Ranking inwestycji Wspólnoty: Grójec i Powiat Grójecki daleko

12 października 2017; 12:57

Grojec24.net

5 komentarzy

Dwutygodnik samorządowy „Wspólnota” opublikował kolejną edycji rankingu inwestycyjnego.

W jaki sposób tworzony jest ranking? Dziennikarze „Wspólnoty” biorą pod uwagę średnie wydatki inwestycyjne samorządów z ostatnich trzech lat w przeliczeniu na mieszkańca. Tegoroczny ranking bazuje na danych z lat 2014–2016.

Poziom inwestycji samorządowych od kilku lat jest niższy od oczekiwanego. – Rekordowy pod tym względem był rok 2010. Od tego czasu notujemy spadki, z jednorazowym odbiciem w 2014 r. Ale rok 2016 był wyjątkowo niedobry, wielkość budżetowych wydatków majątkowych spadła do najniższego poziomu od 2005 r – zauważa prof. Paweł Swianiewicz, kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, we wstępie do rankingu.
 
Mimo to wiele samorządów naprawdę dobrze radzi sobie z wyzwaniami inwestycyjnymi. W kilku kategoriach (miasta małe, miasta powiatowe, powiaty) liderzy wprawdzie zmienili się w porównaniu z zestawieniem ubiegłorocznym, ale pozycję liderów utrzymały m.in.  Kleszczów (w kategorii gminy wiejskie), Gliwice (miasta na prawach powiatu), Toruń (miasta wojewódzkie) i woj. warmińsko-mazurskie.

A jak wypadł powiat grójecki i gmina Grójec? Powiat uplasował się na 218 pozycji ze średnimi wydatkami inwestycyjnymi per capita 95,33. Dla porównania, w zwycięskim powiecie przysnaskim (woj. Mazowieckie) wydatki te wyniosły 707,02. Z kolei w sąsiednim powiecie białobrzeskim – 76,03.

Sam Grójec w kategorii miast powiatowych został sklasyfikowany na miejscu 96 ze średnimi wydatkami inwestycyjnymi per capita 537,46. W zwycięskim Jarocinie (woj. wielkopolskie) wydatki te sięgnęły 1654,93, a więc były blisko trzykrotnie większe. Grójec wyprzedziły też Białobrzegi - 801,06 (30 miejsce w rankingu).

Spośród innych miast powiatu grójeckiego nieco wyższymi wydatkami per capita mogą pochwalić się Mogielnica (569,66) oraz Nowe Miasto nad Pilicą (580,67), a z gmin wiejskich Chynów (560,64). Słabiej wypadła natomiast Warka (403,85).

TAGI:


Komentarze (5):

ranking Burmistrza; 12 października 2017, 18:24

Sam Grójec w kategorii miast powiatowych został sklasyfikowany na miejscu 96 ze średnimi wydatkami inwestycyjnymi per capita 537,46. W zwycięskim Jarocinie (woj. wielkopolskie) wydatki te sięgnęły 1654,93, a więc były blisko dwukrotnie większe.

powinno być trzykrotnie!

O pomstę do nieba woła nie udzielenie pomocy dla powiatu, żeby wykonać drogę na Mięsach i do Kociszewa, kiedy i tak mało dróg w tym roku w Gminie zostało zrobionych. Stare porzekadło - "sam nie zje i drugiemu nie da... " brawo Panie Włodarzu. Gdyby Pan chciał rada by to przyklasnęła, przecież ma Pan ich w swoim posiadaniu jak pokazują wszystkie głosowania. Zawsze wszyscy są za. O dziwo posłuchali Pani Stolarskiej, która jeszcze niedawno była przeciwniczką Pana grupy. Ale to są Pana gierki.

wyborca; 12 października 2017, 19:41

Dziwię się, że Grójec jest na tak odległej lokacie, ponieważ jest bogaty. Natomiast nie dziwię się, że powiat grójecki jest bardzo daleko, gdyż po rządach PO i PSL ciężko wyjść z zadłużenia przy sprzedanym majątku i zawartych umowach z których nie można się wycofać.

Do wyborcy; 13 października 2017, 10:14

Ty idi.to

Do wyborcy; 13 października 2017, 11:43

Nicku "wyborco". Zaśpiewaj jeszcze łubu dubu, łubu dubu niech żyje prezes ..... niestety po każdej miesięcznicy te nastroje są znowu pobudzane.

do ranking Burmistrza; 17 października 2017, 21:33

Zgadzam się z tym komentarzem całkowicie. Dodam tylko, że czas najwyższy zmienić włodarza naszego miasteczka, bo jest już zmęczony i nic mu się nie chce.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 Najnowsze artykuły

Repertuar kina GOK 23-25 marca 2018 Jaskiniowiec, Kobiety mafii, Photon i spotkanie z Jerzym...
Finał konkursu Żołnierze Wyklęci: Walka o pamięć i cześć w Grójcu Laureaci VI edycji konkursu „Żołnierze Wyklęci. Walka...
Policjanci zapobiegli tragedii Policjanci z Grójca pomogli mężczyźnie, któremu groziło co...
Rozgrywki Playarena zagoszczą w Grójcu! Playarena to największe rozgrywki piłki nożnej sześ...
Uczniowie ZSP Jasieniec uczestniczkami wojewódzkiego etapu konkursu ZUS w Warszawie W piątek 16 marca 2018 r. odbył się II etap (wojewódzki)...

Najnowsze ogłoszenia

USUWANIE SUBITU kleju po parkiecie,... Bezpyłowe usuwanie rakotwórczego kleju po parkiecie, mozaice, subicie,...
BOSSFRUIT Firma BOSSFRUIT chętnie zatrudni pracownicę do pracy biurowej: Wystawiania...
Na sprzedaż - działka Las Lesznowolski... Działka o powierzchni 44000 m2 - niespełna 10 km od Grójca (40 km od...
... Ocieplanie metodą wdmuchiwania pozawala na szybkie ocieplenie domów...
... Firma AWD Interior jest wiodącym na rynku europejskim dystrybutorem...

Firmy z Grójca i okolic

Zacisze- pokoje gościnne, kwatery... POKOJE GOŚCINNE „ZACISZE” - zapraszamy serdecznie...
Biuro podróży Rainbow Biuro podróży Rainbow Tours powstałe w 1990 roku funkcjonuje na rynku...
Drew-Stal Łukasz Flis Drew- Stal to rodzinna firma, która istnieje już od 15 lat. Przez ten...
Szkoła Pływania Aligator Naszym celem jest organizacja wyjątkowych oraz ciekawych zajęć z nauki...
baza firm - dodaj firmę za darmo tylkoFirmy.pl - w pełni profesjonalny, moderowany i bezpłatny katalog...

2013-2017 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.