Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Czy można kupić ubezpieczenie OC auta bez dowodu rejestracyjnego?

21 marca 2022; 13:57

Materiał promocyjny

Zawieranie obowiązkowego ubezpieczenia OC, które muszą posiadać wszystkie pojazdy poruszające się na drogach w naszym kraju, to nierzadko naprawdę pokaźny stos formalności, które jesteśmy zmuszeni wypełnić. Jednym z najważniejszych dokumentów przy zawieraniu polisy jest oczywiście dowód rejestracyjny. Co jednak, jeżeli z jakiegoś powodu go nie posiadamy, a chcemy zawrzeć umowę z zakładem ubezpieczeń? Czy wykup polisy na nasz samochód, który nie posiada dowodu rejestracyjnego jest możliwe? A jeżeli tak, to na jakiej zasadzie?

News will be here

Brak dowodu rejestracyjnego – kiedy występuje taka sytuacja?


Każdy samochód musi posiadać dowód rejestracyjny. Stanowi on potwierdzenie wszystkich jego danych, w tym pojemności silnika, roku produkcji czy danych osobistych właściciela bądź współwłaścicieli pojazdu. Znajduje się w nim również miejsce na potwierdzenie przejścia przeglądu technicznego.

Najczęstszą sytuacją, w której możemy stracić dowód rejestracyjny, jest na przykład jego zagubienie bądź zniszczenie. Wypadki chodzą po ludziach i niestety taki incydent może się zdarzyć. Kolejnym popularnym powodem utraty dowodu rejestracyjnego jest zatrzymanie go przez policję, na przykład w związku ze stanem pojazdu, który zagraża bezpieczeństwu na drodze. Czasami może również zdarzyć się sytuacja, w której osoba sprzedająca nam samochód nie wyda nam całej dokumentacji. Czy to jednak skutecznie blokuje nas przed kupnem polisy ubezpieczeniowej?

Kupno OC bez dowodu? To możliwe!


Jak się okazuje, dowód rejestracyjny wcale nie musi być obecny przy wykupie ubezpieczenia OC. W przypadku kupna polisy chodzi nie o sam dowód, a raczej o kluczowe dane, które się na nim znajdują. Tymczasem wszystkie te informacje możemy znaleźć w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) poprzez usługę „Mój pojazd”, a także na starej polisie ubezpieczenia OC.

Oczywiście jeżeli masz w planach wyłącznie przedłużenie polisy, formalności będzie z tego tytułu jeszcze mniej i nie będą potrzebne żadne dokumenty – wszelkie dane pojazdu znajdują się bowiem w systemie. Więcej o tej kwestii przeczytasz pod adresem https://ubezpieczamy-auto.pl/czy-mozna-ubezpieczyc-samochod-bez-dowodu-rejestracyjnego/

Co lepsze, bez dowodu rejestracyjnego będziesz w stanie bez problemu wykupić nawet ubezpieczenie AC! Oczywiście nie oznacza to, że dowód staje się dla nas bezużyteczny – bez niego nie wykonamy przeglądu technicznego ani nie będziemy mogli poruszać się po drodze, nawet pomimo posiadania ubezpieczenia. Dlatego też jeżeli utraciliśmy dowód rejestracyjny powinniśmy jak najszybciej podjąć kroki, mające na celu odzyskanie tego kluczowego dokumentu.

Jak odzyskać zniszczony lub zatrzymany dowód rejestracyjny?


Jeżeli twój dowód rejestracyjny został w jakiejś sytuacji zniszczony bądź go zgubiłeś, możesz rzecz jasna wyrobić wtórnik dowodu rejestracyjnego, dzięki czemu będziesz w stanie sprzedać samochód i wykonać przegląd techniczny. Co będziesz potrzebować? O ile nie posiadasz resztek poprzedniego dowodu, potrzebny będzie wyłącznie dowód posiadania obowiązującego ubezpieczenia OC oraz dowód potwierdzający opłacenie wtórnika – kosztuje on 73,50 złotych.

Jeżeli zaś policja zatrzymała twój dowód rejestracyjny i chcesz go odzyskać, będziesz musiał przedstawić na komendzie dowód wykonania badania technicznego pojazdu. Dzięki temu policjanci będą mogli odblokować twój dowód rejestracyjny w systemie CEPiK (od października 2018 roku nie musimy posiadać dowodu przy sobie, więc zatrzymanie dzieje się wirtualnie). Możemy również udać się do wydziału komunikacji w gminie bądź powiecie, w którym zarejestrowany jest samochód i tam powalczyć o odzyskanie dowodu. Na stronie https://ubezpieczamy-auto.pl/ bez problemu znajdziesz wskazówki, jak przejść przez cały proces krok po kroku!

 

Najnowsze artykuły

Rozpoczyna się remont DK7 od Sękocina Starego do Rembertowa Rozpoczyna się ostatni etap realizacji S7 Lesznowola –...
Grójecki policjant na podium Mistrzostw Polski Policji w Triathlonie Grójecki dochodzeniowiec asp. szt. Paweł Jaroszyński zajął...
Amator cudzej borówki z Mogielnicy. Grozi mu teraz 5 lat odsiadki Z plantacji w gminie Promna skradziono krzewy borówki...
Mazowsze Grójec pozyskało nowego napastnika Z myślą o następnym sezonie 2024/25 GKS Mazowsze Grójec...
Rzadziej chorujemy Liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.