Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

3 rodzaje rolet materiałowych i ich najważniejsze zalety

27 stycznia 2023; 10:06

Materiał partnera

Źródło: Materiały własne Domondo.pl Źródło: Materiały własne Domondo.pl

Szukasz efektownych i jednocześnie uniwersalnych osłon okiennych?

News will be here

Przyjrzyj się bliżej roletom materiałowym. Ich ponadczasowy design i szeroka kolorystyka pozwoli szybko i skutecznie stworzyć miejsce, jakiego potrzebujesz. Na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnych osłon? Podpowiadamy.

Dlaczego warto postawić na rolety materiałowe?

Rolety materiałowe to jednocześnie najprostsze, jak i najbardziej powszechne osłony okienne. Ich prostota nie oznacza jednak braku funkcjonalności, a wręcz przeciwnie — ich praktyczne zastosowanie skradło serca wielu osób i choć na rynku istnieje wiele modeli, to właśnie ten jest najczęściej wybierany. Cenimy je głównie za minimalistyczny wygląd i nieskomplikowaną obsługę.

Budowa rolet materiałowych nie jest skomplikowana — ich podstawą jest zazwyczaj poliestrowa tkanina zwijana na rurę nawojową za pomocą wygodnego sznureczka. Występują one w bardzo szerokiej kolorystyce — producenci oferują produkcję materiałów w każdym odcieniu z palety RAL. Istnieją także modele we wzory kwieciste, geometryczne czy dziecięce. Dzięki trzem sposobom montażu możemy je dopasować do własnych upodobań czy możliwości architektonicznych.

Wybierając roletę idealną, trzeba też zastanowić się nad tym, jakie zadanie ma ona spełniać. Trzy podstawowe funkcje to dekoracyjna, ochronna i przeciwsłoneczna. Nie od dziś wiadomo, że osłony okienne są integralną i czasami wręcz najważniejszą częścią dekoracji mieszkania. Jednocześnie mają odgradzać nasze domy od wścibskich sąsiadów i zapobiegać nagrzewaniu się pomieszczeń. Rolety materiałowe sprawdzają się tu znakomicie, dzięki temu, że tkaniny dzielą się także pod względem stopnia zaciemnienia na:
- transparentne, które zmiękczają promienie słońca, ale nie chronią przed upałem i wzrokiem przechodniów,
- przyciemniające, które ograniczają widoczność z wewnątrz i zapewniają umiarkowany półmrok,
- zaciemniające, które zapewniają maksymalną prywatność i całkowite zaciemnienie wnętrza.

Rolety materiałowe bezinwazyjne mini

Rolety materiałowe występują w trzech odsłonach różniących się od siebie sposobem mocowania. Jedną z nich są modele bezinwazyjne mini, które nie wymagają ingerencji w stolarkę okienną czy ścianę. Mocuje się je bezpośrednio do ramy okna za pomocą specjalnych uchwytów lub taśmy klejącej. Proces nie wymaga użycia żadnych narzędzi czy korzystania z usług profesjonalisty i zajmuje niewiele czasu. Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, pokusili się także o modele pasujące do okien z wywietrznikiem.

Wybierając roletę materiałową w wersji bezinwazyjnej, warto zdecydować się na model z prowadzeniem żyłkowym przyklejonym do ramy okiennej. Ten niewielki i jednocześnie bardzo istotny akcent sprawi, że podczas uchylania i zamykania okna tkanina pozostanie na swoim miejscu. To uchroni zarówno samą osłonę okienną przed rozdarciami, jak i stolarkę okienną na przykład podczas przeciągów.

