Sprzedaż samochodu: jaki podatek należy zapłacić?

2 marca 2019; 16:35

Materiał promocyjny

Sprzedaż samochodu to proces związany z wieloma formalnościami. Choć najważniejszą sprawą jest umowa kupna - sprzedaży, to na niej nie kończy się sprawa z wypełnianiem dokumentów. Warto wiedzieć, co jeszcze należy wypełnić, aby uniknąć problemów w przyszłości. Jedną z najważniejszych kwestii jest podatek od sprzedaży. Kto musi go zapłacić? Czy zawsze obowiązek zapłaty należy po stronie kupującego?

Podatek od czynności cywilnoprawnych dla kupującego

W przypadku zakupu pojazdu na podstawie umowy kupna-sprzedaży należy uiścić podatek PCC w wysokości 2% wartości pojazdu. Szczegółowe zasady reguluje ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek należy uiścić w ciągu 14 dni od dnia nabycia pojazdu we właściwym urzędzie skarbowym. Dodatkowo złożyć należy deklarację PCC-3. Graniczną kwotą podatku jest kwota 1000 zł. Pojazdy zakupione poniżej tej kwoty nie podlegają opodatkowaniu. Warto pamiętać, że pod uwagę brana jest rynkowa wartość pojazdu. Oznacza to, że fiskus może zakwestionować kwotę wpisaną na umowie i zweryfikować cenę auta do realnej wartości rynkowej. Co do zasady obowiązek zapłaty podatku leży po stronie kupującego, chyba, że strony postanowią inaczej.

Sprzedający musi zapłacić podatek dochodowy

Są sytuację, w których to kupujący musi zapłacić należny podatek. Tym razem nie będzie chodziło jednak o podatek od czynności cywilnoprawnych, ale podatek dochodowy. Będzie to dotyczyć sytuacji, kiedy sprzedający sprzedaje pojazd, który nabył nie później niż przed 6 miesiącami. Tym razem opodatkowaniu nie będzie podlegać wartość pojazdu, a jedynie dochód, czyli to, co ewentualnie zarobił na transakcji sprzedawca. Wykazuje się go na deklaracji PIT poprzez wskazanie przychodu, pomniejszonego o koszty uzyskania przychodu.

Ze sprzedaży rozliczysz się w rocznej deklaracji

Sprzedaż samochodu, która objęta zostanie podatkiem dochodowym, musi zostać wykazana w rocznym zeznaniu PIT. Czas na jego złożenie jest do 30 kwietnia następnego roku. Oznacza to, że w przypadku kiedy osoba fizyczna w 2018 roku sprzedała pojazd, który nabyła w czasie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia sprzedaży, ma obowiązek wykazania tego na deklaracji PIT 2018. Sytuacja ta dotyczy również transakcji zamiany pojazdów.

Jak rozliczyć sprzedaż samochodu?

Jeżeli chcesz rozliczyć sprzedaż auta w PIT 2018, należy wypełnić deklarację PIT-36. W niej, w pozycji "dochody i straty" w wierszu nr 9. Dochód ze sprzedaży pojazdu opodatkowany jest według skali podatkowej w wysokości 18% lub 32%. Naturalnie opodatkowaniu podlega dochód, nie zapłacimy więc podatku, jeżeli w wyniku transakcji zaistniała strata. Warto jednak pamiętać o obowiązku złożenia deklaracji, bowiem jej nie złożenie może powodować nawet konsekwencje finansowe sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Pamiętaj o pozostałych formalnościach

Przy sprzedaży samochodu warto zgłosić pojazd także w innych jednostkach. Przede wszystkim należy udać się do wydziału komunikacji właściwego starostwa oraz ubezpieczyciela. Zgłoszenie w starostwie nie jest obowiązkowe, jednak w razie nieprzewidzianych zdarzeń, np. późniejszej kradzieży pojazdu, jesteśmy zabezpieczeni prawnie. Zgłoszenie do ubezpieczalni zapobiegnie automatycznemu przedłużeniu ubezpieczeniu i zaległościom finansowym.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Pitax.pl. Dzięki PITax rozliczysz swoje podatki w prosty i wygodny sposób nie wychodząc z domu.

 


Najnowsze artykuły

Powroty po Świętach Wielkanocnych Rozpoczęły się powroty po Świętach Wielkanocnych. Jak...
Mazowszu zabrakło sekund do pełni szczęścia Bardzo ciekawe zawody, obfitujące w kilka zwrotów akcji,...
Wypadek na S7: skończyła mu się benzyna i nie zdążył wystawić trójkąta Na trasie S7, w miejscowości Siekluki, doszło do poważnego...
Wesołego Alleluja życzy Grojec24.net! Zdrowych, pogodnych i wesołych Świąt Wielkanocnych pełnych...
Od piątku „Bezpieczny weekend - WIELKANOC 2019” Święta Wielkanocne to czas podróży, spotkań i radości....
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Pakowacz filetów drobiowych! Podejmij współpracę z LiderJob (cer. 16198) – Twoim liderem...
Pomocnik ogrodnika - praca sezonowa... Firma Gartenbau Schacherl GmbH poszukuje 2 pracowników na stanowisko...
... Niemiecki Dorfhotel Fleesensee poszukuje pracownika na stanowisko Kucharz...
Sprzedawca Grójec dział wędliny-sery... Jesteśmy jednym z niezależnych przedsiębiorców w grupie Muszkieterów....
Kredyt dla Ciebie i Firmy, do 200... Polska Grupa Finansowa oferuję kredyty gotówkowe oraz konsolidacyjne.

Firmy z Grójca i okolic

Sklep elektryczny - ABCelektro Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu internetowego ABCelektro.pl....
Pro-wash Firma Pro-Wash oferuje szeroki zakres usług sprzątania.
Począwszy...
... Działalność agencji eventowej Driving Experience skupia się na imprezach...
Fabskin - centrum medycyny estetycznej... Centrum Medycyny Estetycznej Fabskin to miejsce w Warszawie, którego...
Drukarnia Wielkoformatowa Digital... Digital Center zajmuje się drukiem materiałów wykorzystywanych w reklamie...

2013-2019 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.