Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

76. rocznica powstania AK

14 lutego 2018; 08:29

Informacja prasowa

0 komentarzy

Żołnierze WOT (fot. materiały prasowe) Żołnierze WOT (fot. materiały prasowe)

14 lutego to data szczególna dla Terytorialsów. To właśnie dziś świętujemy rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową (AK) – naszą „poprzedniczkę".

News will be here

Z doświadczeń armii Polskiego Państwa Podziemnego czerpie wzorce nasza formacja. Dzieje Armii Krajowej to złożone zagadnienie, jednak pomiędzy nią a Wojskami Obrony Terytorialnej istnieje wiele wspólnych obszarów.
 
Głównym z nich jest misja organizacji. Armia Krajowa dążyła do scalenia środowisk konspiracyjnych w jednolitą organizację wojskową, Wojska Obrony Terytorialnej mają zaś na celu scalić społeczeństwo, środowiska pozarządowe i organizacje proobronne. Podobnie jak kiedyś AK, obecnie WOT stawia na organizację oddziałów i pododdziałów zgodnie z kluczem terytorialnym, co mocno wspiera lokalny wymiar bezpieczeństwa, umacnia patriotyzm i tworzy więzi wśród lokalnych społeczności.
 
WOT, podobnie jak AK sięga po potencjał drzemiący w sercach każdego Polaka. Najbardziej wymiernym dowodem naszego uznania dla „zwykłych-niezwykłych" ludzi, którzy tworzyli Armię Krajową jest czynna kontynuacja ich misji i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom polskich żołnierzy. Jesteśmy dumni, że możemy czerpać z ich doświadczeń.
 
76 lat temu, 14 lutego 1942 r. z rozkazu Naczelnego Wodza, gen. Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową, co miało na celu uznanie ZWZ jako części Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Nazwa „Armia Krajowa"  miała również odzwierciedlać miejsce i rolę formacji zarówno w wojsku jak i w strukturach państwa.
 
Powołanie AK miało również pokazać światu, że również w okupowanej Polsce trwa walka, która jest istotnym wkładem w działania alianckie przeciwko III Rzeszy.

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Niebezpieczna noc na S7 pod Grójcem. Doszło do dwóch zdarzeń W nocy z czwartku na piątek na drodze ekspresowej S7 w...
Będzie zmiana warty na parafii w Zbroszy Dużej Dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w...
Rowerem przez Mazowsze Jak zapewnić sobie czas pełen wrażeń? Odpowiedź jest prosta...
Fałszywi kominiarze grasują po Grójcu. Jest ostrzeżenie Spółdzielnia Mieszkaniowa Samopomoc w Grójcu ostrzega...
Już w sobotę 63. edycja Święta Kwitnących Jabłoni. Kto wystąpi w Grójcu Kubańczyk, Mesajah oraz Bajm to gwiazdy, które wystąpią...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.