Grojec24.net - Grójec i Powiat Grójecki

Czy produkcja żelatyny wróci do Głuchowa?

4 kwietnia 2017; 09:56

12 komentarzy

Pozostałości po fabryce kleju w Głuchowie z lat 90-tych. Fot. Szymon Wójcik Pozostałości po fabryce kleju w Głuchowie z lat 90-tych. Fot. Szymon Wójcik

Spółka Bonin z Warszawy złożyła do Rady Miejskiej w Grójcu wniosek o przyłączenie jednej z działek po dawnej fabryce Kazimierza Grabka do Tarnobrzeskiej Strefy Ekonomicznej.

Polecamy

Spółka zwróciła się do grójeckich radnych o wyrażenie zgody na “włączenie zabudowanej nieruchomości o przeznaczeniu przemysłowym (...) we wsi Głuchów, do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na podstawie wskazanych w Projekcie Uchwały przepisów prawa w celu wykonywania innowacyjnej produkcji żelatyny spożywczej w Głuchowie".

Poniżej skan pierwszej strony wniosku:

 

W uzasadnieniu wniosku czytamy, iż jego celem jest m in.: “Szybszy wpływ podatku VAT do skarbu Państwa oraz budżetu Gminy Grójec (...) Łącznie jest to minimum 300 tys. zł rocznie”.

Firma powołuję się również na zapisy w Konstytucji, ustawę o swobodzie działalności gospodarczej oraz normy Unii Europejskiej. Zapewnia również o braku emisji odoru poza terenem działki, na której ma być produkowana żelatyna: 

 

 

 

- Prawnik zasugerował nam największą powściągliwość. Radni rozpatrzą ten wniosek na najbliższym posiedzeniu. Będziemy raczej przychylni mieszkańcom gminy Grójec - skomentował sprawę wniosku radny, Dariusz Gwiazda

 

 

 

 

Burmistrz, Jacek Stolarski powstrzymuje się od komentarza w tej sprawie: Co do wniosku Spółki Bonin to zostanie on rozpatrzony według procedur. Będzie posiedzenie, radni przyjmą uchwałę bądź ją odrzucą. 

 

 

Udało się również przeprowadzić krótki wywiad z prezesem zarządu spółki Bonin, Jackiem Mackiewiczem.

Szymon Wójcik: Zamierzacie być proekologiczni i zapewniacie, że nie będzie to uciążliwe zarówno dla przyrody, jak i mieszkańców. Czy może pan wyjaśnić w jaki sposób?

Jacek Mackiewicz (prezes Bonin sp. z o. o.): Potwierdzam powyższe zdanie w całości. W Polsce działalność gospodarczą – w tym produkcja żelatyny – prowadzona jest wyłącznie w ramach obowiązującego prawa polskiego i Unii Europejskiej. Działalność gospodarcza, która jest sprzeczna z obowiązującym prawem nie może być realizowana.

Co ze składowaniem odpadów?

Nie będzie składowania odpadów.

Ile miejsc pracy przewidywała by taka fabryka?

Ponad 30 pracowników.

W naszej wcześniejszej rozmowie, mówił Pan, że całkowicie się odcinacie się od tego co było kiedyś  (fabryka pana Grabka) i nie dziwi Pana uprzedzenie ludzi do tej inwestycji.

Ludzie nie mają dowodu w rozumieniu art.6 Kodeksu Cywilnego i żadnych podstaw aby uprzedzać się do wznowionej produkcji żelatyny w Głuchowie. Uprzedzenia niektórych ludzi wynikają z poprzedniego stanu faktycznego i prawnego, który występował około 20 lat wstecz i są związane ze składowaniem odpadów zwierzęcych i z wieloma produktami utylizacyjnymi zwierzęcymi produkowanymi ok. 20 lat temu w Głuchowie na terenie ponad 10 ha.

Obecnie w Głuchowie na działce nr 379/2 wykonywana będzie wyłącznie produkcja spożywcza pochodzenia zwierzęcego, która ma inne wymagania prawne jak produkcja utylizacyjna, którą wykonuje się z odpadów.

Na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 853/2004 (por. Sekcja XIV-Żelatyna pkt.1 i Rozdział I pkt 1,pkt 3 i pkt 4), od roku 2004 żelatyna należy do  sektora spożywczego i nie może być produkowana z odpadów- może być produkowana wyłącznie z surowców, które muszą pochodzić od zwierząt poddanych ubojowi w rzeźni oraz których tusze uznano za nadające się do spożycia przez ludzi.

Ustawa o produktach pochodzenia zwierzęcego m.in.art.6 gwarantuje z urzędu ochronę zdrowia publicznego w związku z wytwarzaniem produktów pochodzenia zwierzęcego do których zaliczana jest żelatyna. Unia Europejska jest największym producentem żelatyny  na świecie i ta produkcja wykonywana jest zgodnie z prawem także w wielu miastach. Instalacja do produkcji żelatyny nie jest zaliczana do instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości, w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 sierpnia 2014 r. .                   

Z tego co udało mi się ustalić (KRS i Internet)  działa Pan również w firmach córki pana Kazimierza Grabka, Anny?

Spółka Bonin sp. z o. o. spółka komandytowa nie jest związana z córką Kazimierza Grabek.

Może parę słów o sobie? Doświadczenie, sukcesy , wykształcenie...

Jestem magistrem inżynierem o specjalności przetwórstwo spożywcze. Kierowałem wiele lat dużymi przedsiębiorstwami przetwórstwa spożywczego.

 

 

W tej sprawie oraz innych inwestycji na dawnych terenach fabryki (pomysły pod inwestycje asfaltowni, biogazowni), głos zabierają również przedstawiciele Stowarzyszenia Czysta Gmina. Za pośrednictwem profilu w portalu społecznościowym Facebook o nazwie  NIE dla smrodu w Głuchowie, publikują dokumenty oraz swoje opinie na ten temat: 

 

Tereny po fabryce żelatyny przyciągają od wielu lat przedsiębiorców. Jak dotąd żadna z planowanych inwestycji nie doszła do skutku. Jak będzie tym razem? Czy zapewnienia prezesa spółki Bonin wystarczą, aby radni przegłosowali uchwałę? O tym przekonamy się już wkrótce.

TAGI:

Komentarze (12):

Głupota ; 4 kwietnia 2017, 22:16

Wogóle nie powinno być mowy o powrocie tego śmierdziucha do Grójca. Jakieś kpiny... 30 miejsc pracy też mi coś i tak pewnie obsadza tam Radomiakow jak w każdym grójeckim większym zakładzie pracy. Wystarczy spojrzeć na faurecie, czy areszt śledczy w Grójcu...

mieszkaniec; 5 kwietnia 2017, 08:19

Ciekawe kto jest właścicielem obecnie tej działki, od tego będzie zależało czy dojdzie to do skutku. A jak przebiega utylizacja odpadów ktore tam sie znajdują? Czy obecny właściciel już to przeprowadził? Kto ma działki sąsiadujące? Gdzie można to sprawdzić? Przynajmniej będzie wiadomo kto będzie najbardziej optował za akceptacją.

miron; 5 kwietnia 2017, 10:12

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

sasiad; 5 kwietnia 2017, 11:12

W uzasadnieniu zatrudnienie 30 osób i wpływ rocznie 300 000 zł do budżetu z podatków, za ta kwotę chcą kupić sobie spokój. Myślę ze bez tak ,,wspaniałego zakładu" tez damy rade funkcjonować !!!
W przyszłości dobre sąsiedztwo rewitalizowanego zalewu w Głuchowie.

Skandal; 5 kwietnia 2017, 16:19

SKANDAL!! Łatwo sprawdzić jakie są powiązania w/w firmy z królem żelatyny.

będzie śmierdzieć ; 6 kwietnia 2017, 10:21

czyli potwierdza się ze firma ma powiązania z Grabkiem

Piotr; 7 kwietnia 2017, 07:27

PRzepedzic tego burmistrza!!! Grojec robi sie najbardziej zasyfiona gmina w Polsce, wszystko lykaja byle miec wiecej $$$ gdzies maja mieszkancow. Czas pokazac, ze mamy dosyc i kopnac ich w 4 litery!!! SKANDAL!

mik; 7 kwietnia 2017, 16:38

kilkanascie lat temu jeden wielki smród niemozna bylo okna latem otwozyc i znowu ma byc to samo albo przejerzdzajoce samochody ze smierdzocymi odpadami asz sie zygac chcialo

KUSY; 8 kwietnia 2017, 17:29

Grójec to najbrudniejsze miasto w powiecie, wystarczy się przejść ulicą Orzeszkowej

Za postępem; 8 kwietnia 2017, 20:49

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

filonek; 10 kwietnia 2017, 22:12

takie skojarzenie tego p.Jacka Mackiewicza z p.Marią Kaczyńską z domu Mackiewicz może?????

Obserwator; 13 kwietnia 2017, 14:12

Dbaj o czystość to nie będzie problemu
Piotr odczep się w tej sprawie od burmistrza chłopczyku

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

10 lat Grojec24.net! Zapraszamy na Amatorski Turniej Piłkarski Grójec Cup 7 października na boisku przy Hali Sportowej Spartakus w Gr...
Rząd rozdał pieniądze na zabytki. 15 mln zł trafi do powiatu grójeckiego Premier Mateusz Morawiecki ogłosił we wtorek wyniki drugiej...
Od(b)jazdowe warsztaty W ramach projektu "Od(b)jazdowe warsztaty" Fundacji Stacja...
Dobre materace piankowe – wyśpij się na zdrowie! Sen to nieodłączny element każdego człowieka. Problemy w...
Młodzi chcą rządzić Młodzi, ambitni, pełni energii i pomysłów. Radni Młodzież...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

Wędlina Mięso Garmażerka Grójec Kościelna... Sprzedaż zdrowej mało przetworzonej żywności, a nawet bez konserwantów...
INTENSON S.A. - sklep z ekologiczną... INTENSON to producent zdrowej żywności. Jestesmy również sklepem, zajmującym...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.