Sekret długowieczności

4 czerwca 2018; 08:09

Materiał promocyjny

Jedzą ogromne ilości warzyw, ryb i ryżu. Do tego gotują na parze, piją dużo herbaty, a do przygotowywania posiłków używają świeżych produktów. Na ich talerzach zobaczysz mniejsze niż nasze europejskie porcje. Mało tego; dużo chodzą, ćwiczą w grupach z rana, spędzają sporo czasu poza domem z przyjaciółmi. Przykładają też uwagę do czystości i mają uniwersalną opiekę zdrowotną. Może właśnie w tym tkwi klucz japońskiej długowieczności, która w ostatnim czasie stała się gorącym tematem na całym świecie. Oni naprawdę tam tak długo żyją? Tak!

Chcesz komunikować się w języku japońskim? Pamiętaj, że dobra komunikacja dotyczy także wszystkich dokumentów czy materiałów w formie pisemnej. Zapoznaj się z ofertą tłumaczenia japońskiego Super Tłumacz.

Kraj seniorów

7,644 – osoby w wieku 70-74 lata,

6,712 – osoby w wieku 75-79 lat,

5,269 – osoby w wieku 80-84 lata,

3,373 – osoby w wieku 85-89 lat,

1,658 – osoby w wieku 90-94 lat,

403 – osoby w wieku 95-99 lat,

68 – osoby w wieku 100 i więcej lat.

Dane za Statistic Bureau /liczby podane w tysiącach

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) średnia życia kobiet w Japonii wynosi 87 lat i jest najwyższa na świecie. Natomiast mężczyźni plasują się w pierwszej dziesiątce tych najbardziej długowiecznych na naszym globie.

 

Osoby zainteresowane tematem odsyłamy do źródeł. Jeśli obcy jest ci język japoński miej świadomość, że przekłady artykułów czy różnych dokumentów międzynarodowych, to żaden problem. Zgłoś się do profesjonalnego biura tłumaczeń, wybierz tłumacza, i w krótkim czasie ciesz się przyjemnością wgłębiani się w materiały źródłowe prosto z Japonii.

 

Eliksir długowieczności?

 

Coraz więcej osób spoglądając w kierunku Japonii zastanawia się w czym tkwi sekret długowieczności mieszkańców tego kraju? Czyżby opracowali jakąś magiczną miksturę, która sprawia, że żyją o wiele dłużej niż osoby z innych krajów i części świata? A może to sprawa klimatu? Albo opracowania specjalnej diety?

 

„Tajemnica zdrowia i długowieczności polega na tym, żeby się nie stresować. Bądźcie wdzięczni za wszystko, co macie, trzymajcie się z dala od negatywnie nastawionych ludzi, zachowajcie uśmiech i biegajcie.”

(Fauja Singh)

 

  • Sekret tkwi w diecie?

 

W 2016 roku British Medical Journal (BMJ) opublikowało wyniki badań mówiące, że dorośli Japończycy, którzy przestrzegali rządowych zaleceń dotyczących spożycia żywności, mieli niższe wskaźniki śmiertelności niż ci, którzy tego nie robili.

 

Podstawą tatmejszej kuchni są warzywa, ryby, ryż. Japończycy lubią też soję czy wodorosty. To duża dawka witamin i minerałów.

 

Nie ma jednak aż tak różowo. Tradycyjna japońska dieta jest jednak coraz częściej wygryzana przez cieszące się popularnością zachodnie dania. Doprowadziło to do wzrostu otyłości w Japonii, a w rezultacie do wzrastających przypadków nadciśnienia i innych niekorzystnych skutków zdrowotnych, takich jak chociażby rak piersi.

 

  • Świetna opieka medyczna?

 

Od 1961 roku Japonia ma powszechną opiekę zdrowotną. System ubezpieczeń zdrowotnych opłacany jest przez rząd, pracodawców i osoby prywatne. Patrząc na światowe problemy z tym sektorem, wiele krajów powinno brać z nich przykład wyciągając cenną lekcję dla siebie.

 

Bardzo ważną kwestią jest fakt, że japońskie społeczeństwo ma regularne badania kontrolne.

 

Masowe badania przesiewowe są dostępne dla wszystkich w szkole i pracy czy w jakiejś wspólnocie. Oprócz profilaktyki sprawia to, że Japończycy są bardzo świadomi różnych spraw zw. z ich zdrowiem.

 

Czy powszechna opieka zdrowotna przetrwa w obecnym kształcie? Trudno powiedzieć. Starzejące się społeczeństwo jest zagrożone przez małą ilość dzieci i tych w wieku produkcyjnym oraz przez spadek gospodarczy i pogłębiające się nierówności.

 

  • Siła w grupie?

 

Specjaliści od badań nad populacją japońską twierdzą, że spójność społeczna jest jednym z czynników zapewniających szczególną przewagę pod względem długowieczności. Przede wszystkim sprzyja ona dobru psychicznemu – nawet osoby o niskim statusie społecznym czują się częścią grupy. Nie czują się wyobcowani, a to wpływa na samoocenę i zdrowie emocjonalne – pozytywne nastawienie do życia to na pewno krok ku lepszemu życiu.

 

  • Oni naprawdę tyle ćwiczą?

