Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

5 rzeczy, które warto wiedzieć o wózkach widłowych elektrycznych!

30 września 2019; 09:17

Materiał promocyjny

Wózki widłowe elektryczne to najczęściej wybierane urządzenia do prac z zakresu transportu bliskiego oraz logistyki. Są wydajne, uniwersalne i łatwe w obsłudze. Ale czy wiesz o nich wszystko? Poznaj 5 ciekawych faktów, które warto wiedzieć o wózkach widłowych elektrycznych i przekonaj się, że to naprawdę wyjątkowe urządzenia!

News will be here

Wózki widłowe elektryczne należą do kategorii pojazdów jezdniowych podnośnikowych czołowych, oznacza to, że karetka oraz widły zamontowane są w ich konstrukcji z przodu urządzenia.

Wózki tego typu wyposażone są w akumulator (inaczej baterię), który napędza urządzenie energią elektryczną. Wózki widłowe elektryczne nie wymagają tankowania, ale ich baterie muszą być ładowane lub wymieniane co kilka godzin.
Poniżej zaprezentujemy 5 ciekawych faktów, które pokazują wózki widłowe elektryczne w nieco innych, nowym świetle, ukazując jeszcze więcej ich zalet i możliwości. Sprawdź, czy wiedziałeś o każdej z nich!

1. Mogą być także 3-kołowe



Pomimo iż standardowo przyjęło się, że zazwyczaj wózki spalinowe czołowe, jak i wózki elektryczne czołowe posiadają 4 koła, to na rynku znaleźć można pojazdy wyposażone tylko w 3 koła (np. w dostępnej tutaj ofercie marki Cesab). Co zmienia tak charakterystyczna budowa?
3-kołowe pojazdy są bardziej zwrotne i uniwersalne. Zapewniają dobrą manewrowość i posiadają szeroką gamę zastosowań. Ponadto, dzięki niewielkim rozmiarom są w stanie z łatwością poruszać się nawet po wąskich korytarzach czy zatłoczonych magazynach. Minimalistyczna konstrukcja w tym przypadku dobrze sprawdza się także na zapleczach supermarketów czy hurtowni oraz we wszystkich trudno dostępnych miejscach.
Niewiarygodnie zwinne a przy tym stabilne parametrami nie różnią się od swoich 4-kołowych odpowiedników.

Trójkołowe wózki widłowe

2. Nie emitują spalin



Brak emisji spalin przez wózki o napędzie elektrycznym jest dość oczywisty. Ale nie dla każdego oczywiste są konsekwencje. Pierwszą z nich jest możliwość pracy wózków widłowych elektrycznych w pomieszczeniach zamkniętych, są to wszelkiego typu magazynu, hale produkcyjne, hurtownie oraz centra logistyczne.

Wózki elektryczne mogą zajmować się jednocześnie pobieraniem ładunków z ciężarówek i transportem przyzakładowym, jak i obsługą regałów wewnątrz pomieszczeń. W przeciwieństwie do wózków spalinowych, które obsługiwać mogą tylko i wyłącznie półotwarte lub bardzo dobrze wentylowane pomieszczenia.

Drugą oczywistą zaletą jest fakt, iż wózki widłowe elektryczne są bardziej przyjazne dla środowiska. Jest to ważne zarówno dla operatorów i pracowników mających bezpośrednią styczność z widlakami, jak i dla ogólnej jakości wdychanego powietrza. Szczególnie teraz, w trakcie szybko postępujących zmian klimatycznych.

Producenci wózków widłowych o napędzie spalinowym, także starają się do minimum ograniczyć emisję spalin, np. w tym celu montując specjalne filtry.

3. Ich praca jest cicha



Wielogodzinna praca w skupieniu może być naprawdę ciężka i nużąca. Tym bardziej jeśli odbywa się w niekorzystnych warunkach. Właśnie dlatego twórcy i producenci wózków elektrycznych zwrócili uwagę na komfort pracy operatorów poprzez obniżenie poziomu hałasu emitowanego przez maszyny.

Nowoczesne wózki widłowe elektryczne emitują hałas w granicach ok 70-78 dB. Takie natężenie odpowiada porównywalnie:
dźwiękowi darcia papieru;
głośności we wnętrzu uruchomionego samochodu.
Szkodliwy hałas rozpoczyna się od natężenia decybeli na poziomie ok. 80-90 i przy długotrwałej ekspozycji może powodować uszkodzenie słuchu.

Dla osób o wyjątkowo wyczulonym słuchu zaleca się stosowanie podczas pracy nauszników ochronnych lub stoperów do uszu.

Cicha praca wózków elektrycznych

4. Ciągle są udoskonalane



Rozwój technologiczny sprawia, że wózki widłowe elektryczne mogą być stale udoskonalane. Szukanie nowych rozwiązań, w dużej mierze, w przypadku tych pojazdów, dotyczy optymalizacji ich baterii. Jeszcze kilka lat temu, wózki widłowe elektryczne wyposażane były w duże ołowiowe baterie, których czas ładowania wynosił nawet 8 godzin (!). Obecnie, ciężkie ołowiane baterie zostały wymienione na znacznie lżejsze - litowo-jonowe. Ich zaletami są:
- niewielkie gabaryty;
- krótki czas ładowania (nawet do 20 min);
- dłuższa żywotność (do 5 tysięcy ładowań).

Widać, znaczne różnice i ogromny postęp specjalistów w tej dziedzinie.

Także sposób wymiany baterii uległ dużej zmianie w ostatnich latach - stosowana w pojazdach boczna wymiana akumulatorów jest znacznie szybsza i łatwiejsza. Można przeprowadzić ją sprawniej i nie wymaga skomplikowanych czynności oraz unoszenia baterii ponad wózek.

5. Nie są mniej wydajne niż wózki spalinowe!



W powszechnej opinii przyjęło się twierdzenie, iż wózki widłowe elektryczne charakteryzuje dużo mniejsza wydajność oraz udźwig niż solidne i ciężkie wózki spalinowe. Nie jest to do końca prawda. Na rynku, wśród różnych modeli pojazdów, znaleźć można także widlaki elektryczne o dużym udźwigu - nawet 8,5 tony ( zobacz tutaj).

Wybierając wózki widłowe elektryczne, wcale nie musisz tracić na jakości i mocy!

Podsumowanie



Wydajność wózków elektrycznych

W powyższym artykule przedstawiliśmy Ci 5 interesujących faktów o wózkach widłowych elektrycznych. Mamy nadzieję, że zaprezentowane przez nas informacje, pozwoliły Ci spojrzeć nieco inaczej na te wydajne, solidne i nowoczesne urządzenia.
Wózki widłowe elektryczne o udźwigu od 1,5 do 5 ton, w atrakcyjnych cenach znajdziesz na: www.manitou24.pl/53-elektryczne-wozki-widlowe

 

Najnowsze artykuły

Kierowca BMW trafił do aresztu. Spowodował wypadek mając 1,7 promila 35-letni mieszkaniec powiatu grójeckiego, który w minioną...
Zwiększ swoje zyski dzięki wskaźnikowi MRR W zmieniającym się świecie biznesu, gdzie przewidywalność i...
Wybory na burmistrza Grójca 2024. Na pytania odpowiada Karol Biedrzycki Na pytania Redakcji Grojec24.net i mieszkańców Grójca w...
Pijany wypadł z drogi i uderzył w drzewo, zatrzymał go policjant po służbie 42-latka, który nietrzeźwy spowodował kolizję pod Nowym...
Groził sąsiadom pozbawieniem życia tasakiem i drewnianą pałką Na 4 tygodnie trafił do aresztu mężczyzna, który został...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.