Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Będzie zmiana warty na parafii w Zbroszy Dużej

23 maja 2024; 14:19

Grojec24.net

1 komentarz

Kościół parafialny w Zbroszy Dużej (fot. archwwa.pl) Kościół parafialny w Zbroszy Dużej (fot. archwwa.pl)

Dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Zbroszy Dużej przechodzi na emeryturę. Jego następcą został mianowany ks. Artur Ściana.

News will be here

Kard. Kazimierz Nycz wręczył dekrety ośmiu nowym proboszczom. Jak czytamy na stronie Archidecezji Warszawskiej, w czasie uroczystości w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich nowi proboszczowie złożyli przysięgę i wyznanie wiary oraz złożyli podpisy pod dekretami, które wręczył im metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Nowi proboszczowie obejmą parafie 24 czerwca.

Z opublikowanego komunikatu wynika, że na terenie powiatu grójeckiego dojdzie do jednej zmiany, a mianowicie w Zbroszy Dużej (gmina Jasieniec).

Ks. kanonik Ryszard Kania, dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Kiełpinie. Jego następcą, nowym proboszczem został mianowany ks. Artur Ściana, dotychczasowy wikariusz parafii św. Anny w Piasecznie, w dekanacie piaseczyńskim.

Historia parafii Św. Jana Chrzciciela w Zbroszy Dużej

Przez stulecia mieszkańcy Zbroszy Dużej należeli do parafii Jasieniec. W 1957 roku postanowili zbudować kaplicę. W porozumieniu z proboszczem ks. Władysławem Wojewodą zgromadzili fundusze. Jednak milicja zarekwirowała zakupione drewno i wszczęła prześladowania rolników angażujących się w budowę świątyni. Szczególną uwagę władze komunistyczne zwróciły na wikariusza jasienieckiego – ks. Czesława Sadłowskiego, który w 1967 roku zamieszkał w oddalonej od Jasieńca wiosce z misją poprowadzenia duszpasterstwa wśród tych, których życie realizowało się w duchu wiary. Wikariusz ks. Czesław w wydzierżawionym budynku gospodarczym urządził salę katechetyczną i kaplicę. Kuria Metropolitarna Warszawska zezwoliła na odprawianie w niej Mszy świętych i 10 marca 1969 roku duszpasterz odprawił pierwszą w Zbroszy Dużej Ofiarę Eucharystyczną. Dwa dni później komunistyczna administracja budowlana dokonała inspekcji, zakazując użytkowania kaplicy i zobowiązując milicję do dopilnowania zakazu. Parafianie, nie zwa-żając na represje i przesłuchania, nadal gromadzili się na nabożeństwach. Duszpasterz prześlado-wany i nękany, trwał…

16 maja 1969 roku biskup Jerzy Modzelewski wydał dekret zezwalający na udzielanie w kaplicy zbroszańskiej wszelkich posług duszpasterskich, a 24 maja tegoż roku, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński poświęcił kaplicę p.w. św. Jana Chrzciciela. 4 lipca w 1969 roku milicja i bezpieka przeprowadziły akcję zamknięcia kaplicy, uwięzienia Najświętszego Sakramentu i zniszczenia mienia, a księdza sąd skazał na karę więzienia.

W 1972 roku komunistyczne władze w końcu zezwoliły na budowę świątyni i zbiórkę potrzebnych funduszy, w którą włączyli się parafianie, archidiecezja i Polonia. Kościół zaprojektowany przez architekta prof. Stanisława Marzyńskiego i konstruktora inż. Piotra Chomczyka został poświęcony 17 sierpnia 1974 roku przez Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego wraz z bp. Jerzym Modzelewskim.

Parafia została erygowana dnia 14 grudnia 1974 roku. Dzięki determinacji parafian, dziś wierni gromadzą się w jednonawowej przestronnej świątyni. Z wiszącego w prezbiterium, nad tabernakulum, krzyża modlitw wysłuchuje umęczony Chrystus, któremu towarzyszą Matka Boża i św. Jan Chrzciciel. Na modlitwę zaprasza głos wiszących w dzwonnicy dzwonów o imionach: „Jan Paweł”, „Jan Chrzciciel” oraz „Maryja”.

Źródło: archwwa.pl

TAGI:

Komentarze (1):

elbietak7230 @ op.pl; 26 maja 2024, 13:36

Piękny kościół .Tam odprawiane byly "Msze za Ojczyznę "

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Targi browarniane - jakie gadżety reklamowe się sprawdzą? Targi browarniane to doskonała okazja dla przedsiębiorstw z...
Przyjechała do swojego domku letniskowego i bardzo się zdziwiła Policjanci z Błędowa zatrzymali kobietę i mężczyznę...
Panele winylowe - hit czy kit? Moda na winyle trwa... i wcale nie mamy tu na myśli...
Z zadrapaniami, bez butów, szedł drogą krajową na S7 Kiedy funkcjonariusz próbował dowiedzieć się co robi w tym...
Liga okręgowa: Pilica Nowe Miasto – Mazowsze Grójec 0:2 W kończących sezon 2023/24 derbach powiatu grójeckiego...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.