Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Czytelniczka: Uczniowie nie mogą dojeżdżać autobusami do szkoły. PKS Grójec odpowiada

21 lutego 2024; 14:02

Grojec24.net

5 komentarzy

Od stycznia 2024 Starosta Grójecki uruchomił połączenie Mogielnica-Goszczyn w dni nauki szkolnej. Niestety, rozkład jazdy pozbawił uczniów z Goszczyna korzystania z autobusów - na taki problem zwróciła uwagę w liście do redakcji Grojec24.net jedna z naszych Czytelniczek.

News will be here

Oto treść listu, jaki otrzymaliśmy od naszej Czytelniczki:

Proszę o pomoc. Od stycznia 2024 Starosta Grójecki uruchomił połączenie Mogielnica-Goszczyn w dni nauki szkolnej. Niestety, rozkład jazdy pozbawił uczniów z Goszczyna korzystania z autobusów.
 
Pierwszy autobus Goszczyn-Mogielnica jest o 07:45, autobus jedzie 19 minut, podczas gdy lekcje w ZSO Mogielnica zaczynają się o 08:00, zatem pierwszy autobus z Goszczyna do Mogielnicy powinien ruszyć najpóźniej 07:25.
 
Ostatni autobus Mogielnica-Goszczyn rusza o 12:15, a lekcje w ZSO Mogielnica kończą się 15:25, zatem ostatni autobus z Mogielnicy do Goszczyna powinien ruszyć najwcześniej 15:40.
 
Tak kretyński rozkład jazdy ułożono w PKS Grójec, a jak wiadomo, w PKS głosy pasażerów od zawsze są lekceważone, dlatego bardzo proszę o pomoc, aby młodzież z Goszczyna mogła autobusami jeździć do Zespołu Szkół w Mogielnicy.O ustosunkowanie się do treści listu poprosiliśmy władze spółki PKS Grójec, oto ona:

W odpowiedzi na wystąpienie czytelnika pragniemy poinformować, że kursy relacji Goszczyn – Mogielnica zostały uruchomione przez Powiat Grójecki w ramach już istniejących zadań przewozowych. Wprowadzenie wyższej częstotliwości kursów na tej trasie w godzinach szczytów komunikacyjnych (6-8 i 14-18) oraz dostosowanie godzin odjazdów do zajęć lekcyjnych w ZSO w Mogielnicy wymagałoby zaangażowania dodatkowego pojazdu oraz Kierowcy do jej obsługi, gdyż nakładałyby się na istniejące już kursy realizowane w innych relacjach. To z kolei generuje dodatkowe koszty realizacji usługi.
 
Przypominamy, że PKS sp. z o.o. w Grójcu występuje w roli Operatora – wykonawcy przewozów na zlecenie Organizatorów – Samorządów, w ramach Publicznego Transportu Zbiorowego współfinansowanego ze środków Rządowych w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.
 
W ramach ustalania siatki połączeń na rok 2024, we wrześniu 2023 poruszony został temat obsługi komunikacyjnej gminy Mogielnica, lecz Samorząd Gminy nie wyraził zainteresowania dodatkowymi połączeniami. Przy realizacji przewozów na rzecz gminy Goszczyn, naturalnym wydaje się być skorelowanie połączeń pomiędzy gminami sąsiadującymi tj. wspomnianą Gminą Mogielnica. Realizowane przewozy szkolne mogły by być rozwinięte dla wszystkich mieszkańców łącznie z młodzieżą  dojeżdżającą do ZSO Mogielnica. Realizacja postulatu czytelnika jest możliwa jedynie w ścisłej współpracy z Samorządem Gminy Mogielnica. Jako Operator jesteśmy otwarci na współpracę z każdą jednostką Samorządu Terytorialnego.
 
Odnosząc się do akapitu odnośnie „kretyńskich rozkładów jazdy” i argumentu, że głosy Pasażerów są w naszej Spółce bagatelizowane informujemy, że jako Operator jesteśmy wykonawcą usługi przewozu o charakterze użyteczności publicznej, samodzielnie nie mamy możliwości korygowania siatki połączeń oraz rozkładu jazdy. Tego typu zmiany mogą być zrealizowane jedynie w porozumieniu i za zgodą wszystkich zainteresowanych Samorządów. Mając na uwadze powyższe, interwencje mieszkańców w temacie wykluczenia komunikacyjnego, lub dostosowania już obowiązującej siatki połączeń powinny być składane bezpośrednio do właściwych jednostek Samorządu tj. Gmin i Powiatów.
 
Organizator komunikacji powiatowej mógłby o wiele bardziej rozszerzyć siatkę połączeń oraz częstotliwość kursowania autobusów, gdyby w kosztach utrzymania zdecydowałyby się partycypować Gminy na których terenie ta komunikacja jest wykonywana. Zachęcamy wszystkie Gminy do angażowania się w komunikację wykraczającą poza teren poszczególnej jednostki samorządowej. To właśnie ta komunikacja pozwala na połączenie poszczególnych gmin i przemieszczanie się podróżnych do miejscowości na terenie sąsiednich jednostek samorządowych. Wpływa to w znacznym stopniu na rozwój całego regionu, a w szczególności pozwala na zapewnienie sprawnego transportu dla młodzieży do szkół ponadpodstawowych.
 
Wyrażamy nadzieje, że powyższe wyjaśnienia zostaną uznane przez Czytelnika za wystarczające i pozwolą aby w przyszłości uniknąć wysyłania inwektyw w naszym kierunku bez wyczerpującego zgłębienia poruszanego tematu.

Grzegorz Zalewski
Prezes Zarządu PKS Grójec Sp. z o.o.

TAGI:

Komentarze (5):

Iza; 22 lutego 2024, 04:33

Panie Zalewski zachowujesz się Pan jak burmistrz Grójca…. ja nic nie mogę, to nie zależy ode mnie …. bierz Pan do ręki telefon umów się z włodarzami Goszczyna i Mogielnicy na spotkanie i rozwiążcie wspólnie problem ludzi.

Do Iza; 22 lutego 2024, 08:54

Te Karol, krzywo zeznajesz.
Całe szczęście, że Burmistrz Grójca korzystnie się od ciebie różni. Nie daj Panie Boże, żebyś ty, ograniczony pyszałku, kiedykolwiek tym Burmistrzem został.

Do do Iza; 23 lutego 2024, 16:59

Masz rację. Karol tylko potrafi się kłócić - zero pomysłów, tak jak starosta.

Brawo ; 23 lutego 2024, 23:53

Tak, tak, Karol i Starosta mogą sobie podać ręce w niemaniu konstruktywnych pomysłów.

Iaiia; 27 lutego 2024, 18:38

PKS Grójec tak wyciął połączenia, że w weekendy nie można w ogóle dojechać do wielu miejscowości wokół Grójca. Brakuje połączeń do Radomia przez Białobrzegi, do Biała Rawska czy Rawa Mazowiecka, brakuje też wielu połączeń do Warki, Błędowa, Nowego Miasta, w Niemczech każde miasto z miastem miasteczko z miasteczkiem jest tak skomunikowane regionalne kursy, że naprawdę nie potrzeba samochodu. W Polsce tworzy się wykluczenie. Wystarczy popatrzyć 10 czy 15 lat temu, wszystko się opłacało a teraz się nie opłaca. Dlaczego? I proszę wyrażać się poprawnie. PKS Grójec zapomniał, że to list czytelniczki i wyraziła ona to co wszyscy myślą i PKS Grójec. Bo ma rację, rozkład jazdy trzeba umieć planować.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Zapadł wyrok sądowy za znieważenie policjantów z Grójca. Na żywo i w sieci 52-letni mężczyzna oraz jego 24-letnia córka usłyszeli...
Kubańczyk, Mesajah oraz Bajm! Nadchodzi 63. edycja Święta Kwitnących Jabłoni Kubańczyk, Mesajah oraz Bajm to gwiazdy, które wystąpią...
Adaptogeny – jak wpływają na zdrowie? Adaptogeny stanowią interesujący obszar w dziedzinie...
Dlaczego warto zdecydować się na podjęcie pracy tymczasowej? Rozważasz elastyczność w zatrudnieniu i poszukujesz ścieżki...
Dwie kobiety na dłużej zapamiętają spotkanie z funkcjonariuszami Kolejne zatrzymane prawa jazdy to owoc pracy policjantów z...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.