Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Blokada "7" - dlaczego mieszkańcy protestują

27 sierpnia 2016; 15:41

Informacja prasowa

6 komentarzy

W niedzielę, 28 sierpnia br., od godziny 15:00 mieszkańcy i stowarzyszenia 10 mazowieckich gmin będą protestować przeciwko wydanemu w sierpniu br. przez Polskie Sieci Energetycznych (PSE) komunikatowi, który dotyczy nieoczekiwanej zmiany przebiegu 400kV Kozienice-Ołtarzew. Stoi on w sprzeczności z wcześniej potwierdzonym wariantem w ramach konsultacji społecznych. Protestujący na kilka godzin zablokują ruch na skrzyżowaniach dróg DK7 (Pamiątka), DK8 (Oddział), DW719 (Jaktorów) i DW579 (Makówka). Kolejny protest to efekt nierespektowania przez PSE wypracowanych wspólnie z mieszkańcami uzgodnień.

News will be here

Dlaczego protestujemy?

1. Po pierwsze, protestujemy przeciwko nieoczekiwanemu komunikatowi PSE o przebiegu linii 400kV, przeciwko nierespektowaniu przez PSE wypracowanych przez wiele miesięcy, wspólnie z mieszkańcami, stowarzyszeniami i samorządami, ustaleń dotyczących przebiegu tejże linii.

2. Po drugie, w pełni rozumiemy konieczność budowy linii energetycznej najwyższych napięć, której zadaniem będzie wyprowadzenie mocy z nowego bloku elektrowni w Kozienicach. Jako społeczność lokalna daliśmy temu wyraz uczestnicząc aktywnie w spotkaniach Forum Dialogu i Grupy Społecznej dotyczących przebiegu linii 400kV Kozienice-Ołtarzew.

3. Po trzecie, domagamy się utrzymania decyzji PSE z 16 maja br., która została podjęta w oparciu o Analizę Wielokryterialną opracowaną przez zespół prof. Andrzeja Kraszewskiego, eksperta w dziedzinie oddziaływań inwestycji infrastrukturalnych na środowisko. Analiza jednoznacznie wskazuje na najmniej uciążliwy korytarz dla linii 400 kV wykorzystujący istniejącą infrastrukturę drogową – czyli korytarz DK50/A2. Wyniki tej analizy oraz rzetelność jej przeprowadzenia zostały potwierdzone przez 5 z 6 ekspertów wskazanych przez PSE S.A. i ministra Piotra Naimskiego.

4. Po czwarte, oczekujemy stabilności, spójności i konsekwencji w podejmowanych przez instytucje państwowe decyzjach. Optymalny ze społecznego i ekonomicznego punktu widzenia wariant przebiegu linii – korytarz DK50/A2 - został ogłoszony w 16 maja br. w komunikacie po posiedzeniu Grupy Roboczej, złożonej z przedstawicieli strony społecznej (przedstawiciele gmin i organizacji społecznych) oraz wykonawcy (ZUE i API), której prace koordynowały i nadzorowały PSE. W dniu 25 maja br. przebieg został również oficjalnie potwierdzony przez ministra Piotra Naimskiego, Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. W dniu 21 czerwca br. potwierdził ostateczność wyboru tego wariantu Prezes PSA. S.A. podczas obrad Sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa. Po raz trzeci o tym, że jest to decyzja ostateczna i nie podlegająca dalszym negocjacjom usłyszeliśmy z komunikatu ministra Naimskiego w dniu 6 lipca br. gdy wyniki Analizy Wielokryterialnej potwierdził zespół ekspertów wskazanych przez PSE S.A. i ministra Piotra Naimskiego.