Rolety materiałowe bezinwazyjne sprawdzą się przede wszystkim w wynajmowanych mieszkaniach czy biurach oraz wszędzie tam, gdzie nie możemy lub nie chcemy wiercić w ścianie czy oknie. Często taki montaż pozwala cieszyć się długą gwarancją okien, gdyż wielu producentów wymaga braku ingerencji w stolarkę okienną. Opcja mini to także dobry pomysł dla osób lubiących często zmieniać aranżacje — dzięki uchwytom możemy w kilka minut zmienić kompletnie charakter przestrzeni okiennej. Takie rozwiązanie sprawdzi się na przykład u dzieci, których gust zmienia się jak w kalejdoskopie.

Rolety materiałowe w kasecie

Rolety materiałowe występują także w opcji z montażem inwazyjnym. Jedną z nich jest model z kasetą, do której zwija się materiał. Zazwyczaj jest ona wykonana z aluminium lub PCV i mieści w sobie zarówno tkaninę, jak i cały mechanizm sterujący. Dzięki niej dbamy nie tylko o samą tkaninę, chroniąc ją przed zabrudzeniami czy uszkodzeniami, lecz także o walory estetyczne całej przestrzeni okiennej. Umieszcza się ją bezpośrednio na ramie okiennej za pomocą specjalnych wkrętów lub bardzo mocnej taśmy dwustronnej. Ten proces może wymagać sprytu złotej rączki oraz dodatkowych narzędzi, takich  jak na przykład wkrętarka.

Podstawą tego rodzaju rolety materiałowej jest specjalna obudowa z bocznymi prowadnicami. Ich zadaniem jest trzymanie tkaniny blisko okna i jej stabilizacja. Dzięki temu tkanina nie jest narażona na wyginanie się i nie tworzy prześwitów z boku — sprawdzają się one szczególnie podczas upałów lub kiedy chcemy całkowicie zaciemnić pomieszczenie na przykład podczas oglądania filmów.

Rolety materiałowe w kasecie sprawdzą się w niemal wszystkich wnętrzach, w których ceni się wygodę, porządek i estetykę. Na rynku dostępne są różne opcje kolorystyczne zarówno, jeśli chodzi o materiał, jak i obudowę i cały system sterujący. Można również zdecydować, po której stronie okna umieścić koralikowy sznurek.

Rolety materiałowe wolnowiszące

Przed nami ostatnia opcja — rolety materiałowe wolnowiszące. To chyba najprostszy system dostępny wśród rolet — tkanina jest bowiem przyklejona do rury nawojowej. Nie ma w nich kasety, dlatego mogą być zamontowane na ścianie, suficie i wnęce okiennej za pomocą specjalnych wkrętów i uchwytów. Ten rodzaj montażu wymaga ingerencji w ścianę, skorzystania z dodatkowych narzędzi i umiejętności majsterkowania.

Rolety materiałowe wolnowiszące dedykowane są przede wszystkim dużym oknom. Wybierane są zarówno do sypialni, jak i salonów, gdzie często występują większe przeszklenia. Sprawdzą się one nawet przy szybach o szerokości 250 cm. To zazwyczaj produkty na wymiar, co gwarantuje idealne dopasowanie.

Podsumowanie

Rolety materiałowe występują w wielu odsłonach. Różnią się od siebie nie tylko kolorem czy transparentnością materiału, lecz także sposobem montażu. Na szczęście dzięki przemyślanym rozwiązaniom z łatwością możemy znaleźć osłonę okienną dopasowaną do naszych potrzeb i możliwości.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.

 

Najnowsze artykuły

Przeciwzapalne właściwości ziół – kurkuma i mastika Stan zapalny jest normalną odpowiedzią organizmu na urazy i...
Jak dobrać opony do quada i motocyklu? Wybór odpowiednich opon do quada lub motocykla jest...
Nie żyje znany i lubiany mieszkaniec Grójca Był osobą niezwykle szanowaną i lubianą przez mieszkańców...
ITD: kierował bez uprawnień niesprawną wywrotką Kierowca wywrotki i zarazem przedsiębiorca nie posiadał waż...
Trafią na 3 miesiące do aresztu za pobicie i uszkodzenie ciała Najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie dwaj sprawcy, któ...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.