277. rocznica urodzin Kazimierza Pułaskiego - patrona instytucji i organizacji w regionie

17 marca 2022; 13:09

Informacja prasowa

0 komentarzy

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

11 marca Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego zorganizowało obchody 277. rocznicy urodzin Kazimierza Pułaskiego - patrona muzeum, instytucji i organizacji w regionie.

Tradycyjnie dzień ten był dla organizatorów okazją do spotkania z gośćmi i publicznością. Do muzeum przybyli m.in.: wicestarosta powiatu grójeckiego Jolanta Sitarek wraz z członkiem zarządu powiatu Andrzejem Zarębą oraz radnymi powiatowymi: Cezarym Kołodziejskim i Janem Madejem, wiceburmistrz Warki Teresa Knyzio, przewodnicząca Rady Miejskiej w Warce Aldona Rzeźnik, przedstawiciel Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. K. Pułaskiego w Radomiu prof. dr hab. Waldemar Nowakowski, delegacje instytucji, szkół i organizacji z terenu Warki oraz powiatu.

Obchody zainaugurowane zostały przed pomnikiem Kazimierza Pułaskiego. Zgromadzonych powitała dyrektorka muzeum Iwona Stefaniak. Przypomniała ideały, którym poświęcił życie Kazimierz Pułaski, tak ważne we współczesnym świecie. W krótkim przemówieniu podzieliła się z obecnymi kilkoma refleksjami na temat wagi tożsamości narodowej i roli lokalnego patriotyzmu. Odwołała się również do obecnej sytuacji międzynarodowej i wojny u naszych sąsiadów. Walka o suwerenność, którą za wschodnią granicą Polski prowadzą Ukraińcy przeciwstawiając się agresji rosyjskiej, jest przecież droga dla każdego z nas. Idea umiłowania wolności i kierowania się patriotyzmem, jest wartością szczególną.

Następnie delegacje złożyły kwiaty przy pomniku Kazimierza Pułaskiego, po czym na terenie parku otwarto instalację artystyczną Agnieszki Cecylii Kazała – artystki wizualnej i nauczycielki sztuki związanej z Grójcem. Jej projekt zatytułowany I cant’t send you flowers every day (Nie mogę codziennie wysyłać Ci kwiatów) składający się 365 kwiatów wykonanych w technice batiku, skłania do refleksji. Podczas wernisażu Artystka opowiedziała gościom o swojej twórczości i etapach realizacji projektu. Podkreśliła, że jej pomysł to „symbol wartości relacji w codziennym życiu (…) emocje i uczucia jak kruche i delikatne płatki (…) gdy nie są pielęgnowane, niszczeją i ulegają destrukcji”. Instalacja w parku będzie towarzyszyła wszystkim do połowy maja.

Na zakończenie „urodzin Pułaskiego” odbył się koncert Tomka Wachnowskiego (śpiew, gitara), któremu towarzyszył Bogdan Sabała z Warki (gitara). Tomek Wachnowski – autor, kompozytor, gitarzysta i piosenkarz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych artystów z grona wykonawców piosenki poetyckiej. Autor „słynnych” „Śniegowic” przygotował na popołudnie w muzeum specjalny repertuar. Wykonał m.in. takie utwory jak: „Dla bogaczy pogoda”, „Ballada o ślepym losie”, „Raport z Aleppo”, „Karnawał w nowosielskoj obłosti”, „Zapukaj do sąsiada”. Szczególnie zabrzmiała piosenka Jacka Kaczmarskiego „Prosty człowiek” czy antywojenny utwór „Gdzie są kwiaty z tamtych lat” - śpiewany niegdyś przez Sławę Przybylską. Czas wojny, z którym nikt z nas nie może się pogodzić, skłania do zadumy i przemyśleń. Dlatego koncert Tomka Wachnowskiego był dla słuchaczy podróżą w głąb siebie i okazją do zadumy o tym co ważne.  

Muzeum składa podziękowanie Artystom, którzy uświetnili „Urodziny Pułaskiego” oraz wszystkim Gościom za pamięć i obecność.  

Muzeum. K. Pułaskiego w Warce

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Straż Leśna i Policja organizują łączone patrole w Nowym Mieście nad Pilicą Policjanci z Nowego Miasta nad Pilicą oraz funkcjonariusze...
Na co wydadzą pieniądze? Radni województwa mazowieckiego przyznali pierwsze...
Jak zostać UX designerem? Coraz większą popularnością cieszą się szkolenia UX. Wzrost...
Przeprowadzki Warszawa - jak zorganizować? Przeprowadzki w Warszawie to wyzwanie logistyczne....
Wjechał w kolarzy samochodem. Miał 1 promil alkoholu w organizmie Policjanci zatrzymali kierowcę, który w okolicy Tarczyna...

Najnowsze ogłoszenia

Pracownicy, Leasing Pracowników Szanowni Państwo,

Firma RV Group Poland sp. z o. o....
Zatrudnimy kierowców C+E ( ADR )... Zatrudnimy kierowców C+E (ADR podstawa+cysterny) do przewozu asfaltów.
Praca dla STUDENTÓW / MATURZYSTÓW... STUDENCIE!
UCZNIU!

Chcesz sobie dorobić podczas...
Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości... Agencja Pracy Concept Plus Sp. z o.o. (nr 11738) poszukuje dla swojego...
Przedstawiciel Handlowy To oferujemy

- atrakcyjne wynagrodzenie

-...

Firmy z Grójca i okolic

Gabinet Psychoterapii Katarzyna Dolińska-Kłopotowska... Terapia uzależnień i współuzależnienia.
Psychoterapia osób z...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Klinika Medycyny Estetycznej FabMed Klinika Medycyny Estetycznej FabMed działająca w Warszawie specjalizuje...
Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.