaniem elementów natury – „biophilic design” – przyciąga coraz więcej zainteresowanych, pozostając jednym z najsilniejszych trendów w branży.

Ekologiczne biura przyszłości

Równie silnym trendem w organizacji przestrzeni biurowych, co „biophilic design” są obecnie tzw. „biura zielone”. Promotorzy tego trendu kładą nacisk zarówno na rozwijanie zachowań proekologicznych wśród pracowników (poprzez segregację śmieci, zminimalizowanie zużycia prądu, wody czy papieru), jak i maksymalne wykorzystanie naturalnych zasobów i ograniczenie zużycia energii – już na etapie planowania i wznoszenia budynków biurowych. Rozwiązania proekologiczne idealnie wpasowują się w nowoczesne myślenie o środowisku. Odpowiadając poglądom współczesnego człowieka, tworzą komfortową przestrzeń do kreatywnej i wydajnej pracy.

Efektywność pracowników zależy od wielu czynników, związanych zasadniczo z miejscem, w którym wykonują powierzone im zadania. Odpowiednia organizacja przestrzeni biurowej to pierwszy krok ku temu, by stworzyć nowoczesny, wydajny zespół.


 
Najnowsze artykuły

Piknik Rodzinny w Głuchowie zakończony wielkim sukcesem! Dużym sukcesem okazał się rodzinny piknik charytatywny, któ...
Trwa remont elewacji grójeckiego ratusza Trwają prace remontowe elewacji budynku ratusza z przyleg...
Dywizjon 303 w kinie GOK Krzysiu, gdzie jesteś?, Dywizjon 303 oraz Czyściciele...
Program Wyborczy Dariusza Gwiazdy i KWW Nam Zależy Kandydat na Burmistrza Dariusz Gwiazda zaprasza do...
Petycja w sprawie żłobka w Grójcu Od kilku lat na terenie miasta Grójec nie funkcjonuje żaden...

Najnowsze ogłoszenia

Pakowacz produktów spożywczych -... Agencja pracy LiderJob (cert. 16198) poszukuje osoby chętne do pracy...
... Agencja pracy( cert.16198) poszukuje dla swojego klienta pracowników...
... Siatka na ogrodzenie kortu tenisowego wykonana z polipropylenu PP pozwoli...
... Niepubliczne Przedszkole w Woli Mrokowskiej poszukuje kandydatki/a...
Metalowe sztachety ogrodzeniowe Metalowe sztachety ogrodzeniowe

Najlepsza oferta cenowa...

Firmy z Grójca i okolic

Pneumat System Sp. z o.o. Wszystkie firmy z Grójca i okolic zapraszamy do skorzystania z naszej...
Corda amar.nowak@o2.pl
IKOMEBLE - meble kalwaryjskie Szukasz wypoczynku skórzanego? Szukasz narożnika? Interesują Cię meble...
Fotograf Grójec - Adrian Nojek Fotografia w najlepszym tego słowa znaczeniu.
Fotografia dziecięca...
Sklep z ubraniami dla dzieci O La... Sprawdź wyjątkowy sklep internetowy O La La, w którym znajdziesz ubrania...

2013-2018 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.