16 mln zł długu grójeckiego szpitala. Prezes: Jestem optymistką

25 lutego 2019; 17:24

23 komentarze

Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej przedstawiono sytuację finansową Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu.

Starosta Krzysztof Ambroziak na wstępie podkreślił, że oba szpitale w powiecie są bardzo mocno zadłużone. W przypadku placówki w Grójcu dług sięga 16 mln zł.

Ambroziak zapewnił, że władze powiatu chcą ratować obie lecznice: poprawić ich wizerunek i zakupić sprzęt. Jednocześnie starosta poinformował, iż w grójeckiej lecznicy ograniczona została administracja, a zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczono na zatrudnienie lekarzy i pielęgniarek.

- Szpital w Grójcu jest podmiotem leczniczym bardzo mocno zaniedbanym zarówno pod względem kadrowym, jak i infrastruktury – nie ukrywała Joanna Czarnecka, która od 27 listopada 2018 roku jest prezesem zarządu PCMG. - Przyszłam do szpitala, w którym nie było obsady pielęgniarskiej i lekarskiej, którą wymagały przepisy – dodała.

Prezes ujawniła, że w 2018 roku kontrakt z NFZ nie był wykonywany. - Przez to szpital stracił możliwość wykonywania świadczeń na takim poziomie, jak w latach ubiegłych – przyznała. Jak tłumaczyła, w styczniu 2018 roku w ramach kontraktu placówka otrzymywała 2,1 mln zł na miesiąc. Tymczasem w listopadzie kontrakt spadł do kwoty 1,7 mln zł. – Odrobienie tej straty będzie trwało latami – przyznała Czarnecka.

W swoim wystąpieniu szefowa PCMG mówiła też o tym, co udało się zrobić w ostatnim czasie, m.in. zatrudniono lekarza radiologa, dzięki czemu do pracy wrócił oddział neurologii z pododdziałem udarowym, ruszyła pracownia endoskopii. Dwóch lekarzy podjęło się kolonoskopii w ramach oddziału chirurgii ogólnej. Co więcej, w grójeckim szpitalu prof. Grzegorz Panek ma wykonywać operacje z zakresu ginekologii onkologicznej.

Jednocześnie prezes PCMG przyznała, że trudnością w pozyskiwaniu specjalistów są braki sprzętowe. – Każdy potencjalny lekarz, który chciałby nawiązać współpracę ma opory – tłumaczyła Joanna Czarnecka.

Mimo trudnej sytuacji, szefoa szpitala podkreśliła, że jest optymistką i dzięki podjętym działaniom widzi światełko w tunelu. Jednocześnie zwróciła się do samorządu Grójca o wsparcie placówki w postaci środków na zakup konkretnie wskazanego sprzętu.

- Od początku deklarowałem taką współpracę, i podtrzymuję to – zapewnił w odpowiedzi burmistrz Dariusz Gwiazda, który zwrócił uwagę, że szpital wpłaca do budżetu gminy 160 tys. zł w postaci podatku, i jego zdaniem, gmina powinna rekompensować to przeznaczając pieniądze na sprzęt dla szpitala.

Do wypowiedzi starosty i prezes PCMG odniósł się radny powiatu grójeckiego, Dariusz Piątkowski. W poprzedniej kadencji wicestarosta. - Dziwię się staroście i pani prezes, że przychodzą do Rady Miejskiej i burmistrza po prośbie, i od razu stawiają się w roli ludzi mało wiarygodnych. To nie poprzedni zarząd i wicestarosta Dariusz Piątkowski zadłużył ten powiat na 43 mln zł - mówił radny.

Przypomniał, że spółka PCMG powstała w 2010 roku. Jak mówił, w latach 2012-2014 zanotowała 14 mln zł straty. Natomiast w 2016 i 2017 roku była na plusie. Piątkowski zauważył, że obecna prezes cały czas była prokurentem spółki. Radny wytknął także, że dwaj ginekologdzy, o których mówiła prezes Czarnecka, zostali zatrudnieni przez poprzedni zarząd szpitala.

W związku z różnymi informacjami, z jednej strony starosty i prezes PCMG a z drugiej Dariusza Piątkowskiego, radny Dariusz Dulemba wystąpił z wnioskiem, aby Przewodniczący Rady Miejskiej zażądał od zarządu spółki szczegółowej informacji na temat jej finansów. - Musimy się poważnie zastanowić i przeanalizować sytuację nim podejmiemy uchwałę o pomocy dla tej jednostki - zaznaczył.

TAGI:

Komentarze (23):

Marketing ; 25 lutego 2019, 18:26

Potrzeba sensownej strategii dzialania.

Gosc; 25 lutego 2019, 19:39

Wszystko pięknie i ładnie. Pielęgniarki narzekają że mało zarabiają a ja uważam że jaka praca taka płacą.. Są panie salowe i panie opiekunki których pracy nikt nie widzi. Ciekawe czy bez nich szpital byłby coś wart.

