Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

105 lat istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Błędowie

19 maja 2016; 14:45

Grojec24.net

3 komentarze

Fot. OSP Błędów Fot. OSP Błędów

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Błędowie świętowała 105 rocznicę swojego powstania.

News will be here

„Tak. Pamiętam swoją pierwszą akcję, u księdza Grzanki przy plebanii paliła się stodoła. Starzy mechanicy nie chcieli mnie dopuścić do motopompy, której nie mogli odpalić. W końcu zdenerwowali się i  ją zostawili, odeszli, a ja podszedłem, odpaliłem, puściłem wodę. Pożar został ugaszony.” Tak wspominał swoją pierwszą akcję gaśniczą druh Tadeusz Kołacz, obecnie najstarszy strażak w OSP Błędów. Swoją służbę zaczynał w roku 1951, kiedy do lamusa przechodziły konne beczki z wodą i pompą ręczną. W 1955 roku druh Kołacz otrzymał uprawnienia do prowadzenia pojazdów i został kierowcą. Wtedy w błędowskiej straży do akcji jeździło się już samochodem, nazywanym przez starszych strażaków „składakiem”. Było to połączenie kabiny Mercedesa i silnika Opla, a resztę stanowiły części samodzielnie zrobione przez strażaków. Dopiero po 2 latach OSP Błędów dostała z Warszawy samochód marki Star ze zbiornikiem o pojemności 1200l i autopompą.

Wspomnienia druha Tadeusza Kołacza 85-letniego strażaka usłyszeliśmy przy okazji Święta Strażaka, które w tym roku połączone były z obchodami 105-lecia powstania OSP Błędów. Nasz najstarszy strażak został tego dnia odznaczony Odznaką za Wysługę Lat (65 lat) i długimi i gromkimi brawami na stojąco. Odznakę dostali również: za 55 lat Kazimierz Dąbrowski, 50 lat Mirosław Krajewski i Andrzej Oraczewski, 45 lat Waldemar Kołacz, 40 lat Jerzy Lewandowski i Piotr Nowak, 35 lat Andrzej Boniecki, Krzysztof Pawlak i Szymon Zieliński, 30 lat Adam Kornaszewski, Jacek Tołczyk, Roman Muranowicz i Władysław Boniecki, 25 lat Marian Andruszkiewicz, Jarosław Sitarek, Krzysztof Sułowski, Jerzy Lesiak, Paweł Dąbrowski i Maria Brudes, 20 lat Krzysztof Bednarczyk, Artur Sitarek, Paweł Saskowski, Daniel Dąbrowski, Dariusz Nawrocki i Grzegorz Dolina, 15 lat Włodzimierz Malczewski, Paweł Rędzikowski, Bartłomiej Tołczyk, Artur Gniadzik, Mateusz Malarczyk, Paweł Mazurkiewicz, Damian Dudek, Kamil Kozłowski, Mateusz Zieliński i SebastianKozłowski, 10 lat Sebastian Rupiewicz i Bogdan Sarwiński, 5 lat Bożena Anna Tołczyk, Martyna Wierzbicka, Arkadiusz Wencel, Michał Kołacz, Paweł Nowocin, Bolesław Nawrocki i Jerzy Kaźmierczak.

Uroczystość rozpoczęła się 14 maja 2016 roku w kościele św. Józefa w Błędowie w samo południe. Mszę św. odprawił ks. Proboszcz Leszek Bruliński, potem orkiestra, druhny, druhowie i zaproszeni goście w uroczystym przemarszu przeszli do Sali OSP Błędów. Tam prezes Mirosław Krajewski powitał oficjeli, zaproszonych gości, delegacje i sztandary z okolicznych jednostek: Gołosze, Lipie i Wilków, oraz wszystkich, którzy wspierają naszą organizację. Przybyli m.in.: Wójt Gminy Błędów Marek Mikołajewski, Sekretarz Jacek Adamski, Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Zbigniew Beliniak, Kierownik Posterunku Policji Leszek Marcinkowski, Radni Gminy i Powiatu.

Przy tej okazji Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Błędowie pragnie bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy nas wspierają: władzom Gminy i Powiatu, Radnym, Księżom, Grupom Producentów Owoców, Firmom pracującym w okolicy oraz mieszkańcom Gminy Błędów. Dziękujemy Wam za pomoc materialną oraz opiekę duchową. I sobie i Państwu życzymy mniej akcji ratowniczo – gaśniczych oraz kolejnych lat owocnej współpracy na rzecz naszej społeczności.Bogu na chwałę, ludziom na ratunek!

Martyna Wierzbicka – Kronikarz OSP Błędów

TAGI:

Komentarze (3):

NIC; 19 maja 2016, 15:05

"Przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Beliniak" chyba się komuś pomyliło ....

MW Kronikarz; 20 maja 2016, 07:48

Najmocniej przepraszam za błąd
W tekście chodziło mi o obecność pana Zbigniewa Beliniaka - Zastępcy Przewodniczącego Rady Gminy.
Pan Mirosław Jakubczak - Przewodniczący Rady Gminy nie mógł świętować tego dnia z nami.
Dziękuję za zwrócenie uwagi :-)

strażak Sam; 23 maja 2016, 11:30

Kolejna świecka impreza, która zaczyna się od mszy w kościele!!! Czyż by klecha zaczął sponsorować ochotników z Błędowa??? Kiedy wreszcie skończy się ta obłuda???
Ps. Pozdrowionka dla towarzysza Ludwika K.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Włamał się i ukradł zaparkowany na podwórku samochód Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 40-...
Czy przechowywanie żywności w lodówce jest bezpieczne? Przechowywanie żywności w lodówce jest praktyką powszechnie...
Remonty czterech dróg w gminie Grójec zakończone! Wiosna jeszcze trwa, a my już zakończyliśmy remonty...
Prezydent Aleksander Kwaśniewski przyjedzie do Grójca Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu zaprasza na...
Łączność w Twoim kasku motocyklowym: jak znaleźć idealnego towarzysza drogi? Łączność jest bardzo istotna dla motocyklisty. Dzięki niej...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.