Czy można zrezygnować z ubezpieczenia AC w czasie trwania umowy?

4 marca 2021; 15:29

Materiał promocyjny

Zdecydowałeś się na dodatkową ochronę samochodu. Jednak po pewnym czasie sprzedałeś auto. Czy możesz zrezygnować z AC i odzyskać pozostałą część składki? Niespodziewane wypadki sprawiły, że chcesz zakończyć umowę autocasco i otrzymać zwrot pieniędzy. Czy to możliwe? W obu przypadkach odpowiedź jest twierdząca. Przeczytaj, w jakich sytuacjach kończy się umowa AC oraz kiedy można od niej odstąpić!

Każdy właściciel samochodu musi raz do roku wykupić OC – więcej o tym ubezpieczeniu oraz jego cenach dowiesz się na https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/. Jednak polisy autocasco, assistance i NNW są dobrowolne, co oznacza, że nie przedłużają się automatycznie. Czy jednak w każdej chwili możesz zrezygnować z kupionego już dodatkowego ubezpieczenia?

Czy można odstąpić od umowy autocasco?Jeśli zawarłeś umowę ubezpieczenia autocasco, to możesz od niej odstąpić. Jednak musisz zostać spełnione kilka warunków, z których najważniejszy jest termin odstąpienia. Zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego ubezpieczony ma prawo odstąpić od umowy ubezpieczenia, a więc także od tej autocasco, gdy:

- umowa została podpisana na okres dłuższy niż 6 miesięcy,
- od zawarcia umowy nie minęło 30 dni,
- dla przedsiębiorców okres ten jest skrócony do 7 dni.

Co ważniejsze, jeśli ubezpieczyciel nie poinformuje Cię o możliwości odstąpienia od umowy ubezpieczenia, to termin 30 dni zaczyna obowiązywać od dnia, w którym o tej możliwości się dowiedziałeś. W praktyce w każdej umowie znajdą się odpowiednie zapisy, które wyjaśniają tę kwestię.

Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się za odstąpienie od umowy AC, to będziesz musiał zapłacić za wykorzystany okres ochrony – ubezpieczyciel potrąci Ci z opłaconej składki proporcjonalną kwotę do ilości dni, w których ubezpieczenie działało. Jeśli więc odstąpisz od umowy po 21 dniach, to za te 3 tygodnie ochrony nie otrzymasz zwrotu pieniędzy. W końcu mogło w tym czasie dojść do szkody.

Kiedy umowa AC się kończy?Jeśli minie termin odstąpienia od umowy autocasco, to będziesz musiał poczekać do końca jej obowiązywania (nie przedłuża się ona automatycznie), chyba że zajdzie jedna z wymienionych sytuacji:

- doszło do szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu – w takim przypadku otrzymasz odszkodowanie, a umowa wygaśnie,
- wyrejestrujesz samochód – po przedstawieniu dokumentów umowa zakończy się,
- wyczerpie się suma ubezpieczona wymieniona w umowie – jeśli posiadasz wariant polisy, w którym każda kwota wypłaconego odszkodowania odejmowana jest od sumy ubezpieczenia, to przy kolejnym odszkodowaniu może się ona wyczerpać.

Jeśli umowa ubezpieczenia autocasco skończy się przed zawartą w umowie datą z wyżej wymienionych przyczyn, to otrzymasz zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres ubezpieczenia (poza wyczerpaniem sumy ubezpieczenia). Więcej informacji na temat rezygnacji z AC znajdziesz w tym poradniku: https://mubi.pl/poradniki/rezygnacja-z-ac-czy-to-mozliwe/.

Pamiętaj, że ubezpieczyciel również może wypowiedzieć AC. Stanie się tak, jeśli złamiesz warunki umowy lub nie zapłacisz raty kolejnej składki – to zazwyczaj 7 dni.

Dlaczego warto mieć polisę AC?Dzięki ubezpieczeniu autocasco właściciel samochodu zabezpiecza swoje finanse w razie uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży pojazdu. W przeciwieństwie do obowiązkowego OC dodatkowa polisa zapewnia wsparcie także w sytuacji, kiedy to ubezpieczony spowoduje wypadek lub stłuczkę. Jakie zdarzenia obejmuje ochroną autocasco?

Ubezpieczenie AC zapewnia ochronę w przypadku wystąpienia zdarzeń losowych, które powodują uszkodzenia, zniszczenie lub utratę pojazdu. Autocasco sprawdzi się, gdy dojdzie do wypadku z winy ubezpieczającego, kradzieży, aktów wandalizmu, zderzeniu ze zwierzęciem, a także, gdy szkody spowodują siły przyrody, takie jak burza, grad, pożar czy powódź – wymienia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

To, że ubezpieczenie autocasco jest dobrowolne, ma swoje konsekwencje. Przede wszystkim jego warunki są definiowane przez samych ubezpieczycieli, więc mogą się różnić od siebie zakres ochrony, wyłączeniami i limitami. Dlatego zawsze przed wyborem konkretnej polisy AC powinieneś zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, czyli OWU. Dokumenty te są powszechnie dostępne.

W OWU znajdziesz informacje o sposobie likwidacji szkody, udziale własnym czy szkodzie minimalnej. Ubezpieczyciele oferują także różne warianty ubezpieczenia AC – tańszy, ale i o mniejszym zakresie ochrony jest minicasco.

Jeśli wraz z ubezpieczeniem OC chcesz kupić AC, a warto rozważyć tę opcję, to skorzystaj z porównywarki Mubi, dzięki której otrzymasz oferty wielu ubezpieczycieli w kilka minut. Pozwoli Ci to, wybrać najlepszą opcję dla Ciebie!

 

Najnowsze artykuły

Ukradł torebkę z baru na Placu Wolności. W środku było 1000 zł Policjanci zatrzymali 45-latka, który wszedł na zaplecze...
Rząd podzielił kasę na budowę i remont dróg w powiecie grójeckim W środę Prezes Rady Ministrów zatwierdził listy zadań...
55 tysięcy złotych na spełnianie marzeń lokalnych społeczności Od 2005 roku Fundacja pomaga społecznościom spełniać...
Chorzy ozdrowieńcy Luki w pamięci, dezorientacja, bezsenność. Przebycie...
Zakupy dla Seniora - nowa usługa dla potrzebujących w Grójcu Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Grójcu (MGOPS)...

Najnowsze ogłoszenia

Wycinka/ Karczowanie/ Likwidacja... PLURIMO jest wiodącą firmą na rynku Polskim jak i zagranicznym. Działamy...
Kierownik Zmiany Produkcyjnej LeasingTeam Professional wspiera polskie i globalne przedsiębiorstwa...
Elektromechanik LeasingTeam Professional wspiera polskie i globalne przedsiębiorstwa...
Usługi graficzne, projekt logo, ulotki,... www.pogografika.pl

PROJEKTOWANIE GRAFICZNE:
-...
Mistrz Produkcji LeasingTeam Professional wspiera polskie i globalne przedsiębiorstwa...

Firmy z Grójca i okolic

Alerta - kursy i szkolenia BHP Prowadzisz firmę i potrzebujesz kompleksowej obsługi BHP i przeciwpożarowej?...
Ucando Wszystkich firmy i osoby prywatne z Grójca okolic zapraszamy do odwiedzenia...
Serwis laptopów RatujLaptopa Masz problem ze swoim laptopem i szukasz specjalistów, którzy zadbają...
Proserwis - montaże, naprawy kotłów... Proserwis to firma z Warszawy specjalizująca się w usługach dotyczących...
... Zapchany filtr cząstek stałych DPF to nie problem! Z naszą pomocą, w...

2013-2021 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.