Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Czym się charakteryzuje przedszkole dla dzieci autystycznych?

2 sierpnia 2021; 15:15

Materiał promocyjny

Mianem autyzmu określamy zaburzenie neurorozwojowe, związane z nieprawidłową pracą mózgu. U poszczególnych osób autyzm może się objawiać w różny sposób. Wspólne dla wszystkich autystyków są trudności w zakresie: relacji społecznych, porozumiewania się, wyobraźni. W zależności od spektrum choroby część dzieci uczy się funkcjonowania w społeczeństwie, podczas gdy inne wymagają ciągłego wsparcia i pomocy w czynnościach dnia codziennego.

News will be here

Przedszkole dla dzieci autystycznych jako placówka terapeutyczna ma za zadanie – obok zapewnienia dzieciom opieki – realizację programu terapeutycznego. W przypadku większości dzieci ze zdiagnozowanym autyzmem program terapeutyczny ma charakter indywidualny i jest dostosowany do potrzeb oraz bieżących możliwość konkretnego dziecka. Mając na uwadze dobro maluchów dotkniętych autyzmem warto wybierać placówki terapeutyczne znane z rzetelnego podejścia do realizacji indywidualnych programów terapeutycznych.

Sensoplastyka w przedszkolu dla dzieci autystycznychJednym z objawów wskazujących na autyzm u dziecka są zaburzenia z zakresu integracji sensorycznej. Rozpoznaje się je po zaburzeniach współpracy zmysłu dotyku, równowagi i czucia ciała. Dziecko z zaburzeniami SI może wykazywać nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne lub przeciwnie, pozostawać na nie praktycznie niewrażliwym. Dzieci z zaburzeniem SI często grymaszą przy ubieraniu, ponieważ określone części odzieży powodują u nich dyskomfort. Podobnie wygląda to podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Dzieci unikają malowania palcami oraz zabaw z wszelkimi masami plastycznymi.

Zaburzenia integracji sensorycznej leczy się m.in. poprzez sensoplastykę. Sensoplastyka stwarza przestrzeń, w której dzieci poznają świat zmysłami. Tutaj terapia przeplata się z zabawą, w której najmłodsi wykorzystują węch, wzrok, dotyk, słuch i smak. Wszystko po to, aby zwiększyć ich świadomość własnego ciała i przestrzeni, a w efekcie poprawić motorykę małą i dużą.

Trening TUS, czyli Trening Umiejętności SpołecznychW przypadku dzieci dotkniętych spektrum autyzmu, jak i dzieci zdrowych trening TUS odgrywa istotne znaczenie w ich prawidłowym rozwoju. Dlatego w każdym przedszkolu powinno się zwracać uwagę na ćwiczenie umiejętności społecznych, w ramach którego dzieci uczą się skutecznego porozumiewania z rówieśnikami, współpracy w grupie i rozwiązywania konfliktów. Trening TUS to także lekcja uczenia się radzenia sobie z emocjami w sposób akceptowalny społecznie.

 

Najnowsze artykuły

ITD: kierował bez uprawnień niesprawną wywrotką Kierowca wywrotki i zarazem przedsiębiorca nie posiadał waż...
Trafią na 3 miesiące do aresztu za pobicie i uszkodzenie ciała Najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie dwaj sprawcy, któ...
Kierowca zapomniał o wyroku sądu. Czekają go surowe konsekwencje Surowe konsekwencje czekają kierującego, który najwyraźniej...
Gdzie zamówić fronty do szafek? Wybór odpowiednich elementów do kuchni czy łazienki ma...
Na tę wiadomość kierowcy czekali wiele lat! Rusza budowa ronda w Żdżarach Już wkrótce, ruszy długo oczekiwana przebudowa skrzyżowania...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.