Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Akcja Straży Granicznej! Uderzyli w zorganizowaną grupę przestępczą

29 maja 2024; 14:12

Informacja prasowa

5 komentarzy

Fot. nadwislanski.strazgraniczna.pl Fot. nadwislanski.strazgraniczna.pl

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Radomiu rozbili zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy RP cudzoziemcom oraz ułatwiania im nielegalnego pobytu na terytorium naszego kraju, czerpiąc z tego procederu znaczne korzyści majątkowe. W sprawie zatrzymano 10 osób, w tym pracowników jednego z powiatowych urzędów pracy. Wobec pięciu osób, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

News will be here

Do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej, w tym zatrzymania 10 osób – obywateli RP oraz przeszukania należących do podejrzanych mieszkań, a także pomieszczeń biurowych siedziby powiatowego urzędu pracy doszło w ubiegłym tygodniu (21 maja 2024 roku) na terenie województwa mazowieckiego. W wyniku przeszukania radomscy funkcjonariusze Straży Granicznej zabezpieczyli na miejscu kilkadziesiąt nośników danych, w tym karty sim, pendrivy, komputery oraz telefony komórkowe, jak również kilkadziesiąt pieczątek firmowych, dokumentację bankową, zaświadczenia i oświadczenia. Na poczet przyszłych kar zajęto cztery samochody o łącznej wartości 187 tys. złotych oraz środki finansowe w kwocie 187 650 złotych oraz 1 800 euro.

Podejrzanym zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która działając w okresie od 2019 do 2024 roku na terenie południowych powiatów woj. mazowieckiego miała na celu organizowanie nielegalnego przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej cudzoziemcom z krajów podwyższonego ryzyka migracyjnego (Turcja, Gruzja, Turkmenistan, Uzbekistan, Indie, Pakistan, Rwanda, Afganistan, Filipiny, Ghana, Kazachstan, Irak, Iran, Nigeria, Bangladesz, Nepal, Sri Lanka, Białoruś) poprzez dostarczanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania wizy krajowej oraz poświadczanie nieprawdy, co do zamiaru zatrudnienia cudzoziemca i zapewnienia mu zakwaterowania na terytorium RP i tym samym wyłudzania poświadczenia nieprawdy od urzędników jednego z powiatowych urzędów pracy w postaci „Zaświadczeń o wpisie wniosku do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej” w zakresie miejsca wykonywania pracy sezonowej przez cudzoziemca. Są to czyny z art. 258 § 1 kk. w zb. z art. 231 § 2 kk. w zb. z art. 264 § 3 kk. w zb. z art. 271 § 3 kk. w zb. z art. 272 kk. w zw. z art. 11 § 2 kk. i art. 12 § 1 kk w zw. z art. 65 § 1 kk.

Co istotne, o udział w grupie przestępczej podejrzewa się między innymi urzędników państwowych, jak i osoby prywatne, które w wyniku przedmiotowego procederu uczynili sobie stałe źródło dochodu, osiągając znaczne korzyści majątkowe. Według ustaleń funkcjonariuszy Straży Granicznej, grupa działając w ten sposób mogła  wyłudzić ponad 5 tys. zaświadczeń o wpisie wniosków do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej.

Trzem osobom spośród 10 zatrzymanych postawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec pięciu osób - sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. W stosunku do pozostałych 5 podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju z jednoczesnym zatrzymaniem paszportu.

Śledztwo w sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Grójcu.

Źródło: nadwislanski.strazgraniczna.pl

TAGI:

Komentarze (5):

Anonim; 29 maja 2024, 19:06

Czy Grójecki Urząd Pracy też jest zamieszany?

Nika; 30 maja 2024, 09:35

Oczywiście

Pikokio; 30 maja 2024, 17:53

Przez 5 lat kwitł proceder. Trudno uwierzyć. Grójec to taka spokojna miejscowość.

Jnnm; 4 czerwca 2024, 20:14

Oooo

Ja123; 4 czerwca 2024, 20:16

Może to nie ten Grójec

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Targi browarniane - jakie gadżety reklamowe się sprawdzą? Targi browarniane to doskonała okazja dla przedsiębiorstw z...
Przyjechała do swojego domku letniskowego i bardzo się zdziwiła Policjanci z Błędowa zatrzymali kobietę i mężczyznę...
Panele winylowe - hit czy kit? Moda na winyle trwa... i wcale nie mamy tu na myśli...
Z zadrapaniami, bez butów, szedł drogą krajową na S7 Kiedy funkcjonariusz próbował dowiedzieć się co robi w tym...
Liga okręgowa: Pilica Nowe Miasto – Mazowsze Grójec 0:2 W kończących sezon 2023/24 derbach powiatu grójeckiego...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.