Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Co zrobić z kredytem frankowym?

28 czerwca 2022; 15:48

Materiał promocyjny

Z kredytu frankowego da się wydostać. Potrzebna jest tylko pomoc dobrego prawnika, który będzie wiedział co zrobić. Można rozpocząć postępowanie sądowe w sprawie unieważnienia zawartej z bankiem frankowej umowy kredytowej. Stwarza to szansę na zakończenie spłacania wciąż rosnącego zadłużenia.

News will be here

Zacznijmy jednak od początku historii frankowiczów, kiedy popularne stały się kredyty frankowe. Jak to się stało, że ludzie masowo brali kredyty frankowe na początku lat dwutysięcznych? Czy nie wiedzieli o ryzyku związanym z kredytem walutowym? Czy brali kredyty w pełni świadomie? Odpowiedź na ostatnie pytanie nie będzie twierdząca.

Dlaczego kredytobiorcy decydowali się na kredyty frankowe?

Pożyczając od banku ogromne kwoty pieniędzy w kredycie hipotecznym wydawać by się mogło, że swoją decyzję dobrze przemyśleliśmy, a umowa była dokładnie przeczytana. Jednak na początku lat dwutysięcznych dla wielu ludzi nie było to tak oczywiste jak dla nas w tej chwili. Nawet po przeczytaniu przygotowanej umowy kredytowej frankowicze mogli być przekonani o słuszności swojej decyzji. Na pierwszy rzut oka nic nie wskazywało na nieprawidłowości. Nie wszyscy jednak mamy wiedzę z zakresu prawa i znamy przepisy dotyczące umów kredytowych oraz informacji związanych z ekonomią.

Banki nie były całkowicie przejrzyste w swoich zamiarach jeśli chodzi o zawieranie umów o kredyty frankowe. Często nie informowały kredytobiorców o możliwym ryzyku finansowym czy zamieszczały w umowach klauzule niezgodne z Kodeksem Cywilnym. W ten sposób zachęcały potencjalnych pożyczkobiorców do wybierania właśnie kredytów frankowych. Ponadto kredyty frankowe stanowiły często jedyną okazję na zakup własnego mieszkania. Okazyjne było ich oprocentowanie. Okazywało się, że przy kredycie we frankach szwajcarskich pojawiała się zdolność kredytowa, której nie było przy kredytach w złotówkach.

Także pracownicy bankowości mieli w tym swój zysk, ponieważ od każdej podpisanej umowy dostają prowizję. Zachęcało ich to do nakłaniania kredytobiorców na kredyty we frankach, choć sami prawdopodobnie wiedzieli jakie niosą ryzyko. Przeciwnie, zatajali niektóre z informacji, jakie powinni udzielić. Co więcej, w niektórych przypadkach mogli nawet niesłusznie wyliczyć zdolność kredytową, aby tylko uzyskać nowego klienta. W umowach kredytowych pojawiały się zapisy, które dziś nazywamy klauzulami abuzywnymi. Czym one są?

Czym są klauzule abuzywne?

Klauzulami abuzywnymi nazywamy zapisy, pojawiające się w umowach kredytowych związanych z frankami szwajcarskimi, które nie są zgodne z prawem. Naruszają prawa konsumenta w oparciu o Kodeks Cywilny. Świadczą o tym ,że konsument, w rozumieniu kredytów frankowych - kredytobiorca - nie miał możliwości zmiany, ani negocjacji warunków zawartych w klauzulach abuzywnych. Dziś te zapisy są argumentem do unieważnienia umowy kredytowej przez sąd. Możemy poczytać na ich temat w internecie albo przekazać prawnikowi do weryfikacji. Może to być kancelaria pledziewicz.pl, która specjalizuje się w sprawach frankowych.

Jakie mamy rozwiązania?

Do wyboru mamy kilka ścieżek procesu postępowania z kredytem frankowym. Najlepiej jest skonsultować to z radcą prawnym, który określa jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Może zaproponować:

- złożenie pozwu do banku w celu unieważnienia umowy kredytowej
- przewalutowanie kredytu
- uzyskanie pomocy z Banku Gospodarstwa Krajowego
- spłacanie kredytu w dotychczasowej formie

Jeśli zdecydujemy się na współpracę z kancelarią prawną to przygotuje nas ona do przejścia przez proces sądowy.

 

Najnowsze artykuły

Przeciwzapalne właściwości ziół – kurkuma i mastika Stan zapalny jest normalną odpowiedzią organizmu na urazy i...
Jak dobrać opony do quada i motocyklu? Wybór odpowiednich opon do quada lub motocykla jest...
Nie żyje znany i lubiany mieszkaniec Grójca Był osobą niezwykle szanowaną i lubianą przez mieszkańców...
ITD: kierował bez uprawnień niesprawną wywrotką Kierowca wywrotki i zarazem przedsiębiorca nie posiadał waż...
Trafią na 3 miesiące do aresztu za pobicie i uszkodzenie ciała Najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie dwaj sprawcy, któ...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.