Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net

Baht tajlandzki: Symbol kultury i stabilności

11 lutego 2024; 11:29

Materiał promocyjny

Tajlandzki baht, oficjalna waluta Królestwa Tajlandii, to nie tylko środek płatniczy, ale także symbol kultury i szacunku. Poznaj fascynującą historię tej waluty oraz jej znaczenie w tajlandzkim społeczeństwie.

News will be here

Historia waluty

Historia bata tajlandzkiego sięga głęboko w przeszłość, sięgając średniowiecza, kiedy to pierwsze monety zaczęły krążyć na terenach dzisiejszej Tajlandii. Początkowo te monety miały nietypowy kształt, przypominając srebrne kulki o masie około 15 gramów. Taka właśnie była wartość 1 bata tajlandzkiego, stąd też wzięła się nazwa waluty.

Pierwotnie 1 bat dzielił się na 6400 jednostek „bia”, 64 jednostki „at” i 16 jednostek „sik”. Jednak wraz z pojawieniem się systemu dziesiętnego w Tajlandii, baht zaczął być dzielony na 100 satangów.

Pierwsze monety miały swoje korzenie w okresie królestwa Sukhothai, sięgając XIII wieku. Były to starannie odmierzone jednostki srebra, które służyły jako środek płatniczy aż do 1897 roku, kiedy to wprowadzono system dziesiętny i zaczęto dzielić bahta na 100 satangów.

Wraz z rozwojem Tajlandii i zmieniającymi się uwarunkowaniami politycznymi oraz gospodarczymi, baht ewoluował. Po II wojnie światowej kurs bata był powiązany z jenem japońskim, a potem z dolarem amerykańskim. Azjatycki kryzys finansowy lat 90. XX wieku również miał istotny wpływ na wartość bata tajlandzkiego.

Dziś baht tajlandzki jest stabilną walutą, która odgrywa istotną rolę w gospodarce kraju. Jego symbolika sięga daleko w historię Tajlandii, a obecnie wizerunki monarchów na banknotach oraz szacunek wobec królewskiej rodziny nadal mają duże znaczenie dla społeczeństwa tajlandzkiego.

 

Wygląd monet i banknotów

Monety i banknoty bata tajlandzkiego są nie tylko środkami płatniczymi, ale również noszą ze sobą bogatą symbolikę kulturową i historyczną. Oto ich opis:

Monety

Nominały: Monety bata tajlandzkiego występują w różnych nominałach, w tym 1, 5, 10, 25 i 50 satangów, oraz 1, 2, 5 i 10 bahtów.
Awersy: Na awersach monet znajduje się zazwyczaj portret obecnego króla Tajlandii, Mahy Vajiralongkorna.
Rewersy: Rewersy monet zawierają królewski monogram lub inne symbole związane z historią i kulturą Tajlandii.
Różnice w monetach: Monety różnią się głównie kolorem i rozmiarem, co ułatwia ich identyfikację i używanie w codziennych transakcjach.

Banknoty

Nominały: Banknoty bata tajlandzkiego występują w nominałach 20, 50, 100, 500 i 1000 bahtów.
Awersy: Na awersach banknotów znajduje się zazwyczaj portret obecnego króla Tajlandii, Mahy Vajiralongkorna.
Rewersy: Rewersy banknotów zawierają portrety poprzednich królów Tajlandii oraz inne elementy związane z historią i kulturą kraju.
Ze względu na szacunek wobec królewskiej rodziny, nawet drobne zaniedbania, takie jak zgniecenie banknotu, mogą być uznane za obraźliwe i mogą mieć poważne konsekwencje prawne.

Zarówno monety, jak i banknoty bata tajlandzkiego stanowią ważną część tajlandzkiej kultury i tradycji, a ich wygląd i symbolika są symbolem dumy narodowej i szacunku dla monarchii Tajlandii.

 

Zakup bata tajlandzkiego

Bata tajlandzkiego można zakupić w różnych miejscach, w tym w kantorach wymiany walut, stacjonarnych oraz bankach oraz platformach online specjalizujących się w wymianie walut obcych. Jedną z takich platform, na której można dokonać wymiany walut, w tym bata tajlandzkiego, jest strona Istnieje także rozwiązanie, jakim jest kantor online: na przykład https://kantor.aliorbank.pl/forex/thb.html gdzie można dokonać wymiany waluty tajlandzkiej na złotówki lub odwrotnie. Korzystając z tej platformy, można szybko i wygodnie zrealizować transakcję bez wychodzenia z domu, mając pewność aktualnych kursów wymiany.

 

Podsumowanie

Tajlandzki baht to nie tylko papierowa waluta, lecz kawałek historii i kultury Królestwa Tajlandii. Od dawnych srebrnych kul po dzisiejsze banknoty z wizerunkami monarchów, baht tajski łączy się z dumną tradycją i szacunkiem w tajlandzkim społeczeństwie. Dla podróżujących jest kluczowym elementem, wymagającym uwagi i świadomości kursów wymiany. Poznanie bahta to także poznanie serca Tajlandii.

 

Najnowsze artykuły

Wybory samorządowe 2024. Specjalna oferta reklamy - Grójec i Powiat Grójecki W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi portal...
Grójecka Policja: jazda motocyklem i quadem po lesie jest zabroniona! Grójeccy policjanci przypominają kierowcom quadów i...
Uwaga! Wzmożony ruch wojsk. To wielkie ćwiczenia Rozpoczęło się ćwiczenie DRAGON-24 - najważniejszy...
Zderzenie ciężarówki i trzech busów na DK50 Do zdarzenia z udziałem ciężarówki i trzech busów doszło we...
Mundurowi namierzyli volkswagena. Kierowca przekroczył dozwoloną prędkość o 54 km/h Policjanci z grójeckiej drogówki kontrolowali prędkość...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.