Ranking inwestycji Wspólnoty: Grójec i Powiat Grójecki daleko

12 października 2017; 12:57

Grojec24.net

5 komentarzy

Dwutygodnik samorządowy „Wspólnota” opublikował kolejną edycji rankingu inwestycyjnego.

W jaki sposób tworzony jest ranking? Dziennikarze „Wspólnoty” biorą pod uwagę średnie wydatki inwestycyjne samorządów z ostatnich trzech lat w przeliczeniu na mieszkańca. Tegoroczny ranking bazuje na danych z lat 2014–2016.

Poziom inwestycji samorządowych od kilku lat jest niższy od oczekiwanego. – Rekordowy pod tym względem był rok 2010. Od tego czasu notujemy spadki, z jednorazowym odbiciem w 2014 r. Ale rok 2016 był wyjątkowo niedobry, wielkość budżetowych wydatków majątkowych spadła do najniższego poziomu od 2005 r – zauważa prof. Paweł Swianiewicz, kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, we wstępie do rankingu.
 
Mimo to wiele samorządów naprawdę dobrze radzi sobie z wyzwaniami inwestycyjnymi. W kilku kategoriach (miasta małe, miasta powiatowe, powiaty) liderzy wprawdzie zmienili się w porównaniu z zestawieniem ubiegłorocznym, ale pozycję liderów utrzymały m.in.  Kleszczów (w kategorii gminy wiejskie), Gliwice (miasta na prawach powiatu), Toruń (miasta wojewódzkie) i woj. warmińsko-mazurskie.

A jak wypadł powiat grójecki i gmina Grójec? Powiat uplasował się na 218 pozycji ze średnimi wydatkami inwestycyjnymi per capita 95,33. Dla porównania, w zwycięskim powiecie przysnaskim (woj. Mazowieckie) wydatki te wyniosły 707,02. Z kolei w sąsiednim powiecie białobrzeskim – 76,03.

Sam Grójec w kategorii miast powiatowych został sklasyfikowany na miejscu 96 ze średnimi wydatkami inwestycyjnymi per capita 537,46. W zwycięskim Jarocinie (woj. wielkopolskie) wydatki te sięgnęły 1654,93, a więc były blisko trzykrotnie większe. Grójec wyprzedziły też Białobrzegi - 801,06 (30 miejsce w rankingu).

Spośród innych miast powiatu grójeckiego nieco wyższymi wydatkami per capita mogą pochwalić się Mogielnica (569,66) oraz Nowe Miasto nad Pilicą (580,67), a z gmin wiejskich Chynów (560,64). Słabiej wypadła natomiast Warka (403,85).

TAGI:


Komentarze (5):

ranking Burmistrza; 12 października 2017, 18:24

Sam Grójec w kategorii miast powiatowych został sklasyfikowany na miejscu 96 ze średnimi wydatkami inwestycyjnymi per capita 537,46. W zwycięskim Jarocinie (woj. wielkopolskie) wydatki te sięgnęły 1654,93, a więc były blisko dwukrotnie większe.

powinno być trzykrotnie!

O pomstę do nieba woła nie udzielenie pomocy dla powiatu, żeby wykonać drogę na Mięsach i do Kociszewa, kiedy i tak mało dróg w tym roku w Gminie zostało zrobionych. Stare porzekadło - "sam nie zje i drugiemu nie da... " brawo Panie Włodarzu. Gdyby Pan chciał rada by to przyklasnęła, przecież ma Pan ich w swoim posiadaniu jak pokazują wszystkie głosowania. Zawsze wszyscy są za. O dziwo posłuchali Pani Stolarskiej, która jeszcze niedawno była przeciwniczką Pana grupy. Ale to są Pana gierki.

wyborca; 12 października 2017, 19:41

Dziwię się, że Grójec jest na tak odległej lokacie, ponieważ jest bogaty. Natomiast nie dziwię się, że powiat grójecki jest bardzo daleko, gdyż po rządach PO i PSL ciężko wyjść z zadłużenia przy sprzedanym majątku i zawartych umowach z których nie można się wycofać.

Do wyborcy; 13 października 2017, 10:14

Ty idi.to

Do wyborcy; 13 października 2017, 11:43

Nicku "wyborco". Zaśpiewaj jeszcze łubu dubu, łubu dubu niech żyje prezes ..... niestety po każdej miesięcznicy te nastroje są znowu pobudzane.

do ranking Burmistrza; 17 października 2017, 21:33

Zgadzam się z tym komentarzem całkowicie. Dodam tylko, że czas najwyższy zmienić włodarza naszego miasteczka, bo jest już zmęczony i nic mu się nie chce.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 Najnowsze artykuły

Mazowsze uległo Mszczonowiance. Powrót Pawła Lepy W drugim meczu towarzyskim podopieczni Roberta Radońskiego...
W Widowie powstaje miejsce do kontroli pojazdów W miejscowości Widów na trasie S7 w kierunku Radomia...
Umowa na budowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego podpisana We wtorek w siedzibie Powiatowego Centrum Medycznego w Gró...
Dym i płonące kable w grójeckim markecie W sobotę około godziny 8.30 oficer dyżurny grójeckiej straż...
Sparingowa porażka Mazowsza z Piasecznem W pierwszym meczu towarzyskim w ramach przygotowań do...


Najnowsze ogłoszenia

Praca fizyczna za granicą z autem... HR Navigator – Znajdziemy Ci lepszą pracę już dziś!
Rynny metalowe ocynkowane RYNNY METALOWE OCYNKOWANE II GATUNEK
Czyszczenie magazynów
Płyta falista cementowa NOWOCZESNY „ETERNIT” - PŁYTA FALISTA CEMENTOWA
Blachy Trapezowe - blachodachówki... WIOSENNO – LETNIA PROMOCJA NA BLACHY TRAPEZOWE
sprzedam działkę rekreacyjną Sprzedam działkę rekreacyjną o pow. 428 mkw na ogrodach działkowych...

Firmy z Grójca i okolic

... Znudził Ci się wygląd mieszkania i chciałbyś odnowić i wyremontować...
Park Biznesu Ballyvesey - hale do... Jesteś właścicielem mniejszej lub większej firmy, która dynamicznie...
Pneumat System Sp. z o.o. Wszystkie firmy z Grójca i okolic zapraszamy do skorzystania z naszej...
AbcAugustów Szukasz serwisu z tematyką lifestyle, a także zamierzasz dowiedzieć...
Chempro Działamy od blisko 30 lat na rynku w zakresie sprzedaży chemii budowlanej...

2013-2018 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.