Mianem autyzmu określamy zaburzenie neurorozwojowe, związane z nieprawidłową pracą mózgu. U poszczególnych osób autyzm może się objawiać w różny sposób. Wspólne dla wszystkich autystyków są trudności w zakresie: relacji społecznych, porozumiewania się, wyobraźni. W zależności od spektrum choroby część dzieci uczy się funkcjonowania w społeczeństwie, podczas gdy inne wymagają ciągłego wsparcia i pomocy w czynnościach dnia codziennego.
Przedszkole dla dzieci autystycznych jako placówka terapeutyczna ma za zadanie – obok zapewnienia dzieciom opieki – realizację programu terapeutycznego. W przypadku większości dzieci ze zdiagnozowanym autyzmem program terapeutyczny ma charakter indywidualny i jest dostosowany do potrzeb oraz bieżących możliwość konkretnego dziecka. Mając na uwadze dobro maluchów dotkniętych autyzmem warto wybierać placówki terapeutyczne znane z rzetelnego podejścia do realizacji indywidualnych programów terapeutycznych.
Sensoplastyka w przedszkolu dla dzieci autystycznych
Jednym z objawów wskazujących na autyzm u dziecka są zaburzenia z zakresu integracji sensorycznej. Rozpoznaje się je po zaburzeniach współpracy zmysłu dotyku, równowagi i czucia ciała. Dziecko z zaburzeniami SI może wykazywać nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne lub przeciwnie, pozostawać na nie praktycznie niewrażliwym. Dzieci z zaburzeniem SI często grymaszą przy ubieraniu, ponieważ określone części odzieży powodują u nich dyskomfort. Podobnie wygląda to podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Dzieci unikają malowania palcami oraz zabaw z wszelkimi masami plastycznymi.
Zaburzenia integracji sensorycznej leczy się m.in. poprzez sensoplastykę. Sensoplastyka stwarza przestrzeń, w której dzieci poznają świat zmysłami. Tutaj terapia przeplata się z zabawą, w której najmłodsi wykorzystują węch, wzrok, dotyk, słuch i smak. Wszystko po to, aby zwiększyć ich świadomość własnego ciała i przestrzeni, a w efekcie poprawić motorykę małą i dużą.
Trening TUS, czyli Trening Umiejętności Społecznych
W przypadku dzieci dotkniętych spektrum autyzmu, jak i dzieci zdrowych trening TUS odgrywa istotne znaczenie w ich prawidłowym rozwoju. Dlatego w każdym przedszkolu powinno się zwracać uwagę na ćwiczenie umiejętności społecznych, w ramach którego dzieci uczą się skutecznego porozumiewania z rówieśnikami, współpracy w grupie i rozwiązywania konfliktów. Trening TUS to także lekcja uczenia się radzenia sobie z emocjami w sposób akceptowalny społecznie.
11 godzin temu
Nowe informacje ws. OAW. Trzy warianty po nowym śladzie, jeden po DK50
17 godzin temu
Nowe informacje ws. OAW. Trzy warianty po nowym śladzie, jeden po DK50
przedwczoraj, 11:16
Oto gwiazdy Święta Kwitnących Jabłoni 2025
przedwczoraj, 23:35
Skandal w Powiatowym Urzędzie Pracy w Grójcu! Są nowe fakty
przedwczoraj, 13:32
Ogłoszenia