Czym są E-deklaracje do ZUS

28 czerwca 2020; 08:16

Materiał promocyjny

0 komentarzy

Każde przedsiębiorstwo ma obowiązek poinformowania ZUS o wysokości składek, jakie są odprowadzane zarówno na firmę, jak i każdego zatrudnionego pracownika, a następnie się z nich rozliczyć. W tym celu używa się odpowiednich deklaracji rozliczeniowych. Aby przyspieszyć proces składania deklaracji, warto skorzystać z e-deklaracji, czyli wysyłania dokumentów do ZUS drogą elektroniczną. Jak to zrobić?Jak wysłać e – deklarację?

E-deklaracja to taki sam dokument, jak deklaracja papierowa. Złożenie deklaracji w formie elektronicznej nie jest trudne i zajmuje kilka chwil. Aby wysłać deklarację podatkową do ZUS w formie elektronicznej, należy mieć odpowiedni program lub zrobić to bezpośrednio przez platformę ZUS albo stronę Ministerstwa Finansów. Wysyłanie deklaracji ZUS drogą elektroniczną jest proste i intuicyjne, a dodatkowo oszczędza mnóstwo czasu. Wszystko dlatego, że nie trzeba iść osobiście do urzędu i stać w kolejkach. E-deklarację ZUS można wysłać z poziomu biura. Wystarczy tylko komputer i podstawowa wiedza z zakresu rozliczeń i obsługi komputera.

Wypełnianie e – deklaracji

Deklaracje rozliczeniowe według obowiązującego prawa muszą być wypełniane przez każde przedsiębiorstwo podczas prowadzenia działalności. Ponadto muszą być wypełnione i złożone do ZUS w określonym czasie. Do deklaracji ZUS, które można złożyć drogą elektroniczną, należy przede wszystkim ZUS DRA, czyli miesięczna deklaracja rozliczeniowa bądź korygująca. Na podstawie tej deklaracji podatnik rozlicza wszystkie składki na ubezpieczenie społeczne. Termin składania deklaracji wynosi do 5, 10 lub 15 dnia miesiąca, w zależności od formy przedsiębiorstwa. Oczywiście e – deklaracje to również możliwość rozliczania się za pomocą formy elektronicznej z podatków.

Autoryzacja e-deklaracji

Każda deklaracja wysyłana do ZUS w formie elektronicznej musi być w odpowiedni sposób autoryzowana. Ma to na celu wykluczenie sytuacji, w której niepowołana osoba złoży e-deklarację w imieniu przedsiębiorstwa. Autoryzacja może być dokonana na trzy sposoby:

- profilem zaufanym – ePUAP
- kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
- podpisem osobistym.

Jeśli przedsiębiorca wybrał autoryzacje za pomocą profilu zaufanego, to zostanie przekierowany do platformy ePUAP w celu potwierdzenia tożsamości. Warto przy tym pamiętać, że profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS musi być powiązany z profilem ePUAP. Natomiast, jeśli autoryzacja odbywa się przy pomocy kwalifikowanego podpisu elektronicznego, to użytkownik potwierdza swoją tożsamość poprzez podanie specjalnego PINu. Podobnie jest w przypadku podpisu osobistego. Jeśli firma nie posiada podpisu elektronicznego, może również dokonać złożenia e-deklaracji i poprawnie przejść proces autoryzacji poprzez wykorzystanie odpowiedniego programu, w którym również złoży e-deklaracje.

Warto mieć na uwadze, że dopiero poprawnie wypełniona deklaracja może być wysłana drogą elektroniczną do ZUS. Dlatego przed jej wysłaniem należy sprawdzić, czy został wypełniony aktualny wzór deklaracji oraz czy wszystkie dane zostały uzupełnione. W tym celu warto podczas wypełniania e-deklaracji korzystać z trybu edycji, który pozwoli na szybką poprawę lub uzupełnienie brakujących danych.

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Ślubowanie nowo przyjętych policjantów W piątek w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji w...
Olbrzymi pożar! Płoną budynki grupy producenckiej Polskie Sady W piątek w godzinach wieczornych w obiekcie grupy producent...
Zderzenie na skrzyżowaniu ul. Medalowej i Zdrojowej W piątek około godziny 12.15 doszło do zderzenia dwóch aut...
Funkcjonariusz AŚ Grójec zatrzymał pijanego sprawcę wypadku Funkcjonariusz Aresztu Śledczego w Grójcu, w drodze do...
Grójecka Policja: Nie ma pobłażania dla pijanych kierowców Przed sądem odpowie 340 kierowców, którzy w 2020 roku...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

FOTOWOLTAIKA – DARMOWY PRĄD... FOTOWOLTAIKA – DARMOWY PRĄD ZE SŁOŃCA
Stań się właścicielem...
Afiliacja Projekt bez Inwestycji Cześć tutaj Tomek właśnie skończyłem pracę nad moim programem afiliacyjnym.
Inwestycja w Elektrownie wiatrowe Mamy propozycję notarialnego nabycia udziałów w spółce celowej  EEW13...
platformy wiertnicze - aplikowanie... Poszukiwani kandydaci do składania Cv dla baz kadr , na światowe złoza...
Domek nad jeziorem w Radawie Oferujemy zimowy wypoczynek w Radawie dzięki komfortowo wyposażonemu...

Firmy z Grójca i okolic

Zarządzanie Nieruchomościami Grzegorz... 68.32.Z Zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie
Ucando Wszystkich firmy i osoby prywatne z Grójca okolic zapraszamy do odwiedzenia...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Kancelaria Notarialna Kamila Badelska... Notariusz
Alerta - kursy i szkolenia BHP Prowadzisz firmę i potrzebujesz kompleksowej obsługi BHP i przeciwpożarowej?...

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.