Brutalny napad w Wólce Kosowskiej. Ostatni z podejrzanych trafił do aresztu

25 stycznia 2024; 12:21

Informacja prasowa

2 komentarze

Policjanci tzw. Archiwum X Wydziału do walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw ustalili kolejną osobę odpowiedzialną za szczególnie brutalny napad, do jakiego doszło w marcu 2013 roku w Wólce Kosowskiej.
Napadli z bronią na konwojentów
14 marca 2013 r. pracownicy prywatnej firmy ochrony osób i mienia dostarczali gotówkę do placówki bankowej na terenie targowiska w Wólce Kosowskiej. W momencie wejścia do środka hali targowej zostali zaatakowani przez trzech mężczyzn, którzy oddali w ich kierunku strzały z broni palnej. Dwoje konwojentów zostało rannych. Sprawcy zabrali worki z pieniędzmi w kwocie 4 milionów 215 tysięcy złotych i uciekli do samochodu, w którym czekał ich wspólnik. Poruszali się granatowym Fordem Mondeo (kombi starego typu).
Po napadzie rannych konwojentów przewieziono do szpitali, gdzie byli operowani.
Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw Komendy Stołecznej Policji ustalili dwóch napastników tego napadu tj. Marcina S. ps. „Molek” oraz Artura K., wobec których prokurator skierował akt oskarżenia. Następnie w czerwcu 2014 roku śledztwo wobec pozostałych napastników zostało umorzone z uwagi na niewykrycie sprawców.
W 2015 roku ustalono kolejnych dwóch sprawców napadu, a mianowicie Edwarda P. ps. „Kaczor” oraz Gawła G., wobec których prokurator skierował akt oskarżenia. Co do ostatniego ze sprawców postępowanie zostało umorzone z uwagi na jego niewykrycie.
„Gulczas” ostatnim ze sprawców
Już po umorzeniu śledztwa uzyskano anonimową informację, iż ostatnim ze sprawców napadu był Piotr G. ps. „Gula” vel „Gulczas”. Po zapoznaniu się z tymi informacjami prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie podjął czynności zmierzające do ich zweryfikowania. W toku dalszych czynności prokurator ustalił, że w kwietniu 2013 r. „Gulczas” kupił w Warszawie 60 metrowe mieszkanie za które zapłacił 357 tysięcy złotych, które w gotówce przyniósł do banku i wpłacił na konto sprzedającego. Prokurator ustalił, że w latach 2011 – 2013 Piotr G. nie składał deklaracji PIT, zatem nie miał żadnych dochodów, natomiast jego żona miała niskie dochody, które nie pozwoliłyby na zakup mieszkania. Ponadto prokurator ustalił, że Marcin S. ps. „Molek” i Piotr G. ps. „Gula” vel „Gulczas” już w 2000 roku dokonali wspólnie napadu rabunkowego za który zostali prawomocnie skazani na kare 8 lat pozbawienia wolności.
Prokuratorskie zarzuty
Dowody zebrane przez prokuratora Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie pozwoliły na przedstawienie Piotrowi G. ps. „Gula” vel „Gulczas” zarzutu rozboju z użyciem broni palnej i zaboru ponad 4,2 miliona złotych oraz usiłowania zabójstwa dwóch konwojentów kwalifikowane z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 148 § 2 pkt 2 k.k. w zb. z art. 280 § 2 k.k. w zb. z art. 157 § 1 k.k.
Czyny zarzucone podejrzanemu zagrożone są karą dożywotniego pozbawienia wolności.
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, uzasadnioną obawę matactwa i grożącą podejrzanemu surową karę, prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację, jak również stanowisko prokuratora i wskazując na duże prawdopodobieństwo popełniania przez podejrzanego zarzucanego mu czynu zastosował wobec Piotra G. ps. „Gula” vel „Gulczas” tymczasowe aresztowanie.
Źródło: Komenda Stołeczna Policji, Prokuratura Krajowa
Napisz komentarz:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Przeczytaj również





Komentarze (2):
PABLO; 25 stycznia 2024, 14:00
BRAWO !
obywatelski; 25 stycznia 2024, 17:42
Żmudna robota operacyjna jak nic tu wybrzmiewa.
Ogólnie ArchiwumX to strzał w 10. Brak presji czasu ma swoje znaczenie.
Ponawiam moją propozycję: Archiwum X w każdej powiatowej.