 

W 2009 roku przeprowadzono badania, których wyniki pokazały, że Japonia była jednym z czterech krajów, w których mniej niż 1/3 populacji należy do osób o wysokiej aktywności fizycznej.

 

Tymczasem osoby, które miały okazję być w Kraju Kwitnącej Wiśni i przyjrzeć się tamtejszemu życiu codziennemu Japończyków, mówię, że ten naród bez przerwy się rusza. Chodzą do środków transportu publicznego, jeżdżą na rowerach, spacerują i codziennie rano wykonują ćwiczenia.

 

Prawdy należy szukać więc w badaniach czy w życiu…?

 

  • To sprawa lepszych genów?

 

Istnieją pewne dowody na to, że Japończycy mają dobre geny, które pomagają im w długowieczności. Badania sugerują, że szczególnie gen DNA 5178 i genotyp ND2-237Met pomagają mieszkańcom tego kraju żyć dłużej i chronią ich przed niektórymi chorobami.

 

Czy ten styl życia jest naprawdę taki idealny?

 

Już w latach 70. XX wieku podejmowano dyskusje na temat „Karoshi”, czyli śmierci z przepracowania. Od 1987 roku Japońskie Ministerstwo Pracy publikuje dane na temat chcąc zachęcić firmy do ograniczani godzin pracy.

 

Patrząc przez pryzmat biologii zgodny te wiążą się z:

 

  • chorobami serca,

  • wysokim ciśnieniem krwi,

  • udarami.

 

Masz ochotę poczytać więcej na temat „Karoshi”. Nie ma problemu! Jeśli znalazłeś materiały źródłowe w języku japońskim – prześlij je e-mailem lub przynieś bezpośrednio do biura tłumaczeń. Zawodowy tłumacz ekspresowo dokona przekładu, abyś jak najszybciej mógł wgryźć się w temat!

 

Kolejną ważna sprawą w tym wcale nie tak „idealnym” stylu życia Japończyków jest liczba samobójstw. Sprawa dotyczy szczególnie młodych mężczyzn. Ich odsetek jest bardzo wysoki. Zazwyczaj nie wytrzymują zmęczenia. Na największe ryzyko samobójstwa narażone są osoby na stanowiskach kierowniczych i administracyjnych. Wszystko przez poziom stresu. Dodatkowym czynnikami są: niskie wsparcie społeczne, brak kontroli nad pracą czy zbyt duża ilość obowiązków.

 

Starsi górą (?)

 

68 tys. stulatków w japońskiej populacji robi wrażenie. Niestety choć tak wiele osób dożywa tu, tak sądnego wieku pojawiają się inne problemy – niski wskaźnik urodzeń, coraz mniej ludzi w wieku produktywnym, luki na rynku pracy, i oczywiście powiększająca się grupa seniorów, której nie można pozostawić samej sobie. Czy Japonia poradzi sobie z odwróconą piramidą wiekową? Niektórzy rysując czarne scenariusze oszacowali nawet datę wygaśnięcia życia w Kraju Kwitnącej Wiśni. Zegar zagłady ma stanąć 12 sierpnia 3776.

 

 
Najnowsze artykuły

W niedzielę na rynku #GRÓJECSERCEMDOLUDZI #GRÓJECSERCEMDOLUDZI to społeczna inicjatywa mieszkańców Gr...
Nowy trener piłkarzy Mazowsza Od poniedziałku oficjalnie nowym szkoleniowcem pierwszej...
Dyżury aptek Grójec i Powiat Grójecki 2019 Podczas Sesji Rady Powiatu Grójeckiego 28 grudnia 2018 r....
Grójec za wyjściem ze Związku Natura W poniedziałek Rada Miejska w Grójcu opowiedziała się za...
Wykłady w Londynie i Cambridge - grójeccy licealiści w programie Erasmus+ „Alternative Energy and Energy Storage” (...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Operator wózków widłowych - praca... Podejmij współpracę z LiderJob (cer. 16198) – Twoim liderem...
KLIMATYZACJA!!! Naprawa, serwis i... KLIMATYZACJA!!! Naprawa, serwis i montaż urządzeń chłodniczych
Animator Czasu Wolnego - Hiszpania Poszukujemy osób na stanowisko
Animator Czasu Wolnego –...
... Układanie glazury terakoty gresu płytek wielkoformatowych gładzie malowanie...
Pakowacz filetów drobiowych! Również... Agencja Zatrudnienia (cert. 16198) proponuje atrakcyjne stanowiska pracy....

Firmy z Grójca i okolic

Inna Klinika Piękna Kraków - medycyna... Chcesz poprawić swoje niedoskonałości? Szukasz gabinetu kosmetycznego...
Fabskin - centrum medycyny estetycznej... Centrum Medycyny Estetycznej Fabskin to miejsce w Warszawie, którego...
... Kapitan Remont jest profesjonalną i wyspecjalizowaną firmą wykonującą...
... Centrum stomatologiczne Fachowy Dentysta już od wielu lat pomaga zwalczać...
IKOMEBLE - meble kalwaryjskie Szukasz wypoczynku skórzanego? Szukasz narożnika? Interesują Cię meble...

2013-2018 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.