Cofnięty licznik – czy to może być tylko błąd komputera?

20 listopada 2021; 15:50

Materiał promocyjny

Wyobraźmy sobie sytuację, którą wiele osób już tak naprawdę przeżyło, więc zamiast ją sobie wyobrażać, może sobie po prostu przypomnieć.
Znajdujesz w sieci używane auto – stan niezły, cena dobra, przebieg obiecujący. Kupujesz raport na sprawdzauto.pl i pierwsze, co rzuca się w oczy, to punkt, w którym przebieg zmniejszył się o 50, 100, 200 czy 300 tysięcy kilometrów. Jakie są teraz możliwości?
Opcja 1: rezygnacja z zakupu
Jest parę przyczyn zmniejszenia się przebiegu, choć zawsze najbardziej prawdopodobne, że sprzedający (a może jeszcze wcześniejszy właściciel?) cofnął licznik, żeby sprzedać auto lepiej. Jeśli w tym momencie zrezygnujesz z zakupu, to prawdy nigdy się nie dowiesz. Może uda Ci się uniknąć miny, a może przejdzie Ci koło nosa mimo wszystko niezła okazja. Dlatego może, jeśli nie jest to jedyny problem, warto skorzystać z innej opcji.
Opcja 2: panie, ale to się samo/ panie, ale to nie ja
Jeżeli umówisz się na oględziny i tam powiesz, że wiesz o kręconym liczniku, to najprawdopodobniej usłyszysz jedną z dwóch wersji. Albo że samo się cofnęło po podpięciu pod komputer, albo że to musiał wcześniejszy właściciel. Czy błędy komputera się zdarzają? Tak, ale w nowoczesnych autach to sporadyczne przypadki. A już na pewno znacznie częstsze niż cofanie licznika celowo. Ale przecież zamówiłeś raport VIN, prawda? Jeśli zamówiłeś go w dobrym źródle, to bardzo prawdopodobne, że masz też historię zmian właścicieli. Jeśli ostatni właściciel przejeździł tym autem parę lat i to nie za jego kadencji licznik cofnięto, to prawdopodobnie musiał się sam już uporać ze wszystkimi tego konsekwencjami. W takiej sytuacji nadal masz szansę na zakup niezłego auta.
Opcja 3: i tak jest dobrze
Samo to, że licznik pokazuje nieprawdę, w niczym nie przeszkadza. Auto się od tego na skrzyżowaniu nie zatrzyma ani nie rozsypie w drodze do domu. Cofany licznik wpływa na dwie rzeczy: na cenę, bo wiadomo, że auto z niskim przebiegiem jest warte więcej, a także na zakres napraw do wykonania, bo przecież interwały wymian dwumasy czy oleju w automacie nie są uzależnione od wskazań drogomierza, a od rzeczywistej eksploatacji. Cenę często można negocjować. Naprawy też nie muszą kosztować wiele – wszystko zależy od tego, jak utrzymany był samochód i które interwały serwisowe ucierpiały na cofnięciu licznika. To możesz w miarę łatwo zweryfikować. Być może więc, choć zabrzmi to bardzo źle, czasem nie jest błędem dać się oszukać. Cofanie licznika jest poważnym problemem, ale jeśli wiesz kiedy, o ile był cofnięty i jakie naprawdę ma to dla Ciebie konsekwencje, to nadal możesz podjąć świadomą decyzję zakupową. Inna sprawa, czy sprzedający, który fałszuje przebieg, jest uczciwy w innych kwestiach.
Przeczytaj również





Najnowsze komentarze
360000 Trzysta sześćdziesiąt tysięcy złotych...