Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Borelioza, kleszcze oraz cicha epidemia

5 maja 2016; 11:45

Grojec24.net

0 komentarzy

fot. www.boletinbiologica.com fot. www.boletinbiologica.com

Często przy lasach można spotkać takie tabliczki ale dlaczego nie ma ich w parkach, przy łąkach i ogrodach? Nieświadomość i bagatelizowanie zagrożenia jakie niesie ze sobą ukąszenie tego maleńkiego pajęczaka niestety skutkuje wieloletnim cierpieniem prowadzącym do niepełnosprawności a w najgorszym wypadku śmierci.

News will be here

Dorosłe kleszcze mają kilka milimetrów,nimfy są wielkości ziarnka piasku,larwy maja około pół milimetra! Wszystkie te postaci kleszcza ssą krew i zarażają boreliozą jak i innymi grożnymi koinfekcjami! Dlatego wiele osób zarażonych twierdzi że nie miało kleszcza. Ukłucie kleszcza jest bezbolesne gdyż wydziela on substancje znieczulajace. Ocieplenie klimatu, zwłaszcza łagodne zimy, spowodowało, że kleszczowy sezon zaczyna się o wiele wcześniej.
Obalimy kilka MITÓW!

Środki przeciwko kleszczom chronią nas przeciwko ukąszeniem?

Nie ma 100% pewności że środek zadziała dlatego w nawyk musi nam wejśc oglądanie całego ciała po powrocie ze spaceru nie ważne czy z lasu czy z boiska.
Kleszcz od razu się wbija? Kleszcz nim sie wbije szuka odpowiedniego miejsca do wkłucia także urządza sobie spacerek. Możemy po powrocie znaleźć go na skarpecie,bluzce lub we włosach dlatego też wszystkie ubrania najlepiej wytrzepać na dworze. Najchętniej żeruje pod kolanami, pod biustem, w zgięciu łokcia, między pośladkami, za uchem, w pachwinie – tam, gdzie skóra jest cienka, gdzie jest zacisznie i ciepło. Przejrzenie ciała i odzieży jest najważniejsze, bo kleszcz mocno trzyma się tkaniny czy włosów.

Czy kleszcze chorują na boreliozę?

Kleszcze same nie chorują, one tylko przenoszą infekcje, jeśli same są zainfekowane. Najbardziej znane to wirusy kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) i bakterie powodujące boreliozę. Ale kleszcze przenoszą też inne szkodliwe mikroorganizmy powodujące: anaplazmozę, babeszjozę, mykoplazmozę czy bartonellozę. Te patogeny dość często współistnieją z boreliozą, utrudniając diagnostykę i terapię.

Czy kolor ubrania chroni nas przed ukąszeniem?
Kolor ubrania nie ma dla kleszczy żadnego znaczenia, ponieważ są ślepe. Identyfikują ofiarę zmysłem węchu. Kleszcze szczególnie przyciąga do nas zapach naszego potu.

W którą stronę kręcimy wyciagajac kleszcza?
Pod żadnym pozorem nie kręcimy kleszczem. (gdyby ktoś Wami tak pokręcił zapewne byście zwymiotowali...on zrobi to samo wymiotując bakteriami!)Wyciągamy kleszcza przy pomocy pęsety. Przed usunięciem nie wolno miejsca wokół kleszcza niczym smarować (nawet środkiem odkażającym, nie mówiąc już o tłuszczu), ponieważ wtedy pasożyt dusząc się właśnie wymiotuje(a dokładnie ma ślinotok), co zwiększa ryzyko zakażenia. Łapiemy kleszcza jak najbliżej skóry i ciągniemy pewnym ruchem do góry! Sprawdzamy czy kleszcz jest cały oraz czy w miejscu ukąszenia nic nie pozostało ,dezynfekujemy, udajemy się do lekarza po antybiotyk, profilaktycznie.
W ciągu 24 godzin po wkłuciu się kleszcza nie ma ryzyka zakażenia?
Nie ma żadnej gwarancji, że wyjęcie kleszcza wkrótce po ugryzieniu pozwala uniknąć zakażenia. Wystarczy jego wkłucie aby wraz ze sliną przekazał nam bakterie.Fakt nie wszystkie kleszcze są zarażone ale to jak w rosyjskiej ruletce.

Brak rumienia = brak boreliozy.
W większości przypadków rumień nie pojawia się wcale (albo zostaje przeoczony gdyż nie wygląda jak prawdziwy rumień) charakterystyczne zaczerwienienie, ciepłe i niekiedy bolesne, które pojawia się w miejscu ukąszenia i rozszerza się jest bezsporną oznaką, że doszło do zakażenia. Trzeba natychmiast rozpocząć leczenie.

Testy nie są tanie tak jak i leczenie. Im szybciej zabijemy bakterie tym mniejsza degradacja organizmu. Bakteria przez wiele lat może dawać objawy których nie podpinamy pod borelioze. Częste jednostki chorobowe okazujące się boreliozą: eumatoidalne zapalenie stawów(do 30% przypadków), stwardnienie rozsiane(nawet 50% przypadków), SLA diopatyczne porażenie nerwów czaszkowych np. nerwu twarzowego (do 70% przypadków), fibrormialgia, zespół przewlekłego zmęczenia tzw. fatique syndrom, niekiedy choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona , rozmaite zaburzenia psychiczne, najczęściej depresja, z towarzyszącymi: zapaleniem stawów

Przydatne linki: Forum osob chorych na Borelioze na Fb ,www.fundacja-bartek.pl  , www.borelioza-forum.pl   

Autorką tekstu jest Marzena, która cierpi na stwardnienie rozsiane I borelioze.

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Niebezpieczna noc na S7 pod Grójcem. Doszło do dwóch zdarzeń W nocy z czwartku na piątek na drodze ekspresowej S7 w...
Będzie zmiana warty na parafii w Zbroszy Dużej Dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w...
Rowerem przez Mazowsze Jak zapewnić sobie czas pełen wrażeń? Odpowiedź jest prosta...
Fałszywi kominiarze grasują po Grójcu. Jest ostrzeżenie Spółdzielnia Mieszkaniowa Samopomoc w Grójcu ostrzega...
Już w sobotę 63. edycja Święta Kwitnących Jabłoni. Kto wystąpi w Grójcu Kubańczyk, Mesajah oraz Bajm to gwiazdy, które wystąpią...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.