Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net

As wywiadu z Grójeckiego, który wpłynął na losy wojny

19 lipca 2022; 11:47

0 komentarzy

Materiały Wydawnictwa Egmont Materiały Wydawnictwa Egmont

Niedawno nakładem wydawnictwa Egmont ukazał się komiks zatytułowany „Goście hotelu Arago”. Oparta na faktach historia opowiada o „determinacji, odwadze i sprycie Polaków, którym udało się stworzyć siatkę konspiracyjną obejmującą tereny od Maroka po Libię, mając za przykrywkę... fabrykę płatków owsianych”.

News will be here- Album Ekspozytura „Rygor” to rzadka okazja, by zajrzeć za kulisy pracy wywiadowczej. Rok 2022 jest niezwykły dla Agencji Wywiadu, ponieważ obchodzi ona 20. rocznicę swojego powstania. Dlatego zdecydowała się uchylić rąbka tajemnicy i opowiedzieć w formie komiksu jedną z wielu ciekawych i mało znanych historii polskiego wywiadu dotyczącą Ekspozytury Wywiadowczej Afryka Północna w Algierze. Poprzez tę opowieść chciała przedstawić swoich bohaterów, swój sposób patrzenia na Polskę i świat oraz wartości, którymi kierują się funkcjonariusze i pracownicy w codziennej pracy. Spójrzcie na nich jako na zwykłych ludzi wykonujących niezwykły zawód – podkreśla Piotr Krawczyk, Szef Agencji Wywiadu, która objęła patronat nad komiksem.

Autorem scenariusza komiksu jest Tobiasz Piątkowski, rysunki wyszły spod ręki Marka Oleksickiego. Duet twórców ma na koncie udane serie komiksowe. „Bradla” opowiadającego o dziejach asa wywiadu Kazimierza Leskiego i „Bazyliszki” o przestępczości w międzywojennej Warszawie.

Mieczysław Słowikowski ps. „Rygor” – główny bohater komiksu – urodził się 26 lutego 1896 r. w Jazgarzewie, który wówczas leżał w granicach powiatu grójeckiego. Studiował handel w Warszawie. Podczas I wojny światowej działał w tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej. W lipcu 1918 r. ukończył podchorążówkę w Ostrowi Mazowieckiej i został dowódcą kompanii Wojska Polskiego w Dąbrowie Górniczej.

Później pracował w wywiadzie wojskowym. Po wybuchu wojny przedostał się do Francji, skąd trafił do Algieru. Stworzył w północno-zachodniej Afryce ogromną siatkę szpiegowską. Aby zdobyć pieniądze na działalność szpiegowską i mieć odpowiednią przykrywkę, otworzył fabrykę płatków śniadaniowych. Siatka wywiadowcza dostarczała aliantom informacje dotyczące strategicznych punktów i agentach III Rzeszy.

- Stwierdziłem z zadowoleniem, iż mam wiadomości o wszystkich jednostkach wojskowych, bateriach i umocnieniach brzegowych, znałem dokładnie zapasy amunicji, bomb lotniczych oraz całego zaopatrzenia wojennego – pisze Słowikowski w swoich pasjonujących wspomnieniach zatytułowanych „W tajnej służbie”.

Zdobyte przez „Rygora” informacje okazały się bezcenne. Dzięki nim wojska alianckie w listopadzie 1942 r. zajęły francuską Afrykę Północną w ciągu doby (Operacja Torch). Do czasów lądowania w Normandii była to największa operacja desantowa w historii. Była ważnym, bo pierwszym dużym zwycięstwem koalicji antyniemieckiej.

Słowikowski za swoje dokonania został odznaczony najwyższymi orderami przez Amerykanów i Anglików. Po wojnie nie wrócił do Polski. Zamieszkał w Wielkiej Brytanii. W komunistycznej Polsce uznany za zdrajcę i pozbawiony obywatelstwa. Legenda mówi, że jego działalność w Afryce zainspirowała twórców słynnego filmu „Casablanka”.

Tomasz Plaskota

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Uwaga! Wzmożony ruch wojsk. To wielkie ćwiczenia Rozpoczęło się ćwiczenie DRAGON-24 - najważniejszy...
Zderzenie ciężarówki i trzech busów na DK50 Do zdarzenia z udziałem ciężarówki i trzech busów doszło we...
Mundurowi namierzyli volkswagena. Kierowca przekroczył dozwoloną prędkość o 54 km/h Policjanci z grójeckiej drogówki kontrolowali prędkość...
We wtorek strajk rolników! Będzie blokada S7 Policja ostrzega we wtorek 27 lutego przed utrudnieniami na...
Burza na sesji Rady Miejskiej w Grójcu! Mieszkańcy: oddajcie milion na Aroniową W poniedziałek 26 lutego Rada Miejska w Grójcu na wniosek...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.