Ranking inwestycji Wspólnoty: Grójec i Powiat Grójecki daleko

12 października 2017; 12:57

Grojec24.net

5 komentarzy

Dwutygodnik samorządowy „Wspólnota” opublikował kolejną edycji rankingu inwestycyjnego.

W jaki sposób tworzony jest ranking? Dziennikarze „Wspólnoty” biorą pod uwagę średnie wydatki inwestycyjne samorządów z ostatnich trzech lat w przeliczeniu na mieszkańca. Tegoroczny ranking bazuje na danych z lat 2014–2016.

Poziom inwestycji samorządowych od kilku lat jest niższy od oczekiwanego. – Rekordowy pod tym względem był rok 2010. Od tego czasu notujemy spadki, z jednorazowym odbiciem w 2014 r. Ale rok 2016 był wyjątkowo niedobry, wielkość budżetowych wydatków majątkowych spadła do najniższego poziomu od 2005 r – zauważa prof. Paweł Swianiewicz, kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, we wstępie do rankingu.
 
Mimo to wiele samorządów naprawdę dobrze radzi sobie z wyzwaniami inwestycyjnymi. W kilku kategoriach (miasta małe, miasta powiatowe, powiaty) liderzy wprawdzie zmienili się w porównaniu z zestawieniem ubiegłorocznym, ale pozycję liderów utrzymały m.in.  Kleszczów (w kategorii gminy wiejskie), Gliwice (miasta na prawach powiatu), Toruń (miasta wojewódzkie) i woj. warmińsko-mazurskie.

A jak wypadł powiat grójecki i gmina Grójec? Powiat uplasował się na 218 pozycji ze średnimi wydatkami inwestycyjnymi per capita 95,33. Dla porównania, w zwycięskim powiecie przysnaskim (woj. Mazowieckie) wydatki te wyniosły 707,02. Z kolei w sąsiednim powiecie białobrzeskim – 76,03.

Sam Grójec w kategorii miast powiatowych został sklasyfikowany na miejscu 96 ze średnimi wydatkami inwestycyjnymi per capita 537,46. W zwycięskim Jarocinie (woj. wielkopolskie) wydatki te sięgnęły 1654,93, a więc były blisko trzykrotnie większe. Grójec wyprzedziły też Białobrzegi - 801,06 (30 miejsce w rankingu).

Spośród innych miast powiatu grójeckiego nieco wyższymi wydatkami per capita mogą pochwalić się Mogielnica (569,66) oraz Nowe Miasto nad Pilicą (580,67), a z gmin wiejskich Chynów (560,64). Słabiej wypadła natomiast Warka (403,85).

TAGI:


Komentarze (5):

ranking Burmistrza; 12 października 2017, 18:24

Sam Grójec w kategorii miast powiatowych został sklasyfikowany na miejscu 96 ze średnimi wydatkami inwestycyjnymi per capita 537,46. W zwycięskim Jarocinie (woj. wielkopolskie) wydatki te sięgnęły 1654,93, a więc były blisko dwukrotnie większe.

powinno być trzykrotnie!

O pomstę do nieba woła nie udzielenie pomocy dla powiatu, żeby wykonać drogę na Mięsach i do Kociszewa, kiedy i tak mało dróg w tym roku w Gminie zostało zrobionych. Stare porzekadło - "sam nie zje i drugiemu nie da... " brawo Panie Włodarzu. Gdyby Pan chciał rada by to przyklasnęła, przecież ma Pan ich w swoim posiadaniu jak pokazują wszystkie głosowania. Zawsze wszyscy są za. O dziwo posłuchali Pani Stolarskiej, która jeszcze niedawno była przeciwniczką Pana grupy. Ale to są Pana gierki.

wyborca; 12 października 2017, 19:41

Dziwię się, że Grójec jest na tak odległej lokacie, ponieważ jest bogaty. Natomiast nie dziwię się, że powiat grójecki jest bardzo daleko, gdyż po rządach PO i PSL ciężko wyjść z zadłużenia przy sprzedanym majątku i zawartych umowach z których nie można się wycofać.

Do wyborcy; 13 października 2017, 10:14

Ty idi.to

Do wyborcy; 13 października 2017, 11:43

Nicku "wyborco". Zaśpiewaj jeszcze łubu dubu, łubu dubu niech żyje prezes ..... niestety po każdej miesięcznicy te nastroje są znowu pobudzane.

do ranking Burmistrza; 17 października 2017, 21:33

Zgadzam się z tym komentarzem całkowicie. Dodam tylko, że czas najwyższy zmienić włodarza naszego miasteczka, bo jest już zmęczony i nic mu się nie chce.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.


Najnowsze artykuły

Kontrola straży granicznej w gospodarstwie rolnym Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Lesznowoli...
Nocne strzały pod Dekadą. Trwa policyjna obława Strzały padły tuż po godzinie trzeciej w nocy w rejonie...
Niemoc strzelecka Mazowsza W czterech ostatnich meczach grójczanie zdobyli tylko jedn...
Z podwórka na stadion… 9 października Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła...
Otwarte Mistrzostwa Grójca w Nunchaku Sportowym Mazowieckie Stowarzyszenie Karate i Grójecka Szkoła Sportów...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

KUPIE MERCEDESA SPRINTERA Kupie Mercedesa Sprintera 208 209 210 211 212 213 215 216 308 309 310...
Doradca Klienta ADREAMS jako marka własna z zakresu produkcji filmowych, doradztwa personalnego...
sadzonki malin (m.in. Glen Ample... sadzonki malin (m.in. Glen Ample i Tulameen)- tel 606255481
PRACA Poszukuję osobę do pracy na stanowisku monter/serwisant urządzeń chłodniczych,...
SUPER POŻYCZKA BEZ BIK POD ZASTAW... Z nami uzyskasz bez Banku pożyczkę samochodową lub leasing na zakup...

Firmy z Grójca i okolic

Dietetyk mgr Justyna Juszczak Moja oferta skierowana jest do osób pragnących zdrowo się odżywiać,...
Auto Korbas Chcesz zamontować instalację gazową w swoim samochodzie? A może musisz...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
FINEM sp. z o.o. PROFESJONALNE DORADZTWO KREDYTOWE

KREDYTY DLA FIRM:
ProClinic Dental Proclinic Dental to klinika, która zaprasza wszystkich pacjentów do...

2013-2017 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.