Czy można wypełnić druk IN-1 online?

2 kwietnia 2023; 15:57

Materiał promocyjny

Uzupełnianie pól urzędowych formularzy bywa żmudne i czasochłonne. Co więcej, druki te nieraz wzbudzają wątpliwości podatników – w tym właścicieli nieruchomości, zobowiązanych do wypełnienia i złożenia w urzędzie informacji IN-1. Z pomocą przychodzą rozwiązania online – szybsze i wygodniejsze niż tradycyjne. Sprawdź, jak wypełnić druk IN-1 online.
Wypełnienie dokumentów online – coraz popularniejsze w Polsce
Jeszcze kilkanaście lat temu w urzędach ustawiały się długie kolejki interesantów – osób, które chciały złożyć deklarację lub inny dokument, zapłacić podatek czy choćby spotkać się z urzędnikiem w celu wyjaśnienia wątpliwości. Dziś kontakt z administracją skarbową odbywa się przede wszystkim online. Zdecydowana większość formularzy podatkowych dostępna jest w formie elektronicznej i taką drogą dostępna do wysłania.
Wypełnić można także druk IN-1 online. Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych IN-1 to dokument składany przez osoby fizyczne w związku z nabyciem, przyjęciem w posiadanie lub użytkowanie wieczyste nieruchomości. Często podatnicy mają z drukiem IN-1 do czynienia pierwszy raz. Tym bardziej korzystne okazuje się dla nich rozwiązanie ułatwiające wszelkie formalności.
Jak wypełnić druk in-1 online?
Druk IN-1 online w formie interaktywnej to prostsza alternatywa dla tradycyjnego papierowego formularza. Dodatkowym atutem uzupełniania podświetlonych pól są autouzupełnienia oraz weryfikacja poprawności przed przesłaniem formularza.
Interaktywny druk IN-1 online nadal jednak pozostaje urzędowym formularzem. W przypadku wątpliwości właściciel nieruchomości i tak musi kontaktować się z urzędnikiem lub korzystać z pomocy doradcy podatkowego. Z tego względu wielu podatników woli bardziej intuicyjne rozwiązania, takie jak kreator Przyjaznych Deklaracji.
Zamiast pól do uzupełnienia, Przyjazne Deklaracje mają dla użytkownika proste pytania. Podczas procesu generowania informacji IN-1 należy podać m.in. dane podatnika i dane nieruchomości. System dysponuje wskazówkami i podpowiedziami, dzięki którym użytkownik ma pewność prawidłowo dokonanych wyliczeń. Na koniec następuje sprawdzenie druku IN-1 i zatwierdzenie.
Co zrobić z gotowym drukiem IN-1?
Przygotowany za pomocą Przyjaznych Deklaracji lub interaktywnego formularza druk in-1 online można wydrukować i zanieść do urzędu (bądź wysłać pocztą) lub skorzystać ze środków komunikacji elektronicznej.
Wysyłka informacji IN-1 następuje przez platformę ePUAP. Stąd trafia do wskazanego urzędu. Podczas wypełniania formularza należy pamiętać, że organem podatkowym w podatku od nieruchomości jest urząd miasta lub gminy właściwy według miejsca położenia gruntu, budynku lub budowli będącymi przedmiotem opodatkowania.
W przypadku wydruku IN-1 trzeba pamiętać o podpisaniu dokumentu. Przy wysyłce elektronicznej weryfikacja następuje za pomocą Profilu Zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Istotną zaletą dokumentów przekazywanych do urzędów w formie elektronicznych jest ich szybsze przetworzenie przez administrację podatkową. W rezultacie podatnik krócej czeka na doręczenie decyzji o wymiarze podatku od nieruchomości i może lepiej zaplanować swoje wydatki.
Przeczytaj również





Najnowsze komentarze