Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Brygada OT na Mazowszu przyjęła pierwsze GROTY

23 lutego 2018; 11:30

Informacja prasowa

6 komentarzy

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Do 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej (6.MBOT) trafiło pierwszych 90 karabinków GROT. Instruktorzy brygady wzięli udział w szkoleniu z zasad eksploatacji i obsługi broni. Tym samym brygada osiąga gotowość realizacji pierwszych szkoleń ochotników, które zaplanowane są na kwiecień i maj.

News will be here

Po zakończeniu szeregu procedur logistycznych, na mocy decyzji dowództwa WOT, do brygad sformowanych w drugim etapie tworzenia WOT zostały przekazane karabinki MSBS C16 FB-M1 Grot. Pierwsza partia tej broni trafiła na wyposażenie SZ RP w grudniu 2017 roku. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej jest jedną z pierwszych jednostek, która otrzymała 90 karabinków.

W minionym tygodniu brygada wzięła udział w szkoleniu poprowadzonym przez producenta broni - FB Łucznik z Radomia. Karabinki trafiły do 61. Batalionu lekkiej piechoty w Grójcu. Szkolenie dla dowódców i instruktorów brygad OT którzy będą zajmowali się eksploatacją karabinków odbyło się na terenie strzelnicy wojskowej w Morągu i obejmowało teorię wraz z praktyką z zakresu zasad eksploatacji i bezpiecznego użytkowania MSBS Grot.

Uzbrojenie 6 Mazowieckiej Brygady OT w karabinki Grot umożliwi przeprowadzenie planowanego w kwietniu szkolenia wyrównawczego dla żołnierzy rezerwy, oraz planowanego w maju szkolenia podstawowego, które zakończy się przysięgą pierwszych terytorialsów 6.MBOT. Zaznajomienie się z bronią pozwoli przyszłym żołnierzom TSW sprawniej i efektywniej działać w obronie państwa w przypadku wybuchu konfliktu, gdyż głównym zadaniem terytorialsów – jako formacji defensywnej – jest ochrona ludności i społeczności lokalnych.

MSBS Grot to pierwszy system broni strzeleckiej korzystający z amunicji 5,56 x 45 mm opracowany i wyprodukowany wyłącznie siłami krajowego przemysłu oraz ośrodków naukowych – jest on też w pełni zgodny ze standardami NATO. Oficjalnie przyjęta nazwa „Grot” upamiętnia Komendanta Głównego Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej generała dywizji Stefana Roweckiego ps. „Grot”. Jest to również pierwsza w pełni polska konstrukcja, która – od czasów drugiej wojny światowej – w takiej skali zostaje wprowadzona na wyposażenie wojska. Konstrukcja MSBS umożliwia m.in. wymianę lufy na dłuższą, zmianę kalibru z 5,56 mm na 7,62 mm, doczepienie granatnika, zamontowanie dodatkowego uchwytu i celownika czy zmianę układu kolbowego. Broń jest bardzo ergonomiczna i łatwa w użyciu – można ją łatwo przeładować i szybko wymienić magazynek – dodatkowo można ją dostosować do potrzeb strzelca, a dzięki przełącznikom z obu stron zapewnia również komfort użytkowania zarówno dla prawo- jak i leworęcznych żołnierzy.

TAGI:

Komentarze (6):

Caly ja; 23 lutego 2018, 12:47

Nowoczesna beobń dla terytorialsow powolywanych tylko na cwiczenia ktorzy nie beda jej wykozystywac PARANOJA!!!! A zawodowe wojsko w lesie ze sprzetem i uzbrojeniem. O co tu chodzi????

GEPARD; 23 lutego 2018, 16:56

Widzę, że chore pomysły Macierewicza Pan Błaszczak ciągnie dalej jak ten koń z klapkami na oczach. Zapytam jak poprzednik O co tu chodzi????

Niko; 24 lutego 2018, 08:08

Znalezli sie krytycy...
A gdzie byliscie jak Platfusy zniszczyli polski przemysl, wyprzedali co sie dalo.
Radomski Lucznik byl na kolanach, rozkradziony i bez szans na rozwój.
Teraz odżył, rozwija sie, produkuje nowoczesne karabinki modułowe i kilkaset osób ma prace.

A.K.; 24 lutego 2018, 11:52

Niko; taaa znam to....przez 8 lat zanidban....az do obrzygu....tylml banda degeneratow dostala bron

P.T.; 24 lutego 2018, 21:40

Niestety wiadomo co zostalo sprzedane i trafilo w obce ręce...

KUSY; 25 lutego 2018, 11:26

O wojsku niech się wypowiadają Ci co w nim służyli a nie dekownicy co siedzą u mamy pod spudnicą.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Mazowsze Grójec pozyskało nowego napastnika Z myślą o następnym sezonie 2024/25 GKS Mazowsze Grójec...
Rzadziej chorujemy Liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości...
Będzie transmisja meczów EURO 2024 w grójeckim kinie! Wspólne kibicowanie i mecz na dużym ekranie, czyli...
Opinie o kuchniach z Agaty: przewodnik po najnowszych trendach i funkcjonalnościach Kojarzące się ze stylem retro ryflowane fronty i niebanalne...
Dzień Dziecka na Osiedlu Ilona w Grójcu Osiedlowy Dzień Dziecka to świetna okazja do wspólnej...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.