• Koszary Arche Hotel w Górze Kalwarii
  • Szkoła jazdy Manewr Ośrodek Szkolenia Kierowców Grójec
  • Trakt Królewski w Grójcu
  • Kostka Brukowa Grójec - Bruk Designer
  • Nowa inwestycja w Grójcu: apartamenty przy ul. Kolarska 8

Czym różni się brytyjski i amerykański angielski?

  • Klucz Serwis - dorabianie kluczy do drzwi i samochodów
  • Dental Atelier - stomatologia i medycyna estetyczna w Grójcu
  • Szyte wnętrza - sklep z żaluzjami i zasłonami
  • Perfumeria Tanellis & Biżuteria - Grójec Pasaż Intermarche
  • Autoryzowany sklep i serwis Viessmann w Grójcu

Angielski to jeden z najpopularniejszych języków na świecie, ale czy wiesz, że istnieją dwie główne odmiany tego języka – brytyjski i amerykański? O ile różnice te mogą być niezauważalne dla laika, o tyle dla osoby uczącej się języka mogą stanowić wyzwanie. W tym artykule przyjrzymy się nieco bliżej temu, czym różni się brytyjski od amerykańskiego angielskiego i jakie są główne cechy charakterystyczne dla każdej z tych odmian.

Wymowa i akcent

Jedną z najbardziej oczywistych różnic między brytyjskim a amerykańskim angielskim jest wymowa. Brytyjski angielski charakteryzuje się ostrożniejszym akcentem oraz bardziej wyraźnym wymawianiem niektórych dźwięków, zwłaszcza samogłosek. W amerykańskim angielskim na ogół dźwięki są bardziej zrelaksowane i "rozciągnięte". Warto zwrócić uwagę na to, jak wymawia się poszczególne słowa w obu odmianach, aby uniknąć nieporozumień.

 

Ortografia

Ortografia to kolejny obszar, w którym brytyjski i amerykański angielski różnią się od siebie. Choć różnice te nie są ogromne, warto je poznać, aby uniknąć błędów. Przykłady takich różnic to brytyjskie "colour" w porównaniu z amerykańskim "color" czy brytyjskie "centre" i amerykańskie "center". Warto sprawdzić, czy uczysz się brytyjskiej czy amerykańskiej wersji słów, zwłaszcza jeśli zamierzasz podróżować do jednego z tych krajów lub pracować z ich mieszkańcami

 

Gramatyka

Choć gramatyka w obu odmianach angielskiego jest w dużej mierze taka sama, istnieją pewne różnice. Przykładowo, w brytyjskim angielskim czasownik "have" łączy się z "got" w wyrażeniach opisujących posiadanie czegoś (np. "I have got a car"), podczas gdy w amerykańskim angielskim wystarczy użyć "have" (np. "I have a car"). Inny przykład to odmiana czasownika "get" - w brytyjskim angielskim czas przeszły to "got", a w amerykańskim "gotten".

 

Kultura i kolokwializmy

Kolejną ważną różnicą między brytyjskim a amerykańskim angielskim są kultura i kolokwializmy. Każda z tych odmian ma swoje unikalne zwroty, idiomy i skróty, które są powszechnie używane w danym kraju. Na przykład, w Wielkiej Brytanii popularne jest słowo "loo" oznaczające toaletę, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych powszechnie używa się terminu "bathroom" lub "restroom". Podobnie, w Ameryce słowo "vacation" jest używane na określenie urlopu, podczas gdy w Wielkiej Brytanii preferuje się termin "holiday".

 

Kolokwializmy mogą być również różne w zależności od regionu w danym kraju. W Ameryce różnice w kolokwializmach można zaobserwować na przykład między wschodnim i zachodnim wybrzeżem. Tak samo jest w Wielkiej Brytanii, gdzie akcenty i kolokwializmy mogą się różnić między Anglią, Szkocją, Walią i Irlandią Północną.

 

Podsumowując, choć brytyjski i amerykański angielski są w dużej mierze podobne, istnieją różnice, o których warto wiedzieć, aby lepiej zrozumieć i komunikować się z native speakerami obu odmian. Zachęcamy do odwiedzenia strony https://lincoln.edu.pl/ w celu pogłębienia swojej wiedzy na temat angielskiego oraz pozyskania niezbędnych materiałów do nauki.

Tagi:





  • Marek Kwieciński - Twój agent ubezpieczeniowy z Grójca

Najnowsze





  • Spółdzielnia Mieszkaniowa Samopomoc - Grójec

Popularne





  • Miejsce na Twoją reklamę

Ostatnie komentarze






  • Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Miejsce na Twoją reklamę