Śmieci: nowe uprawnienia straży miejskiej. Są pierwsze mandaty

fot. archiwum

Od 4 września strażnik miejski może ukarać osobę niepłacącą za śmieci albo niesegregującą odpadów.

Tego dnia weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wykroczeń, które uprawnia strażników straży gminnych do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

Nowe przepisy przewidują, że strażnik miejski (gminny) ma prawo nałożyć mandat do 500 zł na osobę, która nie złożyła deklaracji śmieciowej (na jej podstawie ustala się wysokość opłaty za wywóz śmieci). Takiej samej kary może się spodziewać mieszkaniec gminy, który skłamał w deklaracji, by płacić mniej za wywóz odpadów, np. podał, że pod danym adresem mieszkają dwie osoby, a w rzeczywistości jest ich pięć - podaje dziennik "Rzeczpospolita".

Grójecki Wydział Gospodarki Odpadami poinformował gazetę "Życie Grójca" o pierwszych przeprowadzonych kontrolach oraz wystawionych mandatach. Najczęstszym powodem było brak deklaracji i nieprawdziwa liczba osób zgłoszonych w formularzu, zdarzało się także, że odpadów nie segregowano zgodnie z zasadami.