Zakłady bukmacherskie w świetle nowego prawa hazardowego

22 sierpnia 2018; 08:18

Informacja prasowa

0 komentarzy

Nowe prawo hazardowe obowiązuje w Polsce już ponad rok. W tym czasie mogliśmy zaobserwować znaczne zwiększenie aktywności legalnych bukmacherów, a także coraz mniejszą rolę firm działających sprzecznie z polskim prawem.

Jeśli w mniejszym lub większym stopniu interesujesz się typowaniem wyników, najprawdopodobniej słyszałeś o obowiązujących od kwietnia 2017 r. zmianach w prawie hazardowym, które mocno wpłynęły również na rynek bukmacherski. W jaki sposób? Jakie są efekty nowego prawa po przeszło roku obowiązywania przepisów? Czy nowelizacja „Ustawy o grach hazardowych” spełniła pokładane w niej oczekiwania?

Branża bukmacherska wymagała zmian – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Przyczyna była prosta – chodziło o ogromną rynkową dominację nielegalnych firm bukmacherskich kosztem bukmacherów, którzy przestrzegali prawa. Fakt, że branża w ponad 90% została przejęta przez bukmacherów nieposiadających licencji, zakrawał na absurd i powodował milionowe straty nie tylko dla legalnych firm, ale również dla budżetu państwa, gdyż zagraniczni bukmacherzy bez licencji nie odprowadzali w Polsce podatków.

Ponieważ nielegalni bukmacherzy nie płacili podatków i generalnie za nic mieli polskie prawo, którego nie dawało się wobec nich skutecznie egzekwować, setki milionów złotych rocznie przeciekały budżetowi państwa przez palce. Z kolei sami gracze często wybierali nielegalne firmy, które w żaden sposób nie były kontrolowane przez państwo. Być może duża część tych osób w ogóle nie była świadoma, którzy bukmacherzy posiadają polskie zezwolenie, a którzy takiego zezwolenia nie posiadają (tutaj możesz przeczytać w jaki sposób obecnie można odróżnić legalnych bukmacherów). Pomimo, że za obstawianie u nielegalnych bukmacherów groziły bardzo wysokie kary, to i tak jeszcze kilka lat temu do takich firm należało aż 90% polskiego rynku zakładów bukmacherskich. Przypominamy, że choć aktualnie sytuacja wygląda już nieco inaczej, to nadal za korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów grożą bardzo wysokie kary, więc nie warto w takich firmach obstawiać. W ogóle warto zastanowić się nad grą nawet u legalnych bukmacherów, gdyż obstawianie zakładów może przerodzić się w uzależnienie od hazardu. Gry hazardowe, do jakich należą również zakłady, dostępne są tylko dla osób, które ukończyły 18 lat.

Patologiczna sytuacja na rynku bukmacherskim trwała prawie 8 lat – począwszy od 2010 r., kiedy to weszły w życie niezbyt skuteczne przepisy Ustawy o grach hazardowych, aż do kwietnia 2017 r., kiedy weszły w życie liczne poprawki do fatalnie funkcjonującego prawa. W tym czasie zarówno budżet państwa, jak i legalni bukmacherzy stracili miliardy potencjalnych dochodów na rzecz zagranicznych podmiotów, które bez trudu omijały dziurawe przepisy.

W 2017 r. nadszedł czas na poważne zmiany. Początkowo zastanawiano się, którą drogą pójść i jaką koncepcję obrać, żeby pozbyć się nielegalnych bukmacherów, zwiększyć dochody budżetu państwa i poprawić bezpieczeństwo graczy. Ostatecznie postanowiono, że kontrola nad branżą zostanie wzmocniona, a przepisy zaostrzone. Wychodząc z takiego założenia, w grudniu 2016 r. wprowadzono nowelizację ustawy, która obowiązuje obecnie (od kwietnia, a w pewnej części od lipca 2017 r.).

Po jakie narzędzia i rozwiązania prawne sięgnięto, aby przywrócić sprawiedliwość na polskim rynku bukmacherskim? Wydaje się, że najistotniejszą zmianą było stworzenie prawa, które wymusza na dostawcach Internetu blokowanie stron www nielegalnych firm. Oznacza to, że jeśli ktoś chciałby obstawiać wyniki w Sieci u bukmachera uznanego za nielegalnego, to będzie miał z tym poważny problem, ponieważ dostęp do witryny bukmachera będzie zablokowany.

Kolejna sprawa to zablokowanie współpracy pomiędzy nielegalnymi bukmacherami a firmami, które obsługują płatności elektroniczne. Jeżeli więc zauważysz, że u wybranego przez Ciebie bukmachera nie są dostępne takie sposoby wykonania transakcji finansowych jak PayU, PayPal, Przelewy24 czy TPay, a nawet karty płatnicze, to najprawdopodobniej masz do czynienia z firmą łamiącą polskie prawo (oczywiście nie wszyscy legalni bukmacherzy oferują wszystkie wymienione metody płatności, ale przynajmniej karta płatnicza i jeden z systemów szybkich przelewów bankowych powinien być dostępny w każdej legalnej firmie).

Wydaje się, że dwa opisane powyżej rozwiązania – możliwość blokowania stron i zablokowanie dostępu do najpopularniejszych kanałów płatności online – są najważniejszymi elementami znowelizowanego prawa hazardowego, które wpłynęły na radykalne zmniejszenie szarej strefy na rynku bukmacherskim w Polsce. Wszystko to spowodowało, że od kwietnia 2017 r. wielu nielegalnych bukmacherów albo zostało wykluczonych z polskiego rynku, albo sami zrezygnowali ze świadczenia usług w naszym kraju.

Liczby mówią same za siebie – o ile jeszcze kilka lat temu aż 90% rynku zajmowały nielegalne firmy, o tyle już w 2017 r., odsetek ten zmniejszył się do ok. 60%. To wciąż dużo, ale spadek jest bardzo wyraźny. Mniejsza konkurencja ze strony zagranicznych bukmacherów, którzy nie posiadają licencji wydawanej przez Ministerstwo Finansów, spowodowała znaczące wzrosty dochodów zarówno legalnych firm, jak i budżetu państwa.

Jeśli chodzi o legalnych bukmacherów, po wprowadzeniu nowelizacji prawa hazardowego ich obroty w 2017 r. wzrosły o 94% w porównaniu z rokiem 2016. Równie zadowalający okazał się wzrost wpływów podatkowych z tytułu podatku, który również w ciągu jednego roku wzrósł prawie dwukrotnie. Można wobec tego stwierdzić, że nowe prawo hazardowe bardzo zmieniło rynek bukmacherski – z korzyścią i dla legalnych firm, i dla budżetu państwa.


Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 Najnowsze artykuły

Akademia w 100 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości 9. 11.2018 r. społeczność Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych...
Tajemnicza śmierć w Sułkowicach We wtorek w jednym z domów w Sułkowicach (gmina Chynów)...
Śpiewanie Pieśni Patriotycznych Podczas setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez...
Podsumowanie „Matura 2018” w LO Grójec Publikujemy podsumowanie tegorocznej matury w Liceum Ogó...
Policja poszukuje zaginionego. Mógł przebywać w Grójcu Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce poszukuj...

www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Wieszanie drobiu - praca w Holandii Podejmij pracę z Agencją Zatrudnienia LiderJob (cert.16198) –...
Płyta falista cementowa NOWOCZESNY „ETERNIT”- PŁYTA FALISTA CEMENTOWA
Skup MERCEDES 190,124,Sprinter,Kaczor... OFERUJEMY NAJLEPSZE CENY W KRAJU !!
Zapisz,zapamiętaj numer tel....
Klub zatrudni hostessy. Nowo powstały klub zatrudni hostessy. Dniówka 200zł, plus dodatkowy...
Klub zatrudni tancerki. Nowo powstały klub zatrudni tancerki. Oferujemy wysokie zarobki, zakwaterowanie,...

Firmy z Grójca i okolic

Fabskin - centrum medycyny estetycznej... Centrum Medycyny Estetycznej Fabskin to miejsce w Warszawie, którego...
Corda amar.nowak@o2.pl
Chwytniki magnetyczne i separatory... Magnetix to polski realizator znakomitej jakości układów magnetycznych....
Fotograf Grójec - Adrian Nojek Fotografia w najlepszym tego słowa znaczeniu.
Fotografia dziecięca...
Fundacja AVENHANSEN - darmowe kursy... Szukasz darmowych szkoleń i kursów? Chcesz rozwinąć się w danej sferze?...

2013-2018 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.