Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Budowa pastucha elektrycznego - krótki poradnik

2 czerwca 2020; 15:04

Materiał promocyjny

Budowa pastucha elektrycznego musi być znana dla każdego, kto chce odpowiednio ogrodzić swoje pastwisko. Przed zakupem wszystkich niezbędnych elementów musimy wiedzieć, jakie mamy możliwości i jakie produkty najlepiej kupić, aby pastuch elektryczny spełniał swoje zadanie w najlepszy sposób. W poniższym artykule przedstawimy Państwu podstawową budowę pastucha elektrycznego - zapraszamy do lektury!

News will be here

Dla jakich zwierząt?

Przede wszystkim musimy zabrać pod uwagę zwierzęta, które chcemy ogrodzić za pomocą pastucha elektrycznego. Oczywiście im większe i bardziej ruchliwe, tym mocniejsze ogrodzenie. Jeżeli na naszym pastwisku wypasają się konie, nie użyjemy raczej cienkich, plastikowych słupków i elektryzatora o niskim napięciu, który praktycznie nie będzie odczuwalny dla takich zwierząt. Pamiętajmy również, że budowa pastucha elektrycznego musi być zgodna z panującymi normami i przepisami. Nie możemy więc zbudować zbyt mocnego ogrodzenia, które będzie raniło zarówno nasze, jak i dzikie zwierzęta. Pastuch elektryczny ma bowiem na celu wyłącznie odstraszanie zwierząt przed przekraczaniem granicy ogrodzenia!

Budowa pastucha elektrycznego - podstawowe elementy



Wszystkie pastuchy elektryczne składają się z tych samych elementów, które różnią się od siebie budową w zależności od poziomu ochrony, jednak ich zastosowanie jest jednakowe. Przedstawiamy najważniejsze części każdego pastucha elektrycznego. Wszystkie te elementy oferuje między innymi internetowy sklep rolniczy Poltechparts.pl.

Elektryzator



Jest to element, dzięki któremu nasz pastuch jest elektryczny. Na rynku dostępne są różne rodzaje elektryzatorów. Wymienić tutaj należy elektryzatory sieciowe, które jak sama nazwa wskazuje pobierają prąd z sieci; elektryzatory akumulatorowo-sieciowe, elektryzatory akumulatorowe, bateryjne, a także solarne, które ładowane są dzięki ogniwom fotowoltaicznym. Elektryzatory sieciowe przeznaczone są do bardzo długich ogrodzeń dla koni, krów i owiec.

Słupki/paliki



Służą oczywiście do zaczepienia przewodników. Wyróżnić tutaj możemy paliki drewniane i wykonane z tworzywa sztucznego. Posiadają one specjalne uchwyty, dzięki którym w łatwy sposób możemy zaczepić przewodniki na różnych wysokościach. Paliki drewniane montuje się w narożnikach, natomiast te z tworzywa sztucznego na linii pastucha elektrycznego.

Izolatory



Są to elementy, które stworzone zostały z materiałów nieprzewodzących prądu. Dzięki izolatorom elektryzator wysyła impuls elektryczny dopiero w momencie, gdy zwierzę dotknie przewodnika. Izolatory montuje się przy słupkach i przy łączeniach przewodników.



Przewodniki do ogrodzeń



Podobnie jak w przypadku elektryzatorów, tak i przewodniki do ogrodzeń oferowane są w szerokiej ofercie. Najmocniejszymi przewodnikami są druty pastwiskowe, które wykonane są najczęściej ze stali ocynkowanej. Największą korzyścią tego rozwiązania jest fakt, że stalowe przewodniki posiadają dużą odporność na rozciąganie i nie rwą się tak szybko. Druty pastwiskowe można kupić między innymi tutaj - https://poltechparts.pl/drut-do-pastucha-elektrycznego. Kolejnym rodzajem przewodników do pastucha elektrycznego są plecionki. Nowe produkty tego typu cechują się wysoką przewodnością i bardzo długą żywotnością - stosuje się je w średnich i długich ogrodzeniach. Innym rodzajem przewodników są taśmy, które stosuje się do krótkich ogrodzeń elektrycznych i pastwisk z paśnikami.

Budowa pastucha elektrycznego - montaż



Jeżeli kupiliśmy już cały zestaw pastucha elektrycznego, możemy przystąpić do jego montażu.

Teren



Przede wszystkim musimy przygotować teren, na którym rozciągniemy nasze ogrodzenie. Zwróćmy uwagę, aby na całej linii pastucha nie było trawy i innej roślinności, która mogłaby dotykać przewodników. Wszystkie przebicia będą bowiem skutkować obniżoną efektywnością pastucha elektrycznego.

Osadzenie pastucha elektrycznego



Jeżeli przygotowaliśmy już teren pod montaż pastucha, czas na osadzenie drewnianych palików w najważniejszych miejscach ogrodzenia (w narożnikach). Pamiętajmy, że te słupki muszą być solidnie wkopane w ziemię - na około 50 cm głębokości.

Montaż izolatorów i przewodników



Następnie zaczepiamy przewodniki za pomocą izolatorów do drewnianych słupków. Sprawdźmy, czy wszystkie izolatory montowane są na tej samej wysokości. Po odpowiednim zaczepieniu izolatorów możemy przejść do rozwijania przewodnika na całej długości.



Wbicie palików z tworzywa sztucznego



Kolejnym krokiem jest wbicie palików z tworzywa sztucznego w odpowiedniej odległości (zazwyczaj około 5-6 metrów). Ze względu na swoją konstrukcję, paliki wykonane z tworzywa sztucznego są niezwykle proste w montażu.

Naciągnięcie przewodników



Jest to kolejny etap budowy pastucha elektrycznego. Najlepiej dokonać tego za pomocą specjalnego napinacza, który znacznie ułatwia tę czynność. Specjaliści wskazują, że bardzo dobrym rozwiązaniem, które zwiększa żywotność pastuchów elektrycznych są sprężyny naciągowe. W momencie wpadnięcia zwierzęcia w ogrodzenie, sprężyna działa jak amortyzator.

Zamontowanie przejścia bramowego



Nie jest to zbyt skomplikowany etap budowy i polega on na wkręceniu odpowiednich izolatorów bramowych i zamontowania sprężyny. Bardzo ważny jest przewód izolowany, który musimy zakopać w ziemi po to, aby nasze ogrodzenie posiadało ciągłość elektryczną w momencie, gdy otwieramy bramę.

Podłączenie elektryzatora



Ostatnim etapem jest podłączenie całej konstrukcji do elektryzatora. Na samym początku powinniśmy zamontować odgromnik, który zabezpiecza elektryzator przed uderzeniem pioruna. Po podłączeniu do elektryzatora, wystarczy go włączyć i gotowe!

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł będzie dla Was przydatny i wiecie już, jak wygląda budowa pastucha elektrycznego.

 

Najnowsze artykuły

Akcja łowców pedofili pod Grójcem! Miał nakłaniać do seksu 13-latkę Pierwsza w Polsce grupa Łowców Pedofili Elusive Child...
Wybory na burmistrza Grójca 2024. Na pytania odpowiada Dariusz Gwiazda Na pytania redakcji Grojec24.net i mieszkańców Grójca w...
Kierowca BMW trafił do aresztu. Spowodował wypadek mając 1,7 promila 35-letni mieszkaniec powiatu grójeckiego, który w minioną...
Zwiększ swoje zyski dzięki wskaźnikowi MRR W zmieniającym się świecie biznesu, gdzie przewidywalność i...
Wybory na burmistrza Grójca 2024. Na pytania odpowiada Karol Biedrzycki Na pytania Redakcji Grojec24.net i mieszkańców Grójca w...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.