Czym jest global sourcing?

7 listopada 2022; 09:00

Materiał promocyjny

Jak zarabiać więcej? Jak prowadzić firmę bardziej efektywnie? Oczywiście skupiając się na tym, co potrafimy najlepiej. Ale jak to zrobić? Zlecić innym – lepszym i tańszym to, co samo w sobie nie jest celem prowadzenia działalności zarobkowej. Tak postępują najwięksi i to od nich należy się uczyć, bo w biznesie osiągnęli sukces.
Sam proces mający na celu optymalizację kosztów i znalezienie podwykonawców ale też zapewnienie jak najlepszych relacji z partnerami nosi miano global sourcingu i jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej dynamicznie rozwijających się sposobów kierowania łańcuchem dostaw.
Global sourcing jest trendem ale i koniecznością w dużych przedsiębiorstwach, fabrykach i szeroko pojętym przemyśle. Nie jest natomiast niczym nowym, czego dowodzi historia choćby odnosząca się do handlu międzynarodowego już wiele wieków temu. Oczywiście współcześni biznesmani dopracowali ją do perfekcji opierając się na wiedzy i doświadczeniu swoich poprzedników, czego efektem jest właśnie skuteczność global sourcingu w procesie redukcji kosztów, czy mówiąc bardziej subtelnie - optymalizacji kosztów. Jednocześnie nowoczesny przedsiębiorca wie, jak ważne są kompetencje miękkie – i tu global sourcing opiera się również o dbanie o biznesowe relacje z dostawcami usług lub produktów.
Proces global sourcingu warto jest powierzyć doświadczonemu podmiotowi zewnętrznemu, który może się pochwalić sukcesami w pracy ze swoimi klientami, którego metody optymalizacji kosztów w przedsiębiorstwie przekładają się na realne oszczędności w budżecie klienta. Redukcja kosztów o około 10-20% to efekt pracy specjalistów z branży, należy jednak pamiętać, że końcowy efekt to składowa ciężkiej pracy, doświadczenia i wykształcenia podmiotu i zatrudnionych w nim osób. Warto jest też zaznaczyć, ze global sourcing jak sama nazwa wskazuje jest procesem globalnym – czerpiącym ze światowych rynków dostawców usług i produktów. To właśnie odpowiedni dobór partnerów do współpracy opierający się o dogłębną analizę i audyt przedsiębiorstwa, rozpoznanie rynku i wyszukanie najlepszych kontrahentów są pierwszym etapem na drodze, której celem jest optymalizacja kosztów zakupów. Kolejnymi etapami jest organizacja przetargów, negocjowanie warunków handlowych w imieniu klienta i finalnie dobór najlepszego partnera do współpracy. A później utrzymanie relacji z podwykonawcami, monitorowanie efektywności ich pracy i rozwój, który oczywiście przełoży się na sukces obopólny.
Przeczytaj również





Najnowsze komentarze
360000 Trzysta sześćdziesiąt tysięcy złotych...