Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Brawurowa akcja Straży Granicznej pod Grójcem (VIDEO!)

5 listopada 2022; 08:12

Informacja prasowa

0 komentarzy

Fot. nadwislanski.strazgraniczna.pl Fot. nadwislanski.strazgraniczna.pl

Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej po raz kolejny uderzyli w międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się nielegalną produkcją i dystrybucją wyrobów akcyzowych. W wyniku akcji zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów, zabezpieczono ponad 1,6 miliona sztuk papierosów na łączna kwotę 1,5 mln złotych oraz zatrzymano 5 mężczyzn w tym czterech Polaków i Ukraińca. Wobec nich zastosowano tymczasowe areszty.

News will be here

Do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej oraz ujawnienia w pełni funkcjonującej nielegalnej fabryki papierosów doszło w ubiegłym tygodniu na terenie powiatu grójeckiego. To już drugie uderzenie w zorganizowany tytoniowy biznes tej grupy przestępczej. Do pierwszego doszło w czerwcu bieżącego roku.

Tym razem, w trakcie czynności ujawniono kompletną linię produkcyjną służącą do pakowania papierosów oznaczonych logiem dwóch popularnych koncernów tytoniowych, gotowe opakowania tych firm oraz liczne komponenty służące do produkcji nielegalnych papierosów.Na miejscu zabezpieczono łącznie 1 626 520 sztuk papierosów o szacunkowej wartości ponad 1,5 mln złotych. Uszczuplenia Skarbu Państwa wynikające z należnych podatków wyniosły blisko 2 mln złotych. Z uwagi na opisy i oznaczenia w języku niemieckim i angielskim widniejące na opakowaniach papierosów, nielegalny towar prawdopodobnie miał trafić na rynek w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Ponadto w wyniku przeszukania miejsc zamieszkania zatrzymanych członków grupy ujawniono i zabezpieczono znaczne ilości środków pieniężnych w polskiej i obcej walucie, prawdopodobnie pochodzących z przestępczej działalności grupy.

W wyniku działań – na gorącym uczynku, w trakcie samej produkcji zostali również zatrzymani członkowie zorganizowanej grupy przestępczej – czterech obywateli Polski oraz obywatel Ukrainy w wieku od 34 do 41 lat.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, trudniącej się nielegalną produkcją i obrotem wyrobami tytoniowymi bez wymaganego wpisu do rejestru wyrobów tytoniowych w postaci papierosów oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi, tj. o czyn z art. 258 § 1 kk. art. 12a ust. 1 i 2 ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych w zb. z art. 305 ust. 1 i 3 ustawy prawo własności przemysłowej w zw. z art. 11 § 2 kk.

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Sochaczewie nadzorującej całe śledztwo Sąd Rejonowy w Sochaczewie wydał postanowienie o zastosowaniu  wobec wszystkich zatrzymanych tymczasowych aresztów na okres 3 miesięcy.

To kolejne uderzenie w nielegalny tytoniowy biznes polsko – ukraińskiej grupy przestępczej.

Do pierwszego doszło w czerwcu tego roku. Wówczas funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów, ujawniając ponad 23 mln sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy o szacunkowej wartości blisko 17 mln złotych. Na miejscu zatrzymano 3 mężczyzn podejrzanych w sprawie. Wobec nich zastosowano tymczasowe areszty. Szacuje się, że gdyby nielegalne papierosy trafiły na rynek, straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków wyniosłyby ponad 21,5 mln złotych.

Dotychczas zatrzymano 8 osób w sprawie, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

nadwislanski.strazgraniczna.pl

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Włamał się i ukradł zaparkowany na podwórku samochód Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 40-...
Czy przechowywanie żywności w lodówce jest bezpieczne? Przechowywanie żywności w lodówce jest praktyką powszechnie...
Remonty czterech dróg w gminie Grójec zakończone! Wiosna jeszcze trwa, a my już zakończyliśmy remonty...
Prezydent Aleksander Kwaśniewski przyjedzie do Grójca Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu zaprasza na...
Łączność w Twoim kasku motocyklowym: jak znaleźć idealnego towarzysza drogi? Łączność jest bardzo istotna dla motocyklisty. Dzięki niej...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.