5. Po piąte, nie zgadzamy się z argumentami PSE S.A, które mówią, że nowy przebieg linii 400 kV jest zgodny z uchwalonym w lipcu 2014r., w zgodzie z prawem, Planem Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego (PZPWM). Podkreślamy, że Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego stwierdzili wiele uchybień przy jego procedowaniu, zwłaszcza brak konsultacji społecznych. Dlatego też, Radni Sejmiku podjęli jednogłośnie uchwałę nr 69/15 w sprawie zmiany PZPWM w zakresie linii 400 kV Kozienice-Ołtarzew a tym samym zobowiązali Marszałka do wykonania tejże uchwały.

6. Po szóste, nie zgadzamy się ze zdaniem PSE, jakoby zmiana majowej decyzji o przebiegu linii wzdłuż DK50/A2 podyktowana była protestami osób, które nie brały udziału w trwających ponad 18 miesięcy otwartych i ogólnodostępnych konsultacjach i pracach Grupy Roboczej i które nie akceptują przebiegu linii wskazanego przez ministra, naukowców i ekspertów. Wierzymy w siłę argumentów, nie zgadzamy się z argumentem siły.

7. Po siódme, uważamy, że rezygnacja z optymalnego wariantu DK50/A2 i wytyczenie nowego wariantu to z jednej strony pogrzebanie wypracowanego przez wiele miesięcy społecznego konsensusu i wyciszenie głosu ekspertów i mieszkańców poszkodowanych przez zmianę decyzji, a z drugiej konieczność wykonania dodatkowych badań i analiz, a także kolejne konsultacje społeczne, co w praktyce uniemożliwi budowę linii Kozienice – Ołtarzew w najbliższym czasie.

TAGI:

Komentarze (6):

stroboskop; 27 sierpnia 2016, 17:45

W zasadzie nie jest wyjaśnione dlaczego mieszkańcy protestują. Wiadomym jest to, że zostanie przez pse wykupiona ziemia pod słupy i to nie dla każdego jest powód do zadowolenia. Ale czy są jakieś argumenty, potwierdzone rzetelnymi badaniami naukowymi, mówiące o szkodliwości linii o tak wysokich napięciach?

Aita; 27 sierpnia 2016, 18:37

Ta linia nie została do was przepchnięta to wszystko jest wam wiadome od 2007r.to u nas była niezgodnie z planem zagospodarowania dlatego wycofano się z tych planów.a pozatym my nie jesteśmy gorszego sortu

Do "Aita"; 28 sierpnia 2016, 11:23

Zgadzam się z tobą i masz całkowitą rację!

Do protestujących dziś; 28 sierpnia 2016, 11:29

Uważacie (jak napisaliście w pkt 7) że tylko wy będziecie poszkodowani a my nie? Zastanówcie się

killer; 28 sierpnia 2016, 11:50

Sprawdz sobie wplyw oddziaływania elektromagnetycz
nego na zywe organizmy, a takze sprzety gospodarstwa domowego, a później pytaj czzy ssa argumenty.

cyniacindy1; 30 sierpnia 2016, 14:44

Wszystko jest dokładnie wyjaśnione o co chodzi - o zmianę OSTATECZNEJ decyzji oraz o błędne uzasadnienie sierpniowego komunikatu PSE, które powołują się na niezgodny z prawem Plan Zagospodarowania Przestrzennego Woj. Mazowieckiego z 2014r., co zostało zauważone przez Sejmik Woj. nakazujący zmianę tego Planu.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Grójec miasto szpiegów Podejrzany o szpiegostwo były już sędzia Tomasz Szmydt...
Liga okręgowa: Mazowsze Grójec – Wulkan Zakrzew 1:1 Podopieczni Jerzego Engela jr niespodziewanie tylko...
Rusza przebudowa parku miejskiego w Grójcu! Rozpoczynają się prace przy kolejnym etapie rewitalizacji...
Dariusz Gwiazda: Wznawiamy rozbudowę Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Grójcu Burmistrz Dariusz Gwiazda poinformował, że w czwartek zosta...
Były sędzia poszukiwany listem gończym! Był zameldowany w Grójcu Były już sędzia Tomasz Szmydt, który zbiegł na Białoruś i...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.