Budowa domu od podstaw - 3 aspekty, o których warto pamiętać
1 stycznia 2021; 09:04
-
Wiele osób marzy o własnych czterech kątach otoczonych pięknym ogrodem, w którym można się zrelaksować i odpocząć po ciężkim dniu. Niektórzy decydują się na spełnienie tego marzenia! Budowa domu od podstaw nie jest jednak łatwym zadaniem. Na drodze do realizacji celu trzeba stawić czoła różnym przeciwnościom i problemom, które dadzą się rozwiązać o wiele szybciej, jeśli właściciele posiadłości przygotują się na to z wyprzedzeniem. Oto 3 aspekty, o których warto pamiętać przy budowie domu:
Projekt architektoniczny domu pod klucz
Budowa domów jest procesem składającym się z wielu skomplikowanych etapów. Pierwszym z nich jest zdobycie projektu architektonicznego, który zadowoli przyszłych mieszkańców. Można to zrobić na dwa sposoby:
- skorzystać z gotowego projektu, dostępnego w pracowniach architektonicznych,
- wynająć architekta, który zaprojektuje dom według indywidualnych wytycznych, przedstawionych przez zleceniodawców.
W obydwu przypadkach należy pamiętać o tym, aby powierzyć tę odpowiedzialną pracę zaufanemu architektowi, który stanie na wysokości zadania.
Dokumentacja i pozwolenia, których wymaga budowanie domu
Budowa domu od podstaw wiąże się z koniecznością zadbania o wiele dokumentów. Wśród nich znajdują się między innymi pozwolenia na budowę oraz na przyłączenie wody, prądu lub gazu, jeżeli działka nie ma jeszcze dostępu do mediów. Zgromadzenie pełnej dokumentacji, nie pozostawiającej żadnych wątpliwości w kwestii legalności rozpoczynanej budowy domu jest procesem niezwykle czasochłonnym. Jeżeli jest taka możliwość warto skorzystać z pomocy profesjonalistów w tym zakresie - ryzyko popełnienia błędu w dokumentach lub niedopatrzenia mało oczywistego błędu administracyjnego znacząco zmaleje w porównaniu do wykonywania wszystkich tych czynności samodzielnie!
Budżet pozwalający na wybudowanie domu marzeń
Budowa domów pod klucz zawsze jest procesem kosztownym. Warto mieć to na uwadze podczas planowania budżetu. Dobrą praktyką jest zostawienie sobie dodatkowych, niezagospodarowanych pieniędzy w rezerwie. Pozwolą one pokryć nieprzewidziane wcześniej koszty, które zazwyczaj pojawiają już w trakcie budowy domu. W celu uniknięcia mało przyjemnych niespodzianek, które mogłyby opóźnić prace budowlane warto kwestie kredytu oraz planowania budżetu omówić z zaufanym doradcą finansowym, który przedstawi najkorzystniejsze w Twojej sytuacji rozwiązania.
Najnowsze komentarze