Obserwator; 26 lutego 2019, 00:55

Oglądałem sesję, wystąpienie prezeski to żenada, ale chłopy z psl lubią takie dno.
Rada gminy niech uważnie patrzy na poczynania tej pani

Ara; 26 lutego 2019, 01:07

No właśnie to nie administracja zajmuje się chorymi tylko biały personel i tego właśnie było brak w grojeckim szpitalu. Wyposażenie na wewnętrznym oddziale też wymaga wymiany. Niestety poprzedni zarzad dbał tylko o swoich kolesi i odrzucili kamieni do tonącego okretu

Iheu; 26 lutego 2019, 06:18

Tak jak rządzili kolesie od s. Vel caryca Katarzyna i koleś k. Nowe Miasto ale to nikomu nie przeszkadza jest pięknie, jest za co wypić dzieci już nawet obiadu nie chcą jeść rozwój regionu przyspieszył tak że inne powiaty odjechały juz dawno a dogonić będzie trudno

Brylok; 26 lutego 2019, 06:37

Tak szpital grójecki zadłużony a na lotnisko pieniądze mają . Ostatnio byłem u chirurga z bolącymi nogami a chirurg do mnie a po co pan do mnie tu przyszedł . Zakawałek na ostry dyżur przyjeżdża mama z dzieckiem które boli ucho a lekarz nie mam sprzętu by sprawdzić coś się dzieje zostali odesłani do innego szpitala . Nawet nie mają jak prześwietlenia zrobić płytek nie mają zamknąć ten szpitala po co to wogóle jest

Brylok; 26 lutego 2019, 07:56

Tak szpital grójecki zadłużony a na lotnisko pieniądze mają . Ostatnio byłem u chirurga z bolącymi nogami a chirurg do mnie a po co pan do mnie tu przyszedł . Zakawałek na ostry dyżur przyjeżdża mama z dzieckiem które boli ucho a lekarz nie mam sprzętu by sprawdzić coś się dzieje zostali odesłani do innego szpitala . Nawet nie mają jak prześwietlenia zrobić płytek nie mają zamknąć ten szpitala po co to wogóle jest

WGR 2; 26 lutego 2019, 09:49

Też oglądałem sesję i potwierdzam że Pani Prezes Szpital non stop drapiąca się w głowę nie rokuje ratunku dla szpitala w Grójcu.

KK; 26 lutego 2019, 12:10

zenada to było wystąpienie p. Piątkowskiego, żenujące również było zachowanie i , reakcje w niektorych momentach przewodnicząceo rady np odebranie głosu p Grzędowskiemu. dowiedzieliśmy się rowniez że mieszkancy ulicy Heweliusza przez 12 lat nie mogą się doczekać modernizacji ulicy ktora ma 100 metrow , p Poradzka ,,pochwaliła się jak to b dzielnie zabiega otę sprawę i nic nie załatwiła ale radn a po rak kolejny została . A i jeszcze się dowiedziałam że prz ul Koscielnej są jakieś zabytkowe budynki z których konserwator zabytkow nie pozwoli wyjąć deseczki , p.burmistrz tak powiedział zapytany ozapewninie bezpieczeństwa p. pożarowego na tej ulicy

miron; 26 lutego 2019, 13:11

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Hehe; 26 lutego 2019, 15:37

To się nazywa szpital, pacjent trafia do szpitala wychodzi do domu po 2 tygodniach wraca w ciężkim stanie do szpitala, powinien być zabrany na pilnie badania tym czasem nie da się tego zrobić bo pacjent nie został wpisany 2 tygodnie temu i tak właśnie ten szpital zarabia pieniądze za darmo. Zero kosztów bo pacjenta niema a pieniądze są. Więc jakim cudem szpital ma dług?

Do obserwtora; 26 lutego 2019, 16:49

Żenadą to jesteś Ty,a nie p.prezes a z PSL nie mam nic wspólnego.Żenadą to była poprzednia prezes i były vice starosta. Odważniak jak już nie było starosty i prezesa.Bedzie audyt to wyjdą machloje tego geniusza z Częstoniewa,już nam zrobił drogę w Kociszewie

pacjent; 26 lutego 2019, 20:07

Nie da się tych wypocin czytać. To jest żenujące. Nie macie pojęcia co się dzieje w powiecie. Zwalniają ludzi z pracy bez żadnego oporu. To jest plan obecnej władzy. Nigdy nie będzie dobrze jak będą rządzić ludzie z PSL-u.

Roman; 26 lutego 2019, 20:48

niech się spiesza z tym audytem bo zadłużenie rośnie galopująco, pozostawiony dług chyba był jednocyfrowy, a obecna pani Prezes nawiązuje do swojej praktyki zadłużania szpitala z poprzedniej bytności na tym stołku. Gdzie ci nowi cudotwórcy uzdrowiciele, niech się wykażą konkretnymi decyzjami a nie psioczą, jak problem ich przerasta to jeszcze jest coś takiego jak cywilna odwaga, chyba, że przywiązanie do koryta jest silniejsze od kompetencji. Po co jeździć po gminnych sesjach i pluć na nieobecnych wystarczy pochwalić się podjętymi działaniami.

alek; 26 lutego 2019, 21:07

Rodzi się zasadnicze pytanie,kiedy będa znane wyniki audytu w grojeckim szpitalu ? Może wtedy wielu zamilknie ,nabierze wody w usta a inni uwierzą w obiektywną prawdę,która nas wyzwoli i skończą się walki plemienne

Wgr; 27 lutego 2019, 07:23

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Jawa; 27 lutego 2019, 07:29

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Pani; 27 lutego 2019, 08:57

Do Romana taki dług pozostawiła poprzednia Pani prezes .Jak się nie wie to się nie pisze.

Zosia; 27 lutego 2019, 11:35

Problemy szpitala znamy nie od dzisiaj.W 2010 roku było podobnie, restrukturyzacja , likwidacja pracowni hisopatoligicznej ( w tamym czasie pracowała jako prokurent obecna Pani Prezes).Wszyscy dali przyzwolenie na likwidację pracowni.Pracownia histopatologiczna powinna byc oczkiem w głowie ( istniała od 1981 roku).Wyprowadzono. badania na zewnatrz,.Pani Prezes chce otworzyc poradnie proktologiczna, badania endoskopowe to koniecznosc.To miały być oszczędności, zapytam jakie i dla kogo?

pacjent; 27 lutego 2019, 20:55

Wszystko jest jasne. PiS nie zadłużył szpitala, tylko poprzednie ekipy. Kto pisze, że trzeba szpital zlikwidować to na pewno ludzie, którym na tym bardzo zależało i dalej zależy. Już wiemy jak wyglądała restrukturyzacja. Dobrze, że nic nie ginie w internecie.

Pacjent ; 28 lutego 2019, 05:38

Pożegnać tych panów B.lekarzy z wewnętrzego to całe zlo tego szpitala

NIKODEM; 28 lutego 2019, 18:58

Czytając te komentarze i opinie, odnoszę wrażenie, że co niektóre osoby dopiero wytrzeźwiały i są na kacu, pisząc takie dyrdymały.
Niezaprzeczalną prawdą jest fakt, że obydwa szpitale w naszym powiecie były zarządzane nieudolnie, i każdy następny dyrektor lub prezes, zadłużał je według swojego widzi mi się, oczywiście za zgodą powiatu .
Trudno nie zauważyć, że obecna pani prezes tkwi w tym układzie od 8 lat, w którym to czasie rządziły powiatem i szpitalami różne opcje polityczne, a pani prezes jak masyw skalny była odporna na zmiany klimatyczne i przetrwała nietknięta, wszystkie anomalia pogodowe.
Co do pana byłego wice, to chyba zapomniał jak walczył z całym szpitalem o utrzymanie na topie poprzedniej dyrekcji , pomimo nadmiernemu zatrudnieniu osób w biurowcu w którym to odkształciły się stropy od ciężaru
Zapomniał również, że w szpitalu brakowało jedzenia dla pacjentów nie wspominając o papierze dupnym i środkami czystościowymi dla salowych, pomijając brak rękawiczek ochronnych.
Aż dziwne że ten buc ma teraz czelność wypowiadać się na temat sytuacji finansowej szpitali, przecież to on, sprawował nadzór nad nim .
Swoją droga to jestem ciekaw- kogo ten gość widzi rano w lustrze goląc się!!!!!

Hela; 10 marca 2019, 09:48

trzeba albo zlikwidować oddział wewnętrzny albo wreszcie go doinwestować- unowocześnić ,wyrzucić wszystkich łapówkarzy i zatrudnić lekarzy z prawdziwego zdarzenia a nie konowałów. Popieram zdanie Pacjenta panowie B. dowidzenia

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Planowane wyłączenia prądu Publikujemy listę miejscowości w powiecie grójeckim, w któ...
Gloria Victis. Powstanie Styczniowe - 160. ocznica zrywu – wystawa plenerowa Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na wystaw...
Ogólnopolski Konkurs Poetycki O Laur Jabłoni Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. W. S. Laskowskiego...
Mecz towarzyski: Mazowsze Grójec – LKS Osuchów 4:1 Od przekonującego zwycięstwa 4:1 (1:1) nad LKS Osuchów seri...
Policja: "szeryf" na krajowej siódemce w Tarczynie (VIDEO!) 43-letni kierowca osobowej skody wyprzedził ciężarówkę z...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
Wędlina Mięso Garmażerka Grójec Kościelna... Sprzedaż zdrowej mało przetworzonej żywności, a nawet bez konserwantów...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...
Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.