Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

ABC zakupu mieszkania

10 września 2021; 08:05

Materiał promocyjny

Zakup mieszkania wiąże się najczęściej ze spełnianiem marzeń, towarzyszy temu wiele emocji, jednak nie powinny one przesłonić przyszłemu właścicielowi kwestii prawnych i wszystkich innych rzeczy, na które bezwzględnie trzeba zwrócić uwagę.

News will be here

Nie ma znaczenia czy kupujemy nieruchomości na sprzedaż w Radomiu (sprawdź oferty: https://gethome.pl/nieruchomosci/na-sprzedaz/radom/), mieszkanie na rynku wtórnym czy pierwotnym, zawsze musimy wiedzieć czy i na jaki lokal nas stać. Czy jesteśmy w stanie opłacić transakcję gotówką, czy zmuszeni jesteśmy badać swoją zdolność kredytową i skorzystać z pomocy banku.

Lokalizację i rodzaj budynku


Wielka płyta, kamienica na rynku wtórnym czy może mieszkanie od dewelopera budowane w nowych technologiach? Coś na przedmieściach czy może w ścisłym centrum? Każda z podanych opcji ma swoje plusy i minusy. Najlepiej znaleźć tzw. złoty środek i znaleźć mieszkanie jak najlepiej dopasowane do naszej sytuacji życiowej i rodzinnej.

Na przedmieściach, w większym metrażu i nowym budownictwie na pewno będą się dobrze czuły rodziny z dziećmi. Zapracowanym singlom może wystarczyć kawalerka o wysokim standardzie w ścisłym centrum i w wielkiej płycie. Klimatyczne mieszkanie w zadbanej kamienicy, o wysokich sufitach z dużymi możliwościami aranżacyjnymi spodoba się każdemu.

Jak sprawdzić stan prawny mieszkania?


Gdy kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym do sprawdzenia jest kilka istotnych kwestii. Większość kupujących jest świadoma konieczności wystąpienia o odpis z ksiąg wieczystych, to pozwala poznać większość istotnych informacji, ale nie wszystkie. Czy w lokalu jest, była prowadzona działalność gospodarcza? Taka sytuacja może bowiem skutkować obciążeniem mieszkania należnościami podatkowymi. Czy i kto jest zameldowany w lokalu? Czy stanowi on przedmiot najmu?

Notariusz powinien pomóc nam ominąć te wszystkie pułapki. Przed spisaniem przed notariuszem umowy kupna-sprzedaży kancelaria notarialna powinna poprosić zbywcę o zaświadczenia ze spółdzielni/wspólnoty o braku zadłużeń, a także gminę o braku zaległych należności podatkowych i poświadczenie, że w lokalu nikt nie jest zameldowany.

Umowa kupna-sprzedaży


Notariusz czuwa również nad właściwym sporządzeniem umowy kupna-sprzedaży. W umowie tej powinno być ujęte, co jest przedmiotem sprzedaży poza samym lokalem, jeśli wynegocjowano to wcześniej z właścicielem. Dzięki temu na pewno w lokalu zastaniemy ustalone wcześniej sprzęty, a z garażu nie będzie korzystał nikt inny.

Koszty – cena mieszkania to nie wszystko


Nabywca musi być świadom, że koszty zakupu mieszkania na rynku pierwotnym czy wtórnym, to nie tylko jego cena. W przypadku nowego mieszkania od dewelopera i w przypadku okazji z drugiej ręki kupującego czeka jeszcze pokrycie kosztów notarialnych. Obecnie podatek PCC jest najczęściej ujęty w tych właśnie kosztach.

 

Najnowsze artykuły

Akcja łowców pedofili pod Grójcem! Miał nakłaniać do seksu 13-latkę Pierwsza w Polsce grupa Łowców Pedofili Elusive Child...
Wybory na burmistrza Grójca 2024. Na pytania odpowiada Dariusz Gwiazda Na pytania redakcji Grojec24.net i mieszkańców Grójca w...
Kierowca BMW trafił do aresztu. Spowodował wypadek mając 1,7 promila 35-letni mieszkaniec powiatu grójeckiego, który w minioną...
Zwiększ swoje zyski dzięki wskaźnikowi MRR W zmieniającym się świecie biznesu, gdzie przewidywalność i...
Wybory na burmistrza Grójca 2024. Na pytania odpowiada Karol Biedrzycki Na pytania Redakcji Grojec24.net i mieszkańców Grójca w...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.