OFICJALNY KOMUNIKAT: Zakaz podlewania i utrudnienia w dostawie wody w Gminie Grójec

Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Grójcu informuje, że w związku z utrzymującymi się wysokimi temperaturami odnotowujemy rekordowy pobór wody z sieci. Masowe podlewanie trawników i napełnianie basenów doprowadziło do przeciążenia systemu.

Ograniczenia prawne i technologiczne

Wszystkie nasze Stacje Uzdatniania Wody (SUW) pracują obecnie z maksymalną wydajnością technologiczną. Jednocześnie informujemy, że każda ze stacji posiada restrykcyjne pozwolenia wodnoprawne, które określają maksymalny limit poboru wody ze złóż podziemnych. Przepisy te kategorycznie zabraniają nam przekraczania tych norm ze względu na ochronę środowiska. Z tego powodu nie mamy prawnej ani technicznej możliwości podania do sieci większej ilości wody.

Wprowadzenie oficjalnego zakazu

W związku z krytyczną sytuacją, Burmistrz Gminy Grójec wydał Zarządzenie wprowadzające kategoryczny zakaz używania wody z sieci wodociągowej do celów innych niż socjalno-bytowe.

Zarządzenie bezwzględnie zabrania:

· Podlewania trawników, ogrodów i upraw rolnych.

· Napełniania basenów przydomowych.

· Mycia samochodów oraz podjazdów i kostki brukowej.

Niezastosowanie się do zakazu podlega karze grzywny. 

Skutki dla mieszkańców

Konsekwencją ekstremalnego rozbioru wody są gwałtowne spadki ciśnienia. W wielu rejonach gminy skutkuje to okresowymi przerwami w dostawie wody lub jej całkowitym brakiem w kranach.

Wzywa się wszystkich mieszkańców do bezwzględnego i natychmiastowego zastosowania się do przepisów Zarządzenia Burmistrza.

Ograniczenie zużycia wody do celów gospodarczych jest jedynym sposobem na ustabilizowanie ciśnienia w sieci i zapewnienie dostępu do wody pitnej wszystkim mieszkańcom naszej gminy. Wobec osób nieprzestrzegających zakazu będą wyciągane konsekwencje prawne.