Czym zajmuje się stomatologia weterynaryjna i kiedy udać się do dentysty ze swoim psem?

15 marca 2024; 08:39

Materiał promocyjny

Zdrowe zęby są niezwykle ważne nie tylko w przypadku ludzi, ale i zwierząt. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem psa, powinieneś zadbać również kompleksowo o jego zdrowie. Dowiedz się nieco więcej o stomatologii weterynaryjnej!
Świadomość właścicieli domowych zwierząt ostatnimi laty znacznie wzrosła, co przełożyło się na wzrost częstotliwości wizyt u stomatologa weterynaryjnego. Stomatologia weterynaryjna jest prężnie rozwijającą się branżą medyczną. Czym się zajmuje i kiedy taka wizyta będzie zalecana? Przeczytaj poniższy artykuł!
Czym zajmuje się stomatologia weterynaryjna?
Specjalista stomatologii weterynaryjnej zajmuje się kompleksową opieką stomatologiczną zwierząt, m.in. psów i kotów. W obszarze jego zainteresowania znajduje się profilaktyka, diagnostyka i leczenie chorób zębów oraz błon śluzowych zwierząt. Może wykonywać:
- usuwanie kamienia nazębnego;
- ekstrakcję zębów;
- przegląd jamy ustnej zwierzęcia;
- leczenie chorób dziąseł;
- zabiegi stomatologiczne.
Jednocześnie wykorzystuje sprzęt medyczny przeznaczony dla specyfiki danego zwierzęcia i jego potrzeb, a znacznie różni się on od sprzętu stosowanego w odniesieniu do człowieka. Wiele zabiegów u psów odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, dlatego stomatolog weterynaryjny musi mieć doświadczenie także w tej kwestii.
Kiedy udać się z psem do dentysty?
Dobre nawyki higieny jamy ustnej swojego zwierzęcia można (a nawet trzeba) prowadzić we własnym domu, np. poprzez regularne szczotkowanie zębów za pomocą szczoteczek i specjalnych past odpowiednich dla zwierząt. Aby wzmacniać dziąsła, warto zadbać o zapas twardych gryzaków, zaś aby oczyszczać zęby z osadu w przyjemny sposób dobrze sprawdzają się specjalne smaczki do kupienia w każdym sklepie zoologicznym.
Mimo wszystko w niektórych sytuacjach wizyta u stomatologa weterynaryjnego jest niezbędna. Rekomenduje się m.in. ściąganie kamienia nazębnego u psa raz w roku bądź po zaobserwowaniu złogów na powierzchni zębów. Wskazaniem do wizyty są również:
- krwawienie z dziąseł;
- obrzęk i stan zapalny dziąseł;
- podwójne kły;
- wyjątkowo nieprzyjemny zapach z pyska;
- złamanie lub wypadnięcie zęba, np. wskutek urazu;
- zwichnięcie zęba;
- uszkodzenie języka;
- przebicie gardła, podniebienia, błony śluzowej jamy ustnej;
- ciała obce wbite w śluzówkę;
- intensywny ślinotok.
Każdy świadomy posiadacz czworonożnego przyjaciela powinien przynajmniej raz udać się do stomatologa weterynaryjnego, aby skontrolować jego stan uzębienia.
Dlaczego warto dbać o psie zęby?
Przewlekłe zapalenie przyzębia sprzyja rozwojowi licznych chorób u zwierzęcia, np. serca czy nerek. I na odwrót – wiele chorób (takich jak np. cukrzyca) pogarsza stan uzębienia u psa. Jama ustna wymaga często przygotowania przed planowanym leczeniem onkologicznym czy chirurgicznym. Zaś obecność kamienia wywołuje bolesne dla psa stany zapalne. Jeśli zależy Ci, aby Twój pupil był zdrowy i szczęśliwy, zadbaj również o jego uzębienie!
Przeczytaj również





Najnowsze komentarze
360000 Trzysta sześćdziesiąt tysięcy złotych...