Centrum ekologii w Grójcu

28 kwietnia 2022; 11:15

Materiał promocyjny

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi odbyły się na grójeckim rynku, gdzie na przybyłych uczestników czekało mnóstwo atrakcji. Wszystko było ściśle związane z ochroną środowiska i ekologią.

Dzień Ziemi w naszym mieście wystartował w sobotę 23 kwietnia w samo południe. Pomimo braku słonecznej pogody, grójecki rynek odwiedziło mnóstwo mieszkańców z gminy Grójec. Tego dnia organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na ważny problem, jakim jest ochrona środowiska i przypomnieć, że o naszą planetę należy dbać zawsze.

Atrakcje

Najmłodsi, dzięki firmie Kukiełka - Animacje dla dzieci, mogli liczyć na naprawdę dobrą zabawę. Przygotowano tematyczne gry i zabawy: badanie warstw gleby pod mikroskopem, strefa malucha, malowanie twarzy, gry wieloformatowe, zamykanie w bańce czy też ekologiczne zajęcia sensoplastyczne. Nie zabrakło również wielkiego dmuchańca do skakania i zjeżdżania.

Były także zajęcia plastyczne tworzenia czegoś z niczego, we współpracy z podopiecznymi placówki Warsztatu Terapii Zajęciowej z Grójca. WTZ Grójec Strefę wolną od uzależnień przygotowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, gdzie młodzież mogła wziąć udział w ćwiczeniach z wykorzystaniem narkogogli i alkogogli.

Konkursy

Podczas wydarzenia rozstrzygnięto też dwa konkursy: Ekologiczna Kartka Świąteczna — w konkursie wzięło udział około 130 dzieci z gminy Grójec. Prace były tak pomysłowe i ładne, że jury postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników. Kreatywną wystawę prac uczniów można było podziwiać przez całą imprezę.

Drugi challenge został przygotowany przez gminę Grójec oraz Grójecką Spółkę Komunalną. Zbieram, nie wyrzucam — to nic innego jak wyścig o największą ilość uzbieranych baterii i zużytych telefonów. W rywalizacji wzięło udział 8 szkół i przedszkoli, a łączna ilość uzbieranych elektro odpadów wyniosła 1967 kg. Pierwsze miejsce zajęła Publiczna Szkoła Podstawowa gen. bryg. Jana Kowalewskiego w Bikówku z wynikiem 497 kg, drugie Publiczna Szkoła podstawowa nr 3 im. Ks. P. Skargi z wynikiem 476 kg oraz trzecie miejsce Przedszkole Publiczne nr 4 w Grójcu z wynikiem 377,85 kg. Dyrektorzy wymienionych placówek oświatowych, otrzymali nagrody w postaci czeków pieniężnych, które wręczył Burmistrz Gminy i Miasta Grójec, Dariusz Gwiazda.Coś na ząb

Wokół centrum ekologii i strefy relaksu, swoje stoiska rozstawiły Koła Gospodyń Wiejskich oraz producenci zdrowej żywności. Miłośnicy polskiej kuchni mogli skosztować m in. pierogów, placków ziemniaczanych, domowych ciast i deserów, naturalnych soków owocowych, produktów z borówki oraz miodu. Kulinarną ucztę zapewniły Koła Gospodyń Wiejskich z Głuchowa, Drwalewa Koło Gospodyń Wiejskich w Drwalewie "Klawe Drwalewianki" i Goszczyna, i Bończy Koło Gospodyń Wiejskich z Bończy, oryginalne miody na osłodę życia mieliśmy okazję próbować, dzięki Pasiece od Jana 1904.

Jak być Eko?

O tym opowiadali m.in. właściciele firmy Elkoplast. Można było dowiedzieć się wszystkiego o gromadzeniu deszczówki oraz jak poprawnie kompostować bioodpady. M4 Projekt zaprezentowało, jakie możliwości ma energia słoneczna i co kryje się pod hasłem fotowoltaika.

Nie zabrakło również stoiska Nadleśnictwa Grójec cieszącego się ogromnym zainteresowaniem. Leśnicy z zaangażowaniem opowiadali o swojej, gospodarce leśnej, ochronie środowiska. Odpowiadali też na pytania o ekosystemie leśnym. Na stoisku można było wziąć udział w grach i konkursach ekologicznych, a w nagrodę każdy otrzymał symboliczne drzewko ze szkółki leśnej i gadżety. Sadzonki czekały też na wszystkich, którzy przynieśli elektrośmieci do utylizacji.

Ratowanie zwierząt

Animal Rescue Polska, czyli karetka dla zwierząt zaparkowana na rynku to miejsce, gdzie można było porozmawiać z doświadczonymi osobami, które opowiadały, jak wygląda ratowanie zwierząt, a także doradzały, w jaki sposób dbać i pielęgnować swoich pupili.

Solidarni z Ukrainą

Nie zabrakło także niezwykle symbolicznego stoiska, gdzie swoje wspaniałe danie serwowały Panie z Ukrainy. Całkowity dochód ze sprzedaży wyrobów ok 2000 zł zostanie przekazany na pomoc dla walczącej Ukrainy.

Dziękujemy bardzo wszystkim uczestnikom wydarzenia, liczymy, że każdy znalazł coś dla siebie i liczymy na Waszą obecność przy kolejnych naszych wydarzeniach.

TAGI:

 

Najnowsze artykuły

Jak wybrać nowoczesne ogrodzenie domu? Nowoczesne ogrodzenie domu nie tylko odgrywa rolę...
W 2023 roku gmina Grójec uruchomi 10 lokalnych połączeń komunikacyjnych W dniu 29 listopada 2022 roku w Mazowieckim Urzędzie Wojewó...
Jak poprawić zdrowie włosów oraz skóry głowy? Utrzymanie zdrowych włosów i skóry głowy nigdy nie było ł...
Repertuar kina GOK na pierwszy weekend grudnia Kino Grójeckiego Ośrodka Kultury pokaże w weekend filmy "...
Pierwszy punkt informacji turystycznej w Warce Miło nam poinformować, że Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

Wędlina Mięso Garmażerka Grójec Kościelna... Sprzedaż zdrowej mało przetworzonej żywności, a nawet bez konserwantów...
El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.