Benefis Bogusława Morki w Grójcu
20 stycznia 2015; 10:56
Grojec24.net
0 komentarzy
Grójecki Ośrodek Kultury zaprasza na benefis Bogusława Morki. Gwarantujemy niezapomniane chwile ze sztuką na najwyższym poziomie!
22 marca o godzinie 18.00 w sali widowiskowej GOK-u wystąpią: Bogusław Morka, Jan Zakrzewski oraz Iwona Kaczmarek.
Bogusław Morka występuje od 30 lat na scenach polskich i zagranicznych. Jest solistą Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie i Teatru Muzycznego „ROMA” . To obecnie najmodniejszy śpiewak operowy i operetkowy w Polsce. Obdarzony niezwykle pięknym głosem o wyjątkowo ciepłej, aksamitnej barwie i szlachetnym, pełnym blasku brzmieniu – uważany jest przez znawców tej sztuki za najlepszego tenora śpiewającego w tradycji włoskiego bel canta.
Bogusław Morka jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie, w klasie śpiewu profesora Michała Szopskiego. Już na trzecim roku studiów zaproponowano mu współpracę z Teatrem Wielkim w Warszawie.
W 1984 roku zadebiutował partią Artura w „Łucji z Lammermoor” G. Donizettiego, a w dwa lata później dostał wspaniałą szansę zaśpiewania głównej partii tenorowej Kazimierza w operze „Hrabina” – Stanisława Moniuszki. Wkrótce spełniło się jego marzenie – zaśpiewał partię Alfreda w „Traviacie” i Pinkertona w „Madame Butterfly”. W 1992 roku Bogusław Morka został zaproszony jako jedyny polski tenor do udziału w koncercie „Serce za Serce” u profesora Zbigniewa Religi w Zabrzu, gdzie bohaterem tego wieczoru był wielki tenor Placido Domingo, z którym zaśpiewał duet Macduffa i Malcolma z opery „Macbeth” G. Verdiego. Ogromną popularność Bogusław Morka zdobył także jako wspaniały odtwórca kilku świetnych premier operetkowych na scenie Teatru Muzycznego „Roma” w Warszawie, gdzie wystąpił m.in. w „Baronie Cygańskim” – J. Straussa, „Księżniczce Czardasza” – E. Kalmana oraz „Ptaszniku z Tyrolu” – C. Zellera.
Z powodzeniem koncertuje na scenach Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpani, Australii. Można go usłyszeć i zobaczyć na koncertach w całej Polsce; jest stałym bywalcem wielu festiwali muzycznych, a w szczególności Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy.
Liczne nagrody takie jak: Złota Muza Polskich Nagrań, Złoty Krzyż Zasługi, Polonia Restituta, Honorowa Złota Malwa czy nagroda Zasłużony dla Miasta Warszawy za wybitne osiągnięcia artystyczne, są wyrazem podziwu dla jego sztuki wokalno-aktorskiej. Kalendarz jego występów jest szczelnie zapisany nazwami miast, w których często gości, bo dla wielu miłośników muzyki poważnej i popularnej Bogusław Morka to artysta uwielbiany i oczekiwany.
Jan Zakrzewski urodził się i mieszka w Grójcu. W 1980 roku ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. W tym samym roku został zaangażowany do Państwowej Opery we Wrocławiu. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in. otrzymał II nagrodę na Festiwalu J. Kiepury w Krynicy, II nagrodę na Konkursie Pieśni i Arii Polskich w Wiśle, III nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wokalnej im. M. Callas w Atenach, jest finalistą konkursu w Tuluzie.
Jan Zakrzewski występował we wszystkich teatrach operowych w Polsce. Występował także na scenach operowych w Niemiec, Holandii, Szwajcarii, Włoch i Stanów Zjednoczonych. W swoim bogatym repertuarze posiada partie operowe i operetkowe m.in.: Belmonte w Uprowadzeniu z Seraju Mozarta, Nemorino w Napoju miłosnym G. Donizettiego, Alfred w Traviacie i Książę w Rigoletto G. Verdiego, Rudolf w Cyganerii Pucciniego, Faust w Fauście Gounoda, Turridu w Rycerskości Wieśniaczej Mascagniego. Partnerował najwybitniejszym solistkom polskich scen - m.in. Wandzie Polańskiej, Zdzisławie Donat, Krystynie Tyburowskiej, Barbarze Mądrej, Grażynie Brodzińskiej.
Jego kreacje charakteryzują się dużą wrażliwością i - co podkreślane jest w recenzjach - "mistrzowskim prowadzeniem frazy od brzmiącego, silnego forte po subtelne pianissima, co przy zachowaniu ciepłej, szlachetnej barwy aż do najwyższych tenorowych rejestrów pozostawia u słuchaczy niezapomniane wrażenia.
Iwona Kaczmarek jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi. Studiowała na wydziale wokalno-aktorskim. Już w czasie studiów podjęła współpracę z Filharmonią Łódzką. Studia podyplomowe odbyła pod kierunkiem wybitnego tenora Kałudi Kałudowa.
Od 2006 r. współpracuje z Teatrem Wielkim w Łodzi. Debiutowała w partii tytułowej opery G. Verdiego Aida. W swoim repertuarze posiada role w operach m.in. : Tosca, Hrabina, Halka, Trubadur oraz partie w następujących operetkach: Baron cygański, Wesoła Wdówka, Księżniczka Czardasza.
Występuje gościnnie na terenie całego kraju, śpiewając zarówno repertuar klasyczny jak i estradowy.
Jest obdarzona głosem o charakterystycznej ciepłej barwie. Jej umiejętności wokalne pozwalają na wykonywanie bardzo szerokiego repertuaru: od pieśni poprzez musicale, operetkę, aż po klasyczną „wielką” operę.
Napisz komentarz:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Komentarze (0):
Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!