Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Czy wiesz jaki wpływ na środowisko mają śmieci?

28 października 2022; 10:05

Materiał promocyjny

Ilość odpadów pod postacią śmieci z roku na rok coraz bardziej wzrasta. Nie pozostaje to bez wpływu na środowisko. Co oznacza rosnąca skala odpadów dla fauny, flory, a w konsekwencji także dla zdrowia ludzi?

News will be here

Śmieci w morzach i oceanach

O tym, jak bardzo piętrzące się śmieci oddziałują na naturę, ekolodzy mówią już od dawna. Echem odbiła się nagłośniona w mediach na całym świecie sprawa nadmiaru plastiku, który zanieczyszcza wody śródlądowe, niosąc ogromne starty dla żywych organizmów w morzach i oceanach. Szacuje się, że każdego roku do wód słodkich i słonych trafia nawet kilka milionów ton plastiku. Śmieci, które trafiają do wód, dostają się tam pod postacią zabawek, przedmiotów  codziennego użytku, tekstyliów, produktów jednorazowego użytku. Większość z nich wykonana jest z tworzyw sztucznych. Tymczasem tworzywa te rozkładają się setki lat. Wspomniane plastikowe śmieci w wodach nie znikną od razu. Ich rozkład będzie zatruwał wodę przez następne 200, 300, 400 lat. Uwalniające się cząstki mikroplastiku są powodem zatruć wielu gatunków zwierząt mieszkających pod wodą. Wpływają też negatywnie na układ hormonalny. Sam skład tworzywa sztucznego również może mieć właściwości toksyczne. Zwierzęta połykają śmieci, a te sieją w ich organizmach spustoszenie. Ryby, żółwie i inne zwierzęta mogą niestety również zaplątywać się w plastikowe odpadki — to kolejny problem zalewu śmieciami z tworzyw sztucznych.
 

Czy śmieci wpływają na glebę?

Zgodnie z przepisami, nawet będąc właścicielem danego gruntu, nie można niekontrolowanie przetrzymywać śmieci na tak zwanej gołej ziemi. Do ich składowania służą kontenery na śmieci komunalne, które muszą być oznakowane ze względu na przeznaczenie lub kontenery na odpady inne niż śmieci bytowe, np. na odpady po remoncie. Wynajmem takich kontenerów zajmują się firmy wywozowe, np. gruzwoz.pl. Zaleganie śmieci na ziemi mogłoby doprowadzić do jej zanieczyszczenia. Idealnym przykładem są wciąż spotykane w wielu miejscach na świecie dzikie wysypiska, gdzie niejednokrotnie dochodzi do skażenia gleby. Źródłami skażenia mogą być detergenty, opakowania po chemii gospodarczej, metale ciężkie (ołów, rtęć, kadm, które należą do odpadów niebezpiecznych), sole. Skumulowane w tkankach roślinnych substancje powodują, że rośliny zaczynają chorować. Jeśli rośliny te staną się pokarmem dla zwierząt lub ludzi, mogą stać się nawet przyczyną rozwoju nowotworu. Dla samej gleby zaś wpływ śmieci oznacza zmianę jej właściwości, od fizycznych, przez chemiczne, aż po mikrobiologiczne. Przekłada się to na mniejszą urodzajność.

 

Zanieczyszczone powietrze

Zanieczyszczenia w powietrzu kojarzą się głównie ze smogiem i spalinami. Śmieci zaś również mogą zanieczyszczać powietrze. Pierwszą kwestią jest odór nieprawidłowo gospodarowanych śmieci. Brzydki zapach to efekt procesów gnilnych, np. wyrzuconej żywności. Drugą kwestią jest fakt, że niektóre substancje wydzielają do atmosfery gazy lub pyły. To, na co trzeba zaś zwrócić największą uwagę, to uwalniający się na praktycznie każdym wysypisku śmieci metan. Jego powszechność sprawia, że nazywany jest potocznie gazem wysypiskowym. Metan wydziela się w warunkach rozkładu beztlenowego. Ten zaś zachodzi w warunkach rozkładu surowców organicznych. Dziś wiele wysypisk posiada wyspecjalizowane procedury i narzędzia, które pozwalają na zrobienie użytku z uwalnianego metanu. Jest on zamieniany na paliwo (biogaz), które może być użyte do różnych celów przemysłowych. 
 

Jak ograniczyć wpływ odpadów na środowisko?

Aby nie stwarzać zagrożenia dla środowiska, należy prawidłowo gospodarować odpadami. Legalne wysypiska śmieci są gwarancją bezpieczeństwa — neutralizują odpady lub je unieszkodliwiają. Odzyskują też surowce wtórne ze śmieci. Recykling stosowany na masową skalę jest sposobem na to, by zminimalizować wpływ piętrzących się śmieci na środowisko naturalne. Odzysk surowców wtórnych ogranicza potrzebę produkowania nowych surowców od podstaw, wykorzystując już te, które i tak, wręcz dosłownie, leżałyby odłogiem na wysypisku. Przetapiając szkło albo recyklingując papier uzyskuje się nowe surowce, które można ponownie wykorzystać. To właśnie z uwagi na potrzebę recyklingu i ograniczenia śmieci wprowadzono obowiązkową segregację śmieci komunalnych, która jest podstawą efektywnego odzysku. Surowce odzyskiwać można również z odpadów budowlanych. Wynajmując kontener na gruz od gruzo.pl nie tylko zabezpieczamy plac budowy przed przenikaniem w ziemię potencjalnie niekorzystnych substancji, a więc działamy zgodnie z przepisami prawa, lecz również umożliwiamy odzysk kruszywa budowlanego. Może ono posłużyć jako materiał budowlany przy kolejnych inwestycjach. Oprócz korzystania z legalnych wysypisk śmieci, gdzie prowadzone są procedury zabezpieczania odpadów, warto też ograniczyć stosowanie produktów jednorazowego użytku. Plastikowe kubki czy słomki zastąpić można metalowymi, ewentualnie papierowymi, które szybko się rozkładają. Za zakupy, zamiast jednorazowych foliówek, zabierać ze sobą torby materiałowe wielokrotnego użytku. 

 

Najnowsze artykuły

Mazowsze Grójec pozyskało nowego napastnika Z myślą o następnym sezonie 2024/25 GKS Mazowsze Grójec...
Rzadziej chorujemy Liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości...
Będzie transmisja meczów EURO 2024 w grójeckim kinie! Wspólne kibicowanie i mecz na dużym ekranie, czyli...
Opinie o kuchniach z Agaty: przewodnik po najnowszych trendach i funkcjonalnościach Kojarzące się ze stylem retro ryflowane fronty i niebanalne...
Dzień Dziecka na Osiedlu Ilona w Grójcu Osiedlowy Dzień Dziecka to świetna okazja do wspólnej...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.