Czego Można Się Dowiedzieć z Numeru VIN?

20 września 2018; 08:38

Materiał promocyjny

Zapewne zauważyłeś metalową plakietkę z długim numerem przytwierdzoną do Twojej deski rozdzielczej. A może znajduje się ona na futrynie drzwi lub w bagażniku, ale na pewno gdzieś tam jest. Co to za długi numer i do czego on służy? Uwierz lub nie, ale ten numer zna historię Twojego samochodu – gdzie był, jak go zrobiono, i czego się po nim spodziewać w przyszłości.
Numery Identyfikacji Pojazdu
Ten długi numer na Twojej desce rozdzielczej to Numer Identyfikacji Pojazdu, czyli VIN (Vehicle Identification Number). Każdy producent samochodów na świecie nadaje swoim pojazdom unikalne numery, po których z łatwością można sprawdzić istotne informacje. System ten utworzono, aby zapobiec nieuczciwym transakcjom – nie można sprzedać jednego samochodu jako innego, gdy każdy pojazd dysponuje swym własnym, specjalnym kodem. Dekoder numerów VIN ze strony CarVertical pomoże przeszkodzić tego typu oszustom w podawaniu fałszywych informacji i sprzedawaniu samochodu po zawyżonej cenie.
Nieważne, czy zwie się Numerem Identyfikacji Pojazdu (VIN - Vehicle Identification Number) czy też Światowym Identyfikatorem Producenta (WMI - World Manufacturer Identifier), główna zasada jest taka sama. Długi ciąg cyfr i liter działa, jak słoje na pniu drzewa, opisując wiek, markę, oraz cechy pojazdu. Kod ten ma 17 znaków i dostarcza pełniejszego obrazu pojazdu, niż może się wydawać. Czy to motocykl wyprodukowany w Chinach, czy też pojazd sportowy z Niemiec, z tego kodu można wiele wyczytać. Oto, co oznacza:
Pierwsze Trzy Cyfry – Pierwsze kilka cyfr w kodzie VIN podają najbardziej podstawowe informacje na temat samochodu, czyli kraj pochodzenia, nazwa producenta, oraz typ pojazdu. Wystarczą trzy cyfry, by określić, czy samochód to Honda sedan czy też amerykańska ciężarówka od Forda. Znaki te stanowią kombinacje liter i cyfr, lecz często jest to po prostu J dla Japonii lub W dla Niemiec. Cyfra 1, 2, lub 4 na początku reprezentuje Stany Zjednoczone, 2 to Kanada, a 3 to Meksyk. Jeśli więc Twój dealer mówi Ci, że samochód jest z Niemiec, lecz numer VIN zaczyna się na 3, możesz już zacząć mieć wątpliwości.
Cyfry od Czwartej do Ósmej – Gdy już znamy producenta i kraj pochodzenia, teraz czas przejść do rzeczy. Jaki jest model pojazdu? Jakie cechy posiada ta konkretna wersja? Ma on zabezpieczenia takie, jak poduszka powietrzna dla kierowcy I dla pasażera? Czy silnik ma 4 czy 6 cylindrów? Te cztery cyfry powiedzą Ci, jaki typ podwozia, silnika i skrzyni biegów występuje w pojeździe i czy posiada on zabezpieczenia takie, jak poduszki powietrzne i autoalarm.
Cyfra Dziewiąta – Nie jest to faktyczna część numeru VIN, lecz po prostu zabezpieczenie mające na celu zapobieganie oszustwom. Dziewiąta cyfra wyliczana jest w oparciu o cykl algorytmów matematycznych. Jeśli cyfra ta jest nieprawidłowa, powinno to budzić podejrzenia.
Cyfry Dziesiąta i Jedenasta – Dziesiąta cyfra podaje rok produkcji. Przykładowo, samochód wyprodukowany w roku 2012 będzie miał C na dziesiątym miejscu. Jedenasta cyfra wyznacza producenta i zawęża informacje do konkretnej fabryki, w której pojazd został wyprodukowany.
Cyfry od Dwunastej do Siedemnastej – W końcu pozostaje faktyczny numer seryjny pojazdu. Sekwencja ta to unikatowy numer przydzielany każdemu samochodowi wychodzącemu z konkretnej fabryki producenta. Przykładowo, jeżeli Chevrolet Suburban ma 218324 w ostatnich sześciu cyfrach, oznacza to, że ten konkretny pojazd był 218324-tym Suburbanem, jaki wyszedł z tej konkretnej fabryki Chevroleta.
Przeczytaj również





Najnowsze komentarze