Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Bartłomiej Tuszyński - uczeń ZSP Grójec MISTRZEM ŚWIATA

5 lipca 2019; 12:14

Grojec24.net

5 komentarzy

Bartłomiej Tuszyński jest uczniem klasy 1di Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec w Grójcu, który trenuje: wyciskanie sztangi, trójbój siłowy w Gminnym Klubie Sportowym „Kraska Jasieniec”.

News will be here

Mimo młodego wieku ma na swoim koncie wiele spektakularnych osiągnięć, już jako 15- i 16-latek występował ze starszymi zawodnikami i często z nimi wygrywał. Do najważniejszych sukcesów Bartłomieja należy zaliczyć:

1. 4 razy zdobył tytuł Mistrza Polski, 2 razy Wicemistrzostwo Polski, raz 3 miejsce ( w wyciskaniu leżąc, w wyciskaniu klasycznym, trójboju siłowym, trójboju siłowym klasycznym w latach 2017-2019 ). Od stycznia  2019 r. zawodnik jest w Kadrze Narodowej Polskiego Związku Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego;

2. Wicemistrzostwo Europy w trójboju siłowym  Czechy ( kwiecień 2019);

3. Rekordy Polski w:
- martwym ciągu do lat 16 i 18, 250 kg,
- w wyciskaniu leżąc do lat 18, 190 kg,
- w totalu ; trójbój siłowy – 647,5 kg do lat 18, trójbój siłowy klasyczny- 625 kg do lat 16 i 18.

Nasz Mistrz nie spoczął na laurach, wprost przeciwnie, postanowił wziąć udział w Mistrzostwach Świata w wyciskaniu sztangi leżąc (18 - 25 maja 2019r.) w Japonii (Tokio). Niestety, koszty wyjazdu okazały się bardzo wysokie i gdyby nie pomoc Kadry, Klubu, rodziny, szkoły, przyjaciół i wspaniałych SPONSORÓW,  których poprosiliśmy w imieniu Bartka o wsparcie, występ naszego zawodnika stałby pod znakiem zapytania. Finalnie udało się pozyskać finanse na wyjazd młodego ucznia ZSP. Podopieczny Justyny Kozdryk w Tokio zaliczył dwa starty: jeden w wyciskaniu leżąc klasycznie, drugi w wyciskaniu leżąc, oba były udane w pierwszym (19.05), Bartek zaliczając 3 podejścia, kończy rywalizację na 5 miejscu. 23.05 odbył się drugi start, znacznie bardziej owocny, młody sztangista po zaciętej walce przegrywa wagą ciała z przedstawicielem Kazachstanu i ostatecznie kończy zawody na III miejscu, zdobywając BRĄZOWY MEDAL MISTRZOSTW ŚWIATA. Jak wspomina Bartek: ,,Mam ogromny niedosyt, wiem że spokojnie mogłem dorzucić 2,5 kg, co by dało srebro, ale, no cóż, taki jest sport… ” Te słowa świadczą o wielkiej dojrzałości  i pokorze sportowca…

Dyrekcja Szkoły, Wychowawca klasy 1di i oczywiście Bartłomiej Tuszyński bardzo dziękują wszystkim ofiarodawcom, którzy wsparli finansowo młodego zawodnika, jak sam powiedział: „Chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy dołożyli się do wyjazdu. Wiem, że gdyby nie Wy, na pewno nie byłbym 3 na świecie.” Oto darczyńcy, którzy postanowili wesprzeć finansowo Bartka, a tym samym pomogli zrealizować jego sportowe marzenia:

1. Starostwo Powiatowe w Grójcu,
2. DOEHLER  SP. Z. O. O. Kozietuły,
3. EJKO Sp. Z.o.o. Sp.komandytowa,
oraz  Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie ZSP Grójec.

Inny zawodnik na jego miejscu, odpocząłby, nabrał sił do dalszego działania, ale nie nasz Mistrz, więc wyjechał 9 czerwca 2019 r. do Szwecji na Mistrzostwa Świata w trójboju siłowym klasycznym. Zawodnik GKS „Kraska Jasieniec” do Helsingborga jechał z nadziejami na brązowy medal, lecz w trakcie startu okazało się, że Bartek ma nie tylko szanse na brąz, ale i na złoto. Po trzeciej kolejce przysiadów uplasowuje się na 2 miejscu z wynikiem 240 kg i traci do Amerykanina 10 kg, za tę konkurencję zdobywa mały srebrny medal, w kolejnym boju, w wyciskaniu, Bartek zalicza 3 próby i kończy z wynikiem 135 kg (mały brązowy medal) oraz nadrabia 2,5 kg do swojego głównego rywala i traci już tylko 7,5 kg do pierwszego miejsca. Martwy ciąg, czyli to, w czym nasz Mistrz jest najlepszy, pierwsza próba i pewnie zaliczone 225kg. Bartek prowadzi! W  drugiej próbie dysponuje ciężar 240 kg i również pewnie zalicza występ, dzięki czemu utrzymuje prowadzenie. W decydującej kolejce zawodnik z RPA atakuje 1 miejsce, dysponując 240 kg, przez co Bartek musi podwyższyć swoje 3 podejście do 260 kg. Na szczęście naszego Ucznia zawodnik ten nie zalicza tego podejścia, dzięki czemu Bartek może obniżyć podejście do 250 kg i utrzymać prowadzenie. Jak mówi sam Mistrz: ,,W ostatnim podejściu dałem z siebie wszystko i mimo że nigdy wcześniej nie podchodziłem do „ ćwiartki”, to wiedziałem, że muszę to zaliczyć, no i udało się.  Zaliczyłem i wygrałem.” Ostatecznie młody kadrowicz wygrywa rywalizację w martwym ciągu, kończąc na 250 kg i zdobywa mały złoty medal oraz poprawia swój rekord Polski o 14, 5 kg do lat 16 i 18. Po zsumowaniu okazuje się, że Bartek wygrywa o 2, 5 kg zaciętą walkę z Amerykaninem i zostaje nowym MISTRZEM ŚWIATA!

Oprócz swojej pasji Bartek pracuje społecznie w szkole i środowisku, jest chorążym Pocztu Sztandarowego naszej szkoły, przewodniczącym klasy. Bierze udział w różnego rodzaju imprezach szkolnych i środowiskowych; jest pracowity, odpowiedzialny, koleżeński i kreatywny. Mimo tytułów Mistrza jest nadal skromnym i kulturalnym młodym człowiekiem.

Bartku, jesteśmy z Ciebie bardzo dumni! Życzymy miłego odpoczynku i dalszych sukcesów.

Mariola Skucińska, wychowawca kl. 1di

TAGI:

Komentarze (5):

Tiegor; 5 lipca 2019, 12:50

Gratulacje. Brawo Chłopaku

realista; 5 lipca 2019, 13:53

Brawo, rewelacja. Takich młodych ludzi trzeba szanować i podziwiać. Bo są jak dinozaury.

Nik; 5 lipca 2019, 21:47

Młody człowiek mający ambicje to coraz rzadsze zjawisko...
Gratuluję z całego serca!

Sw; 7 lipca 2019, 17:31

Gratulacje. Tak trzymaj 👍💪

Bronek; 9 lipca 2019, 05:07

Brawo.Tak trzymac .

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Jak wybrać odpowiednią, elegancką torebkę? W niektórych sytuacjach niezbędny jest określony i stosowny...
Wyprzedzał na przejściu dla pieszych na oczach policjantów Wyjątkowym brakiem rozsądku wykazał się 64-letni kierujący...
Poważny wypadek na DK50! Pojazdy stanęły w ogniu We wtorek około godziny 12:20 w miejscowości Dębówka (gmina...
Pomóż Ani wrócić do normalnego życia! Trwa zbiórka dla mieszkanki Grójca Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka dla 36-letniej...
Powiatowe obchody Święta Policji w Grójcu W piątek 19 lipca w Komendzie Powiatowej Policji w Grójcu